Înmatriculări CHEVROLET, octombrie 2024

Noi0-100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare88-3,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări486+21,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri54

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100nov 24: 72 rulate, prima înmatricularedec 24: 67 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 74 rulate, prima înmatricularemar 25: 92 rulate, prima înmatriculareapr 25: 76 rulate, prima înmatricularemai 25: 99 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 94 rulate, prima înmatriculareiul 25: 70 rulate, prima înmatriculareaug 25: 70 rulate, prima înmatricularesep 25: 1 noisep 25: 69 rulate, prima înmatriculareoct 25: 69 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 80 rulate, prima înmatricularedec 25: 1 noidec 25: 76 rulate, prima înmatriculareian 26: 68 rulate, prima înmatricularefeb 26: 57 rulate, prima înmatricularemar 26: 77 rulate, prima înmatriculareapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 55 rulate, prima înmatriculareiun 26: 64 rulate, prima înmatriculareiul 26: 1 noiiul 26: 54 rulate, prima înmatriculareaug 26: 1 noiaug 26: 59 rulate, prima înmatricularesep 26: 47 rulate, prima înmatriculareoct 26: 1 noioct 26: 57 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24072
dec 24067
ian 25064
feb 25074
mar 25092
apr 25076
mai 25099
iun 25194
iul 25070
aug 25070
sep 25169
oct 25069
nov 25180
dec 25176
ian 26068
feb 26057
mar 26077
apr 26071
mai 26155
iun 26064
iul 26154
aug 26159
sep 26047
oct 26157

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05101520< 1999: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 11 rulate, prima înmatriculare2010: 16 rulate, prima înmatriculare2011: 10 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199904
199900
200000
200100
200200
200300
200400
200500
200608
2007014
200808
2009011
2010016
2011010
2012011
201305
201400
201500
201600
201700
201800
201900
202000
202100
202200
202301

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAPTIVA3742,0%
CRUZE1213,6%
SPARK1011,4%
AVEO89,1%
MATIZ55,7%
Model necompletat33,4%
CORVETTE22,3%
KALOS22,3%
NUBIRA22,3%
ORLANDO22,3%
Toate (15)
Modele: valoare, vehicule, cotă
EPICA11,1%
LACETTI11,1%
MALIBU11,1%
REZZO11,1%
TRAX11,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV3843,2%
Mini (A)1517,0%
Compacte (C)1517,0%
Mici (B)1011,4%
Neclasificate55,7%
Monovolume (MPV)22,3%
Sport22,3%
Medii (D)11,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău910,2%
Mureș66,8%
Prahova66,8%
Bihor55,7%
Timiș55,7%
Bistrița-Năsăud44,5%
Hunedoara44,5%
București33,4%
Caraș-Severin33,4%
Cluj33,4%
Toate (33)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dolj33,4%
Galați33,4%
Maramureș33,4%
Vaslui33,4%
Alba22,3%
Harghita22,3%
Ilfov22,3%
Mehedinți22,3%
Olt22,3%
Sălaj22,3%
Satu Mare22,3%
Suceava22,3%
Vâlcea22,3%
Arad11,1%
Argeș11,1%
Călărași11,1%
Constanța11,1%
Dâmbovița11,1%
Giurgiu11,1%
Ialomița11,1%
Iași11,1%
Neamț11,1%
Vrancea11,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare88100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină5360,2%
Benzină3438,6%
GPL11,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică8697,7%
Companie22,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)3539,8%
Berlină cu hayon2629,5%
Berlină1314,8%
Break1011,4%
Cabriolet22,3%
Cupeu22,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW2528,4%
75-109 kW1517,0%
110-149 kW4652,3%
150-219 kW11,1%
220 kW și peste11,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1011,4%
1000-1399 cmc1618,2%
1400-1599 cmc11,1%
1600-1999 cmc4753,4%
2000-2999 cmc910,2%
3000 cmc și peste55,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5811,9%
Ilfov255,1%
Brașov234,7%
Dolj204,1%
Prahova204,1%
Argeș183,7%
Timiș173,5%
Constanța163,3%
Călărași153,1%
Dâmbovița153,1%
Toate (42)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Iași153,1%
Bacău142,9%
Mureș122,5%
Vaslui122,5%
Suceava112,3%
Gorj102,1%
Ialomița102,1%
Sibiu102,1%
Vâlcea102,1%
Bihor91,9%
Brăila91,9%
Cluj91,9%
Hunedoara91,9%
Caraș-Severin81,6%
Galați81,6%
Giurgiu81,6%
Olt81,6%
Satu Mare81,6%
Teleorman81,6%
Botoșani71,4%
Alba61,2%
Arad61,2%
Bistrița-Năsăud61,2%
Harghita61,2%
Neamț61,2%
Vrancea61,2%
Buzău51,0%
Covasna51,0%
Maramureș51,0%
Mehedinți51,0%
Tulcea51,0%
Sălaj30,6%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5092,6%
Export47,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.