Noi 1 Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 76 +13,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 322 -5,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 179 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 100 nov 24: 72 rulate, prima înmatriculare dec 24: 67 rulate, prima înmatriculare ian 25: 64 rulate, prima înmatriculare feb 25: 74 rulate, prima înmatriculare mar 25: 92 rulate, prima înmatriculare apr 25: 76 rulate, prima înmatriculare mai 25: 99 rulate, prima înmatriculare iun 25: 1 noi iun 25: 94 rulate, prima înmatriculare iul 25: 70 rulate, prima înmatriculare aug 25: 70 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1 noi sep 25: 69 rulate, prima înmatriculare oct 25: 69 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1 noi nov 25: 80 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1 noi dec 25: 76 rulate, prima înmatriculare ian 26: 68 rulate, prima înmatriculare feb 26: 57 rulate, prima înmatriculare mar 26: 77 rulate, prima înmatriculare apr 26: 71 rulate, prima înmatriculare mai 26: 1 noi mai 26: 55 rulate, prima înmatriculare iun 26: 64 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1 noi iul 26: 54 rulate, prima înmatriculare aug 26: 1 noi aug 26: 59 rulate, prima înmatriculare sep 26: 47 rulate, prima înmatriculare oct 26: 1 noi oct 26: 57 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 0 72 dec 24 0 67 ian 25 0 64 feb 25 0 74 mar 25 0 92 apr 25 0 76 mai 25 0 99 iun 25 1 94 iul 25 0 70 aug 25 0 70 sep 25 1 69 oct 25 0 69 nov 25 1 80 dec 25 1 76 ian 26 0 68 feb 26 0 57 mar 26 0 77 apr 26 0 71 mai 26 1 55 iun 26 0 64 iul 26 1 54 aug 26 1 59 sep 26 0 47 oct 26 1 57
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 5 10 15 20 2005: 1 rulate, prima înmatriculare 2006: 5 rulate, prima înmatriculare 2007: 10 rulate, prima înmatriculare 2008: 5 rulate, prima înmatriculare 2009: 4 rulate, prima înmatriculare 2010: 9 rulate, prima înmatriculare 2011: 11 rulate, prima înmatriculare 2012: 16 rulate, prima înmatriculare 2013: 9 rulate, prima înmatriculare 2014: 2 rulate, prima înmatriculare 2015: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 1 rulate, prima înmatriculare 2023: 2 rulate, prima înmatriculare 2025: 1 noi 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2005 0 1 2006 0 5 2007 0 10 2008 0 5 2009 0 4 2010 0 9 2011 0 11 2012 0 16 2013 0 9 2014 0 2 2015 0 1 2016 0 0 2017 0 0 2018 0 0 2019 0 0 2020 0 0 2021 0 0 2022 0 1 2023 0 2 2024 0 0 2025 1 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CAPTIVA 26 33,8% CRUZE 11 14,3% ORLANDO 9 11,7% AVEO 7 9,1% SPARK 6 7,8% Model necompletat 5 6,5% KALOS 4 5,2% VOLT 3 3,9% TRAX 2 2,6% CORVETTE 1 1,3%
Toate (13) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 28 36,4% Compacte (C) 12 15,6% Mici (B) 11 14,3% Monovolume (MPV) 9 11,7% Neclasificate 8 10,4% Mini (A) 7 9,1% Medii (D) 1 1,3% Sport 1 1,3%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 7 9,1% Timiș 7 9,1% Bacău 5 6,5% Cluj 5 6,5% Olt 5 6,5% Sibiu 4 5,2% Arad 3 3,9% Botoșani 3 3,9% București 3 3,9% Constanța 3 3,9%
Toate (30) Județe: valoare, vehicule, cotă Harghita 3 3,9% Prahova 3 3,9% Suceava 3 3,9% Bihor 2 2,6% Gorj 2 2,6% Ilfov 2 2,6% Mureș 2 2,6% Neamț 2 2,6% Vaslui 2 2,6% Argeș 1 1,3% Bistrița-Năsăud 1 1,3% Călărași 1 1,3% Dâmbovița 1 1,3% Dolj 1 1,3% Galați 1 1,3% Giurgiu 1 1,3% Maramureș 1 1,3% Mehedinți 1 1,3% Satu Mare 1 1,3% Teleorman 1 1,3%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 76 98,7% Noi 1 1,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 47 61,0% Benzină 25 32,5% Hibrid 4 5,2% GPL 1 1,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 71 92,2% Companie 6 7,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 23 29,9% Berlină cu hayon 22 28,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 18 23,4% Berlină 10 13,0% Cabriolet 2 2,6% Cupeu 2 2,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 21 27,3% 75-109 kW 19 24,7% 110-149 kW 32 41,6% 150-219 kW 2 2,6% 220 kW și peste 3 3,9%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 4 5,2% 1000-1399 cmc 17 22,1% 1400-1599 cmc 2 2,6% 1600-1999 cmc 43 55,8% 2000-2999 cmc 8 10,4% 3000 cmc și peste 3 3,9%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.