Noi 309 +653,7% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 212 -7,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 595 -6,2% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 537 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 nov 24: 40 noi nov 24: 222 rulate, prima înmatriculare dec 24: 41 noi dec 24: 228 rulate, prima înmatriculare ian 25: 27 noi ian 25: 155 rulate, prima înmatriculare feb 25: 22 noi feb 25: 222 rulate, prima înmatriculare mar 25: 33 noi mar 25: 227 rulate, prima înmatriculare apr 25: 32 noi apr 25: 284 rulate, prima înmatriculare mai 25: 26 noi mai 25: 223 rulate, prima înmatriculare iun 25: 30 noi iun 25: 231 rulate, prima înmatriculare iul 25: 37 noi iul 25: 230 rulate, prima înmatriculare aug 25: 47 noi aug 25: 225 rulate, prima înmatriculare sep 25: 45 noi sep 25: 222 rulate, prima înmatriculare oct 25: 28 noi oct 25: 267 rulate, prima înmatriculare nov 25: 8 noi nov 25: 247 rulate, prima înmatriculare dec 25: 309 noi dec 25: 212 rulate, prima înmatriculare ian 26: 21 noi ian 26: 170 rulate, prima înmatriculare feb 26: 20 noi feb 26: 214 rulate, prima înmatriculare mar 26: 37 noi mar 26: 238 rulate, prima înmatriculare apr 26: 15 noi apr 26: 183 rulate, prima înmatriculare mai 26: 8 noi mai 26: 185 rulate, prima înmatriculare iun 26: 18 noi iun 26: 189 rulate, prima înmatriculare iul 26: 11 noi iul 26: 195 rulate, prima înmatriculare aug 26: 34 noi aug 26: 190 rulate, prima înmatriculare sep 26: 18 noi sep 26: 178 rulate, prima înmatriculare oct 26: 14 noi oct 26: 207 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 40 222 dec 24 41 228 ian 25 27 155 feb 25 22 222 mar 25 33 227 apr 25 32 284 mai 25 26 223 iun 25 30 231 iul 25 37 230 aug 25 47 225 sep 25 45 222 oct 25 28 267 nov 25 8 247 dec 25 309 212 ian 26 21 170 feb 26 20 214 mar 26 37 238 apr 26 15 183 mai 26 8 185 iun 26 18 189 iul 26 11 195 aug 26 34 190 sep 26 18 178 oct 26 14 207
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 < 2001: 5 rulate, prima înmatriculare 2001: 2 rulate, prima înmatriculare 2002: 1 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 1 rulate, prima înmatriculare 2005: 4 rulate, prima înmatriculare 2006: 8 rulate, prima înmatriculare 2007: 8 rulate, prima înmatriculare 2008: 20 rulate, prima înmatriculare 2009: 20 rulate, prima înmatriculare 2010: 22 rulate, prima înmatriculare 2011: 21 rulate, prima înmatriculare 2012: 15 rulate, prima înmatriculare 2013: 9 rulate, prima înmatriculare 2014: 17 rulate, prima înmatriculare 2015: 8 rulate, prima înmatriculare 2016: 13 rulate, prima înmatriculare 2017: 4 rulate, prima înmatriculare 2018: 6 rulate, prima înmatriculare 2019: 1 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 3 rulate, prima înmatriculare 2021: 5 rulate, prima înmatriculare 2022: 9 rulate, prima înmatriculare 2023: 8 rulate, prima înmatriculare 2024: 14 noi 2025: 294 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 5 2001 0 2 2002 0 1 2003 0 2 2004 0 1 2005 0 4 2006 0 8 2007 0 8 2008 0 20 2009 0 20 2010 0 22 2011 0 21 2012 0 15 2013 0 9 2014 0 17 2015 0 8 2016 0 13 2017 0 4 2018 0 6 2019 0 1 2020 1 3 2021 0 5 2022 0 9 2023 0 8 2024 14 0 2025 294 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă TIPO 233 44,7% PANDA 102 19,6% 500 67 12,9% PUNTO 34 6,5% FREEMONT 13 2,5% 600 11 2,1% BRAVO 11 2,1% DOBLO 10 1,9% 500L 9 1,7% 500X 6 1,2%
Toate (20) Modele: valoare, vehicule, cotă QUBO 5 1,0% CROMA 4 0,8% DUCATO 3 0,6% FIORINO 3 0,6% SCUDO 3 0,6% SEDICI 2 0,4% STILO 2 0,4% 124 SPIDER 1 0,2% SEICENTO 1 0,2% ULYSSE 1 0,2%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 246 47,2% Mini (A) 170 32,6% Mici (B) 34 6,5% SUV 32 6,1% Monovolume (MPV) 31 6,0% Medii (D) 4 0,8% Utilitare 3 0,6% Neclasificate 1 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 307 58,9% Timiș 16 3,1% Ilfov 13 2,5% Bacău 11 2,1% Cluj 11 2,1% Iași 9 1,7% Bihor 8 1,5% Constanța 8 1,5% Hunedoara 8 1,5% Suceava 8 1,5%
Toate (41) Județe: valoare, vehicule, cotă Vrancea 8 1,5% Maramureș 7 1,3% Neamț 7 1,3% Satu Mare 7 1,3% Dolj 6 1,2% Mehedinți 6 1,2% Olt 6 1,2% Sibiu 6 1,2% Vâlcea 6 1,2% Arad 5 1,0% Brașov 5 1,0% Argeș 4 0,8% Caraș-Severin 4 0,8% Dâmbovița 4 0,8% Galați 4 0,8% Harghita 4 0,8% Mureș 4 0,8% Bistrița-Năsăud 3 0,6% Botoșani 3 0,6% Buzău 3 0,6% Giurgiu 3 0,6% Prahova 3 0,6% Alba 2 0,4% Brăila 2 0,4% Covasna 2 0,4% Teleorman 2 0,4% Vaslui 2 0,4% Gorj 1 0,2% Ialomița 1 0,2% Sălaj 1 0,2% Tulcea 1 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 309 59,3% Rulate, prima înmatriculare 212 40,7%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 293 56,2% Benzină 115 22,1% Hibrid 96 18,4% Electric 13 2,5% GPL 4 0,8%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Companie 326 62,6% Persoană fizică 195 37,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină 225 43,2% Berlină cu hayon 156 29,9% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 138 26,5% Break 1 0,2% Cabriolet 1 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 214 41,1% 75-109 kW 279 53,6% 110-149 kW 15 2,9% Necompletat 13 2,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 19 3,6% 1000-1399 cmc 214 41,1% 1400-1599 cmc 244 46,8% 1600-1999 cmc 27 5,2% 2000-2999 cmc 4 0,8% Necompletat 13 2,5%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.