Înmatriculări în județul Galați, iulie 2026

Noi117-28,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare596-24,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.487-1,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri150

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 124 noinov 24: 703 rulate, prima înmatricularedec 24: 119 noidec 24: 687 rulate, prima înmatriculareian 25: 167 noiian 25: 640 rulate, prima înmatricularefeb 25: 150 noifeb 25: 775 rulate, prima înmatricularemar 25: 112 noimar 25: 833 rulate, prima înmatriculareapr 25: 65 noiapr 25: 724 rulate, prima înmatricularemai 25: 92 noimai 25: 737 rulate, prima înmatriculareiun 25: 92 noiiun 25: 736 rulate, prima înmatriculareiul 25: 163 noiiul 25: 791 rulate, prima înmatriculareaug 25: 204 noiaug 25: 699 rulate, prima înmatricularesep 25: 135 noisep 25: 732 rulate, prima înmatriculareoct 25: 120 noioct 25: 794 rulate, prima înmatricularenov 25: 168 noinov 25: 712 rulate, prima înmatricularedec 25: 216 noidec 25: 594 rulate, prima înmatriculareian 26: 50 noiian 26: 547 rulate, prima înmatricularefeb 26: 78 noifeb 26: 679 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 644 rulate, prima înmatriculareapr 26: 87 noiapr 26: 613 rulate, prima înmatricularemai 26: 96 noimai 26: 559 rulate, prima înmatriculareiun 26: 155 noiiun 26: 534 rulate, prima înmatriculareiul 26: 117 noiiul 26: 596 rulate, prima înmatriculareaug 26: 82 noiaug 26: 557 rulate, prima înmatricularesep 26: 143 noisep 26: 588 rulate, prima înmatriculareoct 26: 168 noioct 26: 535 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24124703
dec 24119687
ian 25167640
feb 25150775
mar 25112833
apr 2565724
mai 2592737
iun 2592736
iul 25163791
aug 25204699
sep 25135732
oct 25120794
nov 25168712
dec 25216594
ian 2650547
feb 2678679
mar 2679644
apr 2687613
mai 2696559
iun 26155534
iul 26117596
aug 2682557
sep 26143588
oct 26168535

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 3 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 10 rulate, prima înmatriculare2006: 14 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 29 rulate, prima înmatriculare2010: 30 rulate, prima înmatriculare2011: 41 rulate, prima înmatriculare2012: 42 rulate, prima înmatriculare2013: 35 rulate, prima înmatriculare2014: 36 rulate, prima înmatriculare2015: 32 rulate, prima înmatriculare2016: 55 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 31 rulate, prima înmatriculare2019: 25 rulate, prima înmatriculare2020: 28 rulate, prima înmatriculare2021: 41 rulate, prima înmatriculare2022: 38 rulate, prima înmatriculare2023: 13 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 23 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 93 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200203
200201
200301
200405
2005010
2006014
2007018
2008022
2009029
2010030
2011041
2012042
2013035
2014036
2015032
2016055
2017031
2018031
2019025
2020028
2021041
2022038
2023013
202417
2025237
2026931

