Înmatriculări CITROEN, octombrie 2024

Noi28-62,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare369+11,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări680+6,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri94

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 26 noinov 24: 362 rulate, prima înmatricularedec 24: 115 noidec 24: 333 rulate, prima înmatriculareian 25: 58 noiian 25: 265 rulate, prima înmatricularefeb 25: 162 noifeb 25: 359 rulate, prima înmatricularemar 25: 88 noimar 25: 384 rulate, prima înmatriculareapr 25: 92 noiapr 25: 396 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 389 rulate, prima înmatriculareiun 25: 114 noiiun 25: 416 rulate, prima înmatriculareiul 25: 114 noiiul 25: 428 rulate, prima înmatriculareaug 25: 126 noiaug 25: 347 rulate, prima înmatricularesep 25: 56 noisep 25: 385 rulate, prima înmatriculareoct 25: 55 noioct 25: 426 rulate, prima înmatricularenov 25: 95 noinov 25: 402 rulate, prima înmatricularedec 25: 180 noidec 25: 362 rulate, prima înmatriculareian 26: 17 noiian 26: 299 rulate, prima înmatricularefeb 26: 40 noifeb 26: 357 rulate, prima înmatricularemar 26: 29 noimar 26: 371 rulate, prima înmatriculareapr 26: 124 noiapr 26: 341 rulate, prima înmatricularemai 26: 124 noimai 26: 306 rulate, prima înmatriculareiun 26: 409 noiiun 26: 334 rulate, prima înmatriculareiul 26: 81 noiiul 26: 327 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 23 noisep 26: 318 rulate, prima înmatriculareoct 26: 60 noioct 26: 344 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2426362
dec 24115333
ian 2558265
feb 25162359
mar 2588384
apr 2592396
mai 25150389
iun 25114416
iul 25114428
aug 25126347
sep 2556385
oct 2555426
nov 2595402
dec 25180362
ian 2617299
feb 2640357
mar 2629371
apr 26124341
mai 26124306
iun 26409334
iul 2681327
aug 2650303
sep 2623318
oct 2660344

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0102030402001: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 11 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 26 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 25 rulate, prima înmatriculare2011: 31 rulate, prima înmatriculare2012: 38 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 28 rulate, prima înmatriculare2015: 21 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 13 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 11 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 2 rulate, prima înmatriculare2023: 3 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 25 noi200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200103
200202
200307
200407
2005011
2006011
2007026
2008022
2009031
2010025
2011031
2012038
2013025
2014028
2015021
2016019
2017013
2018015
2019011
2020016
202104
202202
202331
2024250

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
C48020,2%
C4 PICASSO5513,9%
C54010,1%
C3369,1%
C4 CACTUS287,1%
BERLINGO194,8%
DS5184,5%
C5 AIRCROSS143,5%
C4 AIRCROSS112,8%
C3 PICASSO102,5%
Toate (29)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DS3102,5%
DS492,3%
C-CROSSER82,0%
XSARA PICASSO71,8%
C-ELYSEE61,5%
C161,5%
C261,5%
C861,5%
JUMPY51,3%
SPACETOURER41,0%
C3 AIRCROSS30,8%
C3 PLURIEL30,8%
C4 SPACETOURER30,8%
GRAND C4 PICASSO30,8%
E-C420,5%
XSARA20,5%
C5 X10,3%
Model necompletat10,3%
NEMO10,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)11328,5%
Compacte (C)9924,9%
SUV6416,1%
Medii (D)5914,9%
Mici (B)4912,3%
Mini (A)123,0%
Neclasificate10,3%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București328,1%
Cluj205,0%
Maramureș194,8%
Mureș194,8%
Timiș184,5%
Dolj174,3%
Brașov153,8%
Prahova153,8%
Argeș143,5%
Bihor143,5%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Constanța133,3%
Ilfov133,3%
Olt123,0%
Iași112,8%
Alba102,5%
Arad102,5%
Hunedoara102,5%
Botoșani92,3%
Caraș-Severin92,3%
Satu Mare92,3%
Suceava92,3%
Mehedinți82,0%
Vaslui82,0%
Galați71,8%
Gorj71,8%
Ialomița71,8%
Bacău61,5%
Buzău61,5%
Covasna61,5%
Vrancea61,5%
Brăila51,3%
Dâmbovița51,3%
Neamț51,3%
Sibiu51,3%
Sălaj41,0%
Teleorman41,0%
Bistrița-Năsăud30,8%
Harghita30,8%
Vâlcea30,8%
Giurgiu10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36992,9%
Noi287,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26967,8%
Benzină11428,7%
Hibrid123,0%
Electric20,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică33784,9%
Companie6015,1%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon17744,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13634,3%
Break5714,4%
Berlină246,0%
Cabriolet30,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13133,0%
75-109 kW19549,1%
110-149 kW6917,4%
Necompletat20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc61,5%
1000-1399 cmc8721,9%
1400-1599 cmc20852,4%
1600-1999 cmc8421,2%
2000-2999 cmc102,5%
Necompletat20,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7911,6%
Cluj446,5%
Constanța416,0%
Ilfov375,4%
Prahova324,7%
Brașov274,0%
Timiș274,0%
Dolj233,4%
Vâlcea233,4%
Maramureș202,9%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava202,9%
Argeș192,8%
Brăila162,4%
Hunedoara162,4%
Iași162,4%
Arad142,1%
Bacău142,1%
Mureș142,1%
Giurgiu131,9%
Gorj131,9%
Dâmbovița121,8%
Bihor111,6%
Botoșani111,6%
Sibiu111,6%
Călărași101,5%
Neamț101,5%
Olt101,5%
Galați91,3%
Satu Mare91,3%
Vaslui91,3%
Alba81,2%
Buzău81,2%
Caraș-Severin81,2%
Vrancea81,2%
Bistrița-Năsăud60,9%
Harghita60,9%
Tulcea60,9%
Ialomița50,7%
Covasna40,6%
Mehedinți40,6%
Teleorman40,6%
Sălaj30,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5558,5%
Export3941,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.