Noi 5.106 +41,2% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.945 +22,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 6.858 +10,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 1.226 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 8.000 10 mii nov 24: 2.825 noi nov 24: 1.520 rulate, prima înmatriculare dec 24: 4.493 noi dec 24: 1.574 rulate, prima înmatriculare ian 25: 4.010 noi ian 25: 1.430 rulate, prima înmatriculare feb 25: 3.532 noi feb 25: 1.791 rulate, prima înmatriculare mar 25: 2.359 noi mar 25: 1.916 rulate, prima înmatriculare apr 25: 2.325 noi apr 25: 1.919 rulate, prima înmatriculare mai 25: 2.649 noi mai 25: 1.915 rulate, prima înmatriculare iun 25: 2.744 noi iun 25: 1.784 rulate, prima înmatriculare iul 25: 5.106 noi iul 25: 1.945 rulate, prima înmatriculare aug 25: 4.153 noi aug 25: 1.664 rulate, prima înmatriculare sep 25: 4.124 noi sep 25: 1.849 rulate, prima înmatriculare oct 25: 3.439 noi oct 25: 2.104 rulate, prima înmatriculare nov 25: 4.519 noi nov 25: 2.097 rulate, prima înmatriculare dec 25: 6.796 noi dec 25: 1.908 rulate, prima înmatriculare ian 26: 1.442 noi ian 26: 1.623 rulate, prima înmatriculare feb 26: 1.685 noi feb 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare mar 26: 1.856 noi mar 26: 2.230 rulate, prima înmatriculare apr 26: 1.711 noi apr 26: 1.867 rulate, prima înmatriculare mai 26: 2.132 noi mai 26: 1.877 rulate, prima înmatriculare iun 26: 2.860 noi iun 26: 1.955 rulate, prima înmatriculare iul 26: 3.286 noi iul 26: 1.949 rulate, prima înmatriculare aug 26: 2.142 noi aug 26: 1.722 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2.705 noi sep 26: 1.935 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2.814 noi oct 26: 2.043 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 2.825 1.520 dec 24 4.493 1.574 ian 25 4.010 1.430 feb 25 3.532 1.791 mar 25 2.359 1.916 apr 25 2.325 1.919 mai 25 2.649 1.915 iun 25 2.744 1.784 iul 25 5.106 1.945 aug 25 4.153 1.664 sep 25 4.124 1.849 oct 25 3.439 2.104 nov 25 4.519 2.097 dec 25 6.796 1.908 ian 26 1.442 1.623 feb 26 1.685 2.043 mar 26 1.856 2.230 apr 26 1.711 1.867 mai 26 2.132 1.877 iun 26 2.860 1.955 iul 26 3.286 1.949 aug 26 2.142 1.722 sep 26 2.705 1.935 oct 26 2.814 2.043
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 < 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2006: 3 rulate, prima înmatriculare 2007: 33 rulate, prima înmatriculare 2008: 32 rulate, prima înmatriculare 2009: 111 rulate, prima înmatriculare 2010: 123 rulate, prima înmatriculare 2011: 186 rulate, prima înmatriculare 2012: 199 rulate, prima înmatriculare 2013: 205 rulate, prima înmatriculare 2014: 1 noi 2014: 220 rulate, prima înmatriculare 2015: 165 rulate, prima înmatriculare 2016: 1 noi 2016: 134 rulate, prima înmatriculare 2017: 129 rulate, prima înmatriculare 2018: 1 noi 2018: 132 rulate, prima înmatriculare 2019: 110 rulate, prima înmatriculare 2020: 2 noi 2020: 67 rulate, prima înmatriculare 2021: 38 rulate, prima înmatriculare 2022: 27 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 22 rulate, prima înmatriculare 2024: 250 noi 2024: 8 rulate, prima înmatriculare 2025: 4.850 noi < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 1 2001 0 0 2002 0 0 2003 0 0 2004 0 0 2005 0 0 2006 0 3 2007 0 33 2008 0 32 2009 0 111 2010 0 123 2011 0 186 2012 0 199 2013 0 205 2014 1 220 2015 0 165 2016 1 134 2017 0 129 2018 1 132 2019 0 110 2020 2 67 2021 0 38 2022 0 27 2023 1 22 2024 250 8 2025 4.850 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă DUSTER 2.449 34,7% LOGAN 2.124 30,1% SANDERO 1.482 21,0% BIGSTER 413 5,9% JOGGER 384 5,4% LODGY 127 1,8% DOKKER 58 0,8% SPRING 11 0,2% Model necompletat 2 0,0% LOGY 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Mici (B) 3.606 51,1% SUV 2.862 40,6% Monovolume (MPV) 569 8,1% Mini (A) 11 0,2% Neclasificate 3 0,0%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 2.541 36,0% Argeș 487 6,9% Iași 265 3,8% Mureș 227 3,2% Dolj 180 2,6% Cluj 178 2,5% Ilfov 178 2,5% Hunedoara 177 2,5% Bihor 169 2,4% Timiș 162 2,3%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Brașov 156 2,2% Prahova 146 2,1% Harghita 141 2,0% Vâlcea 130 1,8% Maramureș 118 1,7% Bacău 116 1,6% Dâmbovița 115 1,6% Sibiu 106 1,5% Constanța 104 1,5% Arad 103 1,5% Suceava 102 1,4% Alba 89 1,3% Gorj 89 1,3% Olt 88 1,2% Brăila 86 1,2% Galați 77 1,1% Neamț 65 0,9% Caraș-Severin 60 0,9% Covasna 60 0,9% Satu Mare 59 0,8% Teleorman 59 0,8% Vrancea 58 0,8% Giurgiu 50 0,7% Sălaj 48 0,7% Călărași 45 0,6% Buzău 36 0,5% Vaslui 36 0,5% Botoșani 35 0,5% Bistrița-Năsăud 32 0,5% Mehedinți 32 0,5% Ialomița 24 0,3% Tulcea 22 0,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 5.106 72,4% Rulate, prima înmatriculare 1.945 27,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă GPL 2.798 39,7% Benzină 1.853 26,3% Hibrid 1.451 20,6% Motorină 938 13,3% Electric 11 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 4.112 58,3% Companie 2.939 41,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Berlină cu hayon 3.377 47,9% Break 1.907 27,0% Berlină 1.767 25,1%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 4.848 68,8% 75-109 kW 2.175 30,8% 110-149 kW 17 0,2% Necompletat 11 0,2%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 3.958 56,1% 1000-1399 cmc 1.085 15,4% 1400-1599 cmc 1.727 24,5% 1600-1999 cmc 270 3,8% Necompletat 11 0,2%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.