Înmatriculări în județul Sibiu, iulie 2026

Noi107-43,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare739-20,2% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.236+1,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri157

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080100< 2002: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 14 rulate, prima înmatriculare2005: 13 rulate, prima înmatriculare2006: 30 rulate, prima înmatriculare2007: 30 rulate, prima înmatriculare2008: 39 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 52 rulate, prima înmatriculare2011: 39 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 46 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 34 rulate, prima înmatriculare2016: 40 rulate, prima înmatriculare2017: 51 rulate, prima înmatriculare2018: 33 rulate, prima înmatriculare2019: 36 rulate, prima înmatriculare2020: 26 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 33 rulate, prima înmatriculare2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 9 rulate, prima înmatriculare2025: 28 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare2026: 79 noi2026: 2 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002016
200205
200309
2004014
2005013
2006030
2007030
2008039
2009045
2010052
2011039
2012045
2013046
2014044
2015034
2016040
2017051
2018033
2019036
2020026
2021024
2022033
2023017
202409
2025287
2026792

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12014,2%
BMW9511,2%
DACIA789,2%
MERCEDES-BENZ738,6%
AUDI698,2%
FORD445,2%
RENAULT425,0%
SKODA384,5%
OPEL364,3%
NISSAN263,1%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA253,0%
HYUNDAI212,5%
SUZUKI192,2%
PEUGEOT182,1%
SEAT172,0%
KIA131,5%
VOLVO121,4%
MAZDA111,3%
BYD101,2%
GEELY70,8%
CITROEN60,7%
LAND ROVER60,7%
MG60,7%
MINI60,7%
PORSCHE60,7%
CHERY50,6%
FIAT50,6%
MITSUBISHI50,6%
TESLA50,6%
HONDA40,5%
JEEP30,4%
CHEVROLET20,2%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
GREAT WALL MOTOR10,1%
LOTUS10,1%
LYNK&CO10,1%
OMODA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF354,2%
AUDI A4344,0%
DACIA SANDERO253,0%
DACIA DUSTER232,7%
DACIA LOGAN212,5%
VOLKSWAGEN PASSAT212,5%
BMW SERIA 3192,3%
BMW SERIA 5161,9%
OPEL ASTRA161,9%
BMW X3151,8%
Toate (233)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A6141,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C141,7%
NISSAN QASHQAI141,7%
SKODA OCTAVIA131,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,5%
RENAULT MEGANE121,4%
BMW SERIA 191,1%
FORD KUGA91,1%
HYUNDAI TUCSON91,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,1%
RENAULT CLIO91,1%
SKODA FABIA91,1%
VOLKSWAGEN POLO91,1%
VOLKSWAGEN TOURAN80,9%
BMW X170,8%
FORD FIESTA70,8%
FORD FOCUS70,8%
MERCEDES-BENZ GLC70,8%
SUZUKI GRAND VITARA70,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS70,8%
AUDI A360,7%
BMW X560,7%
BMW X660,7%
KIA SPORTAGE60,7%
MERCEDES-BENZ CLA60,7%
MERCEDES-BENZ VITO60,7%
PEUGEOT 200860,7%
RENAULT CAPTUR60,7%
SEAT LEON60,7%
TOYOTA COROLLA60,7%
VOLVO XC6060,7%
AUDI Q550,6%
BMW SERIA 450,6%
DACIA BIGSTER50,6%
FORD PUMA50,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,6%
OPEL CORSA50,6%
SKODA SUPERB50,6%
SUZUKI VITARA50,6%
TOYOTA C-HR50,6%
TOYOTA RAV450,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,6%
BYD SEAL U40,5%
GEELY CITYRAY40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA V40,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
OPEL ANTARA40,5%
RENAULT KADJAR40,5%
SEAT ALHAMBRA40,5%
SKODA KODIAQ40,5%
SUZUKI JIMNY40,5%
TOYOTA YARIS CROSS40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLKSWAGEN EOS40,5%
AUDI Q730,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD TRANSIT30,4%
FORD TRANSIT CUSTOM30,4%
GEELY STARRAY30,4%
KIA CEED30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ GLE30,4%
MERCEDES-BENZ ML30,4%
MG ZS30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
NISSAN MICRA30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
OPEL MERIVA30,4%
OPEL MOKKA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA KAROQ30,4%
TESLA MODEL 330,4%
VOLVO XC9030,4%
AUDI Q320,2%
BMW IX20,2%
BMW SERIA 720,2%
BYD SEAL 620,2%
BYD SEALION 720,2%
CHERY TIGGO720,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
DACIA LODGY20,2%
FIAT 50020,2%
HONDA CR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI I3020,2%
JAGUAR XE20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 520,2%
MAZDA MX-520,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VIANO20,2%
MG MG420,2%
MINI CLUBMAN20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PORSCHE 91120,2%
PORSCHE PANAMERA20,2%
RENAULT SCENIC20,2%
SEAT ATECA20,2%
SKODA YETI20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI S-CROSS20,2%
TESLA MODEL Y20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-ROC20,2%
ALFA ROMEO SPIDER10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A210,1%
AUDI A510,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q610,1%
BMW I410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X710,1%
BMW Z310,1%
BYD SEAL 510,1%
BYD SEALION 510,1%
CHERY TIGGO410,1%
CHERY TIGGO810,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C3 AIRCROSS10,1%
CITROEN NEMO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA JOGGER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV32037,8%
Compacte (C)15818,7%
Mici (B)11013,0%
Medii (D)10512,4%
Monovolume (MPV)688,0%
Mari și de lux (E)495,8%
Sport131,5%
Utilitare121,4%
Mini (A)60,7%
Neclasificate50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare73987,4%
Noi10712,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină41448,9%
Benzină25530,1%
Hibrid12314,5%
GPL323,8%
Electric202,4%
GNC/GNL20,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică69782,4%
Companie14917,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break39546,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16819,9%
Berlină cu hayon16018,9%
Berlină10111,9%
Cabriolet161,9%
Cupeu60,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15818,7%
75-109 kW36042,6%
110-149 kW21825,8%
150-219 kW637,4%
220 kW și peste273,2%
Necompletat202,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc394,6%
1000-1399 cmc15918,8%
1400-1599 cmc19222,7%
1600-1999 cmc32438,3%
2000-2999 cmc10412,3%
3000 cmc și peste80,9%
Necompletat202,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN24519,8%
BMW14211,5%
AUDI1139,1%
DACIA1139,1%
FORD776,2%
MERCEDES-BENZ756,1%
OPEL685,5%
SKODA554,4%
RENAULT514,1%
HYUNDAI383,1%
Toate (47)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT282,3%
SEAT252,0%
TOYOTA231,9%
SUZUKI211,7%
NISