Noi 136 +19,3% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 674 -31,0% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 816 +0,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 47 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 nov 24: 91 noi nov 24: 789 rulate, prima înmatriculare dec 24: 134 noi dec 24: 848 rulate, prima înmatriculare ian 25: 105 noi ian 25: 864 rulate, prima înmatriculare feb 25: 112 noi feb 25: 936 rulate, prima înmatriculare mar 25: 93 noi mar 25: 1.013 rulate, prima înmatriculare apr 25: 88 noi apr 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare mai 25: 114 noi mai 25: 894 rulate, prima înmatriculare iun 25: 165 noi iun 25: 854 rulate, prima înmatriculare iul 25: 114 noi iul 25: 977 rulate, prima înmatriculare aug 25: 119 noi aug 25: 774 rulate, prima înmatriculare sep 25: 146 noi sep 25: 852 rulate, prima înmatriculare oct 25: 152 noi oct 25: 873 rulate, prima înmatriculare nov 25: 112 noi nov 25: 747 rulate, prima înmatriculare dec 25: 157 noi dec 25: 687 rulate, prima înmatriculare ian 26: 143 noi ian 26: 589 rulate, prima înmatriculare feb 26: 126 noi feb 26: 751 rulate, prima înmatriculare mar 26: 118 noi mar 26: 736 rulate, prima înmatriculare apr 26: 98 noi apr 26: 621 rulate, prima înmatriculare mai 26: 116 noi mai 26: 614 rulate, prima înmatriculare iun 26: 110 noi iun 26: 680 rulate, prima înmatriculare iul 26: 136 noi iul 26: 674 rulate, prima înmatriculare aug 26: 86 noi aug 26: 617 rulate, prima înmatriculare sep 26: 104 noi sep 26: 635 rulate, prima înmatriculare oct 26: 117 noi oct 26: 576 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 91 789 dec 24 134 848 ian 25 105 864 feb 25 112 936 mar 25 93 1.013 apr 25 88 1.042 mai 25 114 894 iun 25 165 854 iul 25 114 977 aug 25 119 774 sep 25 146 852 oct 25 152 873 nov 25 112 747 dec 25 157 687 ian 26 143 589 feb 26 126 751 mar 26 118 736 apr 26 98 621 mai 26 116 614 iun 26 110 680 iul 26 136 674 aug 26 86 617 sep 26 104 635 oct 26 117 576
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 20 40 60 80 < 2002: 5 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 4 rulate, prima înmatriculare 2005: 6 rulate, prima înmatriculare 2006: 5 rulate, prima înmatriculare 2007: 16 rulate, prima înmatriculare 2008: 10 rulate, prima înmatriculare 2009: 21 rulate, prima înmatriculare 2010: 15 rulate, prima înmatriculare 2011: 33 rulate, prima înmatriculare 2012: 23 rulate, prima înmatriculare 2013: 28 rulate, prima înmatriculare 2014: 59 rulate, prima înmatriculare 2015: 54 rulate, prima înmatriculare 2016: 58 rulate, prima înmatriculare 2017: 40 rulate, prima înmatriculare 2018: 58 rulate, prima înmatriculare 2019: 36 rulate, prima înmatriculare 2020: 38 rulate, prima înmatriculare 2021: 64 rulate, prima înmatriculare 2022: 50 rulate, prima înmatriculare 2023: 30 rulate, prima înmatriculare 2024: 3 noi 2024: 6 rulate, prima înmatriculare 2025: 61 noi 2025: 11 rulate, prima înmatriculare 2026: 72 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 5 2002 0 2 2003 0 2 2004 0 4 2005 0 6 2006 0 5 2007 0 16 2008 0 10 2009 0 21 2010 0 15 2011 0 33 2012 0 23 2013 0 28 2014 0 59 2015 0 54 2016 0 58 2017 0 40 2018 0 58 2019 0 36 2020 0 38 2021 0 64 2022 0 50 2023 0 30 2024 3 6 2025 61 11 2026 72 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă XC60 311 38,4% XC90 131 16,2% XC40 90 11,1% V40 88 10,9% V60 46 5,7% V50 30 3,7% S60 22 2,7% S90 17 2,1% EX30 11 1,4% EX40 10 1,2%
Toate (24) Modele: valoare, vehicule, cotă V90 9 1,1% S40 8 1,0% S80 7 0,9% V70 7 0,9% C70 5 0,6% C30 4 0,5% Model necompletat 3 0,4% XC70 3 0,4% EC40 2 0,2% EX90 2 0,2% 240 1 0,1% 780D 1 0,1% 850 1 0,1% C40 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 561 69,3% Compacte (C) 130 16,0% Medii (D) 76 9,4% Mari și de lux (E) 33 4,1% Neclasificate 5 0,6% Sport 5 0,6%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 154 19,0% Cluj 73 9,0% Iași 35 4,3% Mureș 28 3,5% Timiș 28 3,5% Suceava 27 3,3% Bacău 26 3,2% Brașov 26 3,2% Prahova 26 3,2% Maramureș 25 3,1%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bihor 23 2,8% Hunedoara 21 2,6% Sălaj 21 2,6% Arad 18 2,2% Botoșani 18 2,2% Galați 18 2,2% Neamț 18 2,2% Ilfov 17 2,1% Constanța 16 2,0% Vâlcea 14 1,7% Vrancea 14 1,7% Alba 13 1,6% Satu Mare 13 1,6% Argeș 12 1,5% Sibiu 12 1,5% Dâmbovița 10 1,2% Dolj 10 1,2% Harghita 10 1,2% Brăila 9 1,1% Covasna 9 1,1% Vaslui 9 1,1% Buzău 8 1,0% Olt 7 0,9% Bistrița-Năsăud 6 0,7% Caraș-Severin 6 0,7% Gorj 6 0,7% Ialomița 6 0,7% Călărași 5 0,6% Teleorman 4 0,5% Tulcea 4 0,5% Mehedinți 3 0,4% Giurgiu 2 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 674 83,2% Noi 136 16,8%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 404 49,9% Hibrid 329 40,6% Benzină 50 6,2% Electric 27 3,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 584 72,1% Companie 226 27,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 516 63,7% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 226 27,9% Berlină 58 7,2% Cabriolet 5 0,6% Cupeu 5 0,6%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă 75-109 kW 145 17,9% 110-149 kW 347 42,8% 150-219 kW 218 26,9% 220 kW și peste 73 9,0% Necompletat 27 3,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1400-1599 cmc 91 11,2% 1600-1999 cmc 605 74,7% 2000-2999 cmc 87 10,7% Necompletat 27 3,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.