Înmatriculări ALFA ROMEO, octombrie 2024

Noi13-56,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare109+1,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări183+2,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri43

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150nov 24: 13 noinov 24: 74 rulate, prima înmatricularedec 24: 13 noidec 24: 102 rulate, prima înmatriculareian 25: 18 noiian 25: 79 rulate, prima înmatricularefeb 25: 27 noifeb 25: 88 rulate, prima înmatricularemar 25: 5 noimar 25: 96 rulate, prima înmatriculareapr 25: 18 noiapr 25: 70 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 98 rulate, prima înmatriculareiun 25: 9 noiiun 25: 91 rulate, prima înmatriculareiul 25: 16 noiiul 25: 97 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 22 noisep 25: 71 rulate, prima înmatriculareoct 25: 13 noioct 25: 98 rulate, prima înmatricularenov 25: 13 noinov 25: 64 rulate, prima înmatricularedec 25: 47 noidec 25: 79 rulate, prima înmatriculareian 26: 6 noiian 26: 49 rulate, prima înmatricularefeb 26: 3 noifeb 26: 66 rulate, prima înmatricularemar 26: 14 noimar 26: 67 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 73 rulate, prima înmatricularemai 26: 1 noimai 26: 73 rulate, prima înmatriculareiun 26: 18 noiiun 26: 46 rulate, prima înmatriculareiul 26: 4 noiiul 26: 67 rulate, prima înmatriculareaug 26: 16 noiaug 26: 51 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 58 rulate, prima înmatriculareoct 26: 2 noioct 26: 48 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241374
dec 2413102
ian 251879
feb 252788
mar 25596
apr 251870
mai 251998
iun 25991
iul 251697
aug 252273
sep 252271
oct 251398
nov 251364
dec 254779
ian 26649
feb 26366
mar 261467
apr 26573
mai 26173
iun 261846
iul 26467
aug 261651
sep 26258
oct 26248

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2000: 1 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 10 rulate, prima înmatriculare2010: 8 rulate, prima înmatriculare2011: 11 rulate, prima înmatriculare2012: 4 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2015: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 5 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 4 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 11 noi2023: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200001
200000
200100
200202
200300
200402
200503
200608
2007014
2008011
2009010
201008
2011011
201204
201301
201402
201502
201602
201705
201804
201908
202003
202104
202201
2023112
202421

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
1593226,2%
GIULIETTA2117,2%
1471411,5%
GIULIA1411,5%
STELVIO1411,5%
TONALE129,8%
MITO86,6%
15632,5%
GT21,6%
Model necompletat10,8%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SPIDER10,8%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Medii (D)4940,2%
Compacte (C)3528,7%
SUV2621,3%
Mici (B)86,6%
Sport32,5%
Neclasificate10,8%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2722,1%
Timiș119,0%
Cluj75,7%
Argeș54,1%
Mureș54,1%
Suceava54,1%
Bacău43,3%
Bihor43,3%
Dolj43,3%
Maramureș43,3%
Toate (35)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Sibiu43,3%
Iași32,5%
Ilfov32,5%
Neamț32,5%
Prahova32,5%
Sălaj32,5%
Arad21,6%
Brașov21,6%
Călărași21,6%
Caraș-Severin21,6%
Galați21,6%
Giurgiu21,6%
Hunedoara21,6%
Ialomița21,6%
Alba10,8%
Constanța10,8%
Dâmbovița10,8%
Gorj10,8%
Harghita10,8%
Mehedinți10,8%
Satu Mare10,8%
Teleorman10,8%
Vaslui10,8%
Vâlcea10,8%
Vrancea10,8%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare10989,3%
Noi1310,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină6855,7%
Benzină4133,6%
Hibrid129,8%
GPL10,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică9880,3%
Companie2419,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4133,6%
Break3629,5%
Berlină2823,0%
Berlină cu hayon1310,7%
Cupeu32,5%
Cabriolet10,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW54,1%
75-109 kW3629,5%
110-149 kW6150,0%
150-219 kW1915,6%
220 kW și peste10,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2318,9%
1400-1599 cmc1310,7%
1600-1999 cmc7057,4%
2000-2999 cmc1613,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București147,7%
Constanța116,0%
Suceava116,0%
Maramureș105,5%
Cluj94,9%
Argeș84,4%
Bihor73,8%
Iași63,3%
Bacău52,7%
Botoșani52,7%
Toate (41)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița52,7%
Prahova52,7%
Timiș52,7%
Vaslui52,7%
Vâlcea52,7%
Alba42,2%
Covasna42,2%
Gorj42,2%
Ilfov42,2%
Mureș42,2%
Neamț42,2%
Olt42,2%
Teleorman42,2%
Vrancea42,2%
Arad31,6%
Brăila31,6%
Caraș-Severin31,6%
Dolj31,6%
Galați31,6%
Harghita31,6%
Sălaj31,6%
Tulcea31,6%
Bistrița-Năsăud21,1%
Brașov21,1%
Hunedoara21,1%
Buzău10,5%
Giurgiu10,5%
Ialomița10,5%
Mehedinți10,5%
Satu Mare10,5%
Sibiu10,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4195,3%
Export24,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.