Noi 491 +20,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 3.459 -1,5% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 5.986 +4,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 625 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 2.000 4.000 6.000 nov 24: 270 noi nov 24: 3.319 rulate, prima înmatriculare dec 24: 406 noi dec 24: 3.512 rulate, prima înmatriculare ian 25: 447 noi ian 25: 3.378 rulate, prima înmatriculare feb 25: 438 noi feb 25: 4.028 rulate, prima înmatriculare mar 25: 364 noi mar 25: 4.406 rulate, prima înmatriculare apr 25: 488 noi apr 25: 4.273 rulate, prima înmatriculare mai 25: 483 noi mai 25: 4.040 rulate, prima înmatriculare iun 25: 368 noi iun 25: 4.086 rulate, prima înmatriculare iul 25: 401 noi iul 25: 4.637 rulate, prima înmatriculare aug 25: 565 noi aug 25: 3.872 rulate, prima înmatriculare sep 25: 373 noi sep 25: 4.082 rulate, prima înmatriculare oct 25: 420 noi oct 25: 4.356 rulate, prima înmatriculare nov 25: 392 noi nov 25: 3.860 rulate, prima înmatriculare dec 25: 491 noi dec 25: 3.459 rulate, prima înmatriculare ian 26: 385 noi ian 26: 3.219 rulate, prima înmatriculare feb 26: 381 noi feb 26: 4.002 rulate, prima înmatriculare mar 26: 375 noi mar 26: 4.103 rulate, prima înmatriculare apr 26: 394 noi apr 26: 3.187 rulate, prima înmatriculare mai 26: 338 noi mai 26: 3.134 rulate, prima înmatriculare iun 26: 454 noi iun 26: 3.452 rulate, prima înmatriculare iul 26: 351 noi iul 26: 3.706 rulate, prima înmatriculare aug 26: 428 noi aug 26: 3.395 rulate, prima înmatriculare sep 26: 390 noi sep 26: 3.571 rulate, prima înmatriculare oct 26: 342 noi oct 26: 3.393 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 270 3.319 dec 24 406 3.512 ian 25 447 3.378 feb 25 438 4.028 mar 25 364 4.406 apr 25 488 4.273 mai 25 483 4.040 iun 25 368 4.086 iul 25 401 4.637 aug 25 565 3.872 sep 25 373 4.082 oct 25 420 4.356 nov 25 392 3.860 dec 25 491 3.459 ian 26 385 3.219 feb 26 381 4.002 mar 26 375 4.103 apr 26 394 3.187 mai 26 338 3.134 iun 26 454 3.452 iul 26 351 3.706 aug 26 428 3.395 sep 26 390 3.571 oct 26 342 3.393
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 < 2001: 33 rulate, prima înmatriculare 2001: 8 rulate, prima înmatriculare 2002: 19 rulate, prima înmatriculare 2003: 14 rulate, prima înmatriculare 2004: 30 rulate, prima înmatriculare 2005: 106 rulate, prima înmatriculare 2006: 114 rulate, prima înmatriculare 2007: 142 rulate, prima înmatriculare 2008: 126 rulate, prima înmatriculare 2009: 137 rulate, prima înmatriculare 2010: 181 rulate, prima înmatriculare 2011: 204 rulate, prima înmatriculare 2012: 273 rulate, prima înmatriculare 2013: 206 rulate, prima înmatriculare 2014: 222 rulate, prima înmatriculare 2015: 179 rulate, prima înmatriculare 2016: 166 rulate, prima înmatriculare 2017: 125 rulate, prima înmatriculare 2018: 113 rulate, prima înmatriculare 2019: 134 rulate, prima înmatriculare 2020: 191 rulate, prima înmatriculare 2021: 230 rulate, prima înmatriculare 2022: 205 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 93 rulate, prima înmatriculare 2024: 4 noi 2024: 169 rulate, prima înmatriculare 2025: 486 noi 2025: 39 rulate, prima înmatriculare < 2001 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022 2024
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2001 0 33 2001 0 8 2002 0 19 2003 0 14 2004 0 30 2005 0 106 2006 0 114 2007 0 142 2008 0 126 2009 0 137 2010 0 181 2011 0 204 2012 0 273 2013 0 206 2014 0 222 2015 0 179 2016 0 166 2017 0 125 2018 0 113 2019 0 134 2020 0 191 2021 0 230 2022 0 205 2023 1 93 2024 4 169 2025 486 39
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 3 958 24,3% SERIA 5 727 18,4% X3 557 14,1% SERIA 1 396 10,0% X1 330 8,4% X5 263 6,7% SERIA 4 146 3,7% X6 116 2,9% SERIA 2 94 2,4% X4 86 2,2%
Toate (35) Modele: valoare, vehicule, cotă SERIA 7 80 2,0% X2 40 1,0% Model necompletat 28 0,7% X7 22 0,6% XM 13 0,3% I4 12 0,3% IX1 10 0,3% M4 9 0,2% SERIA 6 9 0,2% Z4 9 0,2% IX 7 0,2% M3 6 0,2% M5 6 0,2% IX2 5 0,1% SERIA 8 5 0,1% I3 4 0,1% XDRIVE20D 3 0,1% I7 2 0,1% GRAN COUPE 1 0,0% I5 1 0,0% I8 1 0,0% IX3 1 0,0% M2 1 0,0% X REIHE 1 0,0% Z3 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 1.450 36,7% Medii (D) 1.116 28,3% Mari și de lux (E) 824 20,9% Compacte (C) 490 12,4% Neclasificate 33 0,8% Sport 33 0,8% Mici (B) 4 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 932 23,6% Cluj 183 4,6% Timiș 171 4,3% Ilfov 139 3,5% Iași 128 3,2% Prahova 128 3,2% Dolj 126 3,2% Argeș 124 3,1% Brașov 102 2,6% Sibiu 94 2,4%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Gorj 91 2,3% Suceava 91 2,3% Bacău 89 2,3% Dâmbovița 86 2,2% Bihor 83 2,1% Mehedinți 79 2,0% Mureș 78 2,0% Maramureș 76 1,9% Galați 74 1,9% Constanța 72 1,8% Arad 71 1,8% Bistrița-Năsăud 71 1,8% Neamț 71 1,8% Olt 71 1,8% Vâlcea 65 1,6% Botoșani 63 1,6% Satu Mare 61 1,5% Buzău 59 1,5% Alba 53 1,3% Vrancea 44 1,1% Hunedoara 43 1,1% Caraș-Severin 39 1,0% Giurgiu 38 1,0% Sălaj 36 0,9% Vaslui 36 0,9% Brăila 32 0,8% Călărași 31 0,8% Ialomița 29 0,7% Teleorman 28 0,7% Tulcea 25 0,6% Harghita 23 0,6% Covasna 15 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 3.459 87,6% Noi 491 12,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 2.184 55,3% Hibrid 1.171 29,6% Benzină 554 14,0% Electric 40 1,0% GNC/GNL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.811 71,2% Companie 1.139 28,8%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 2.025 51,3% Berlină 1.608 40,7% Berlină cu hayon 194 4,9% Cupeu 84 2,1% Cabriolet 39 1,0%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 5 0,1% 75-109 kW 750 19,0% 110-149 kW 2.231 56,5% 150-219 kW 610 15,4% 220 kW și peste 314 7,9% Necompletat 40 1,0%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 2 0,1% 1400-1599 cmc 324 8,2% 1600-1999 cmc 2.830 71,6% 2000-2999 cmc 718 18,2% 3000 cmc și peste 36 0,9% Necompletat 40 1,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.