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12818,0%
BMW7911,1%
RENAULT608,4%
DACIA598,3%
MERCEDES-BENZ547,6%
FORD415,8%
AUDI375,2%
SKODA324,5%
HYUNDAI304,2%
TOYOTA202,8%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT182,5%
VOLVO182,5%
NISSAN172,4%
OPEL172,4%
KIA131,8%
BYD111,5%
SEAT111,5%
FIAT71,0%
SUZUKI71,0%
CITROEN60,8%
MG60,8%
CHERY50,7%
MAZDA50,7%
TESLA50,7%
GEELY30,4%
PORSCHE30,4%
CHEVROLET20,3%
JAECOO20,3%
LAND ROVER20,3%
LEXUS20,3%
MITSUBISHI20,3%
OMODA20,3%
AIWAYS10,1%
BENTLEY10,1%
DS10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
MINI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF365,0%
VOLKSWAGEN PASSAT273,8%
DACIA DUSTER233,2%
DACIA LOGAN233,2%
RENAULT MEGANE212,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN212,9%
BMW SERIA 3202,8%
HYUNDAI TUCSON182,5%
AUDI A4172,4%
BMW SERIA 5172,4%
Toate (204)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA OCTAVIA142,0%
FORD FOCUS131,8%
RENAULT CLIO131,8%
VOLKSWAGEN CC111,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,3%
VOLVO XC6091,3%
DACIA SANDERO81,1%
MERCEDES-BENZ GLE81,1%
OPEL ASTRA81,1%
AUDI Q571,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C71,0%
NISSAN X-TRAIL71,0%
RENAULT KADJAR71,0%
SKODA FABIA71,0%
BMW SERIA 160,8%
FORD KUGA60,8%
TOYOTA COROLLA60,8%
TOYOTA RAV460,8%
VOLKSWAGEN CADDY60,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
BMW SERIA 750,7%
BMW X150,7%
BMW X350,7%
BMW X450,7%
OPEL INSIGNIA50,7%
PEUGEOT 50850,7%
RENAULT SCENIC50,7%
VOLKSWAGEN POLO50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
AUDI A540,6%
BMW X540,6%
BMW X640,6%
FORD C-MAX40,6%
FORD FIESTA40,6%
KIA SPORTAGE40,6%
MERCEDES-BENZ GLC40,6%
NISSAN QASHQAI40,6%
PEUGEOT 200840,6%
RENAULT TALISMAN40,6%
SKODA SUPERB40,6%
AUDI A630,4%
BMW SERIA 430,4%
BYD SEAL 630,4%
BYD SEAL U30,4%
CHERY TIGGO930,4%
DACIA LODGY30,4%
FIAT PANDA30,4%
FORD PUMA30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ VITO30,4%
NISSAN LEAF30,4%
PEUGEOT 300830,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT ARKANA30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
TESLA MODEL 330,4%
TOYOTA YARIS CROSS30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO XC4030,4%
AUDI Q320,3%
AUDI Q720,3%
BMW XM20,3%
BYD DOLPHIN SURF20,3%
BYD SEALION 720,3%
CITROEN C420,3%
FORD MONDEO20,3%
FORD TRANSIT CUSTOM20,3%
GEELY CITYRAY20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA CEED20,3%
KIA OPTIMA20,3%
KIA XCEED20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MG HS20,3%
MG MG420,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 30820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT EXEO20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO XC9020,3%
AIWAYS U510,1%
AUDI 8010,1%
AUDI A310,1%
BENTLEY FLYING SPUR10,1%
BMW I410,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 210,1%
BYD SEAL 510,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN JUMPER10,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DACIA SPRING10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT 500X10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FORD CAPRI10,1%
FORD ECOSPORT10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
GEELY STARRAY10,1%
HONDA HR-V10,1%
HYUNDAI GETZ10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I3010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI INSTER10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX2010,1%
JAECOO JAECOO510,1%
JAECOO JAECOO710,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA K410,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25836,2%
Compacte (C)14520,3%
Medii (D)12217,1%
Mici (B)7810,9%
Monovolume (MPV)537,4%
Mari și de lux (E)405,6%
Mini (A)71,0%
Utilitare40,6%
Neclasificate30,4%
Sport30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59683,6%
Noi11716,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39054,7%
Benzină14620,5%
Hibrid13719,2%
Electric223,1%
GPL182,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică62487,5%
Companie8912,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31343,9%
Berlină14119,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13318,7%
Berlină cu hayon12016,8%
Cabriolet30,4%
Cupeu30,4%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW12217,1%
75-109 kW29941,9%
110-149 kW20428,6%
150-219 kW375,2%
220 kW și peste294,1%
Necompletat223,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc344,8%
1000-1399 cmc9513,3%
1400-1599 cmc19727,6%
1600-1999 cmc27939,1%
2000-2999 cmc7911,1%
3000 cmc și peste71,0%
Necompletat223,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN29820,0%
DACIA24716,6%
BMW1318,8%
MERCEDES-BENZ1097,3%
AUDI1036,9%
FORD1036,9%
RENAULT896,0%
OPEL835,6%
SKODA724,8%
HYUNDAI292,0%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA292,0%
SEAT241,6%
PEUGEOT221,5%
FIAT140,9%
NISSAN140,9%
MAZDA120,8%
HONDA110,7%
KIA110,7%
TESLA110,7%
VOLVO110,7%
CHEVROLET90,6%
CITROEN90,6%
LAND ROVER80,5%
SUZUKI70,5%
MITSUBISHI60,4%
PORSCHE40,3%
MG30,2%
ALFA ROMEO20,1%
JAGUAR20,1%
MINI20,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEAPMOTOR10,1%
LEXUS10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11778,0%
Export3322,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2114,0%
FORD2013,3%
DACIA1812,0%
OPEL138,7%
AUDI106,7%
SKODA96,0%
BMW74,7%
PEUGEOT74,7%
CITROEN64,0%
RENAULT64,0%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ53,3%
VOLVO53,3%
DAEWOO42,7%
SEAT42,7%
FIAT32,0%
TOYOTA32,0%
CHEVROLET21,3%
MITSUBISHI21,3%
ALFA ROMEO10,7%
LAND ROVER10,7%
LEXUS10,7%
NISSAN10,7%
SSANGYONG10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.