Înmatriculări AUDI A3, decembrie 2025

Noi59+63,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare335-9,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri107

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 43 noinov 24: 310 rulate, prima înmatricularedec 24: 36 noidec 24: 370 rulate, prima înmatriculareian 25: 29 noiian 25: 288 rulate, prima înmatricularefeb 25: 35 noifeb 25: 368 rulate, prima înmatricularemar 25: 30 noimar 25: 424 rulate, prima înmatriculareapr 25: 54 noiapr 25: 376 rulate, prima înmatricularemai 25: 33 noimai 25: 361 rulate, prima înmatriculareiun 25: 53 noiiun 25: 302 rulate, prima înmatriculareiul 25: 32 noiiul 25: 388 rulate, prima înmatriculareaug 25: 30 noiaug 25: 337 rulate, prima înmatricularesep 25: 42 noisep 25: 350 rulate, prima înmatriculareoct 25: 40 noioct 25: 398 rulate, prima înmatricularenov 25: 57 noinov 25: 366 rulate, prima înmatricularedec 25: 59 noidec 25: 335 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 316 rulate, prima înmatricularefeb 26: 17 noifeb 26: 342 rulate, prima înmatricularemar 26: 21 noimar 26: 342 rulate, prima înmatriculareapr 26: 55 noiapr 26: 299 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 286 rulate, prima înmatriculareiun 26: 58 noiiun 26: 235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 77 noiiul 26: 298 rulate, prima înmatriculareaug 26: 28 noiaug 26: 281 rulate, prima înmatricularesep 26: 27 noisep 26: 274 rulate, prima înmatriculareoct 26: 19 noioct 26: 305 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2443310
dec 2436370
ian 2529288
feb 2535368
mar 2530424
apr 2554376
mai 2533361
iun 2553302
iul 2532388
aug 2530337
sep 2542350
oct 2540398
nov 2557366
dec 2559335
ian 2647316
feb 2617342
mar 2621342
apr 2655299
mai 2673286
iun 2658235
iul 2677298
aug 2628281
sep 2627274
oct 2619305

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2001: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 1 noi2007: 31 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 12 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 22 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 12 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 3 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 7 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 55 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200103
200101
200201
200305
2004014
2005020
2006021
2007131
2008020
2009032
2010022
2011026
2012012
2013020
2014022
2015018
2016112
201708
2018015
201903
202005
2021010
202207
202303
202423
2025551

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)394100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București4110,4%
Argeș297,4%
Brașov215,3%
Cluj215,3%
Timiș194,8%
Mureș184,6%
Bacău153,8%
Alba133,3%
Sibiu133,3%
Suceava133,3%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Prahova123,0%
Vâlcea123,0%
Bihor112,8%
Ilfov112,8%
Arad102,5%
Constanța102,5%
Dâmbovița102,5%
Caraș-Severin82,0%
Neamț82,0%
Bistrița-Năsăud71,8%
Olt71,8%
Botoșani61,5%
Brăila61,5%
Hunedoara61,5%
Iași61,5%
Maramureș61,5%
Satu Mare61,5%
Mehedinți51,3%
Vaslui51,3%
Buzău41,0%
Dolj41,0%
Gorj41,0%
Harghita41,0%
Sălaj41,0%
Vrancea41,0%
Giurgiu30,8%
Ialomița30,8%
Tulcea30,8%
Covasna20,5%
Galați20,5%
Călărași10,3%
Teleorman10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare33585,0%
Noi5915,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină21053,3%
Benzină10426,4%
Hibrid8020,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică31479,7%
Companie8020,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon22857,9%
Break10727,2%
Berlină5413,7%
Cabriolet51,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW41,0%
75-109 kW22958,1%
110-149 kW15940,4%
150-219 kW20,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc61,5%
1000-1399 cmc6015,2%
1400-1599 cmc13734,8%
1600-1999 cmc19148,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6257,9%
Export4542,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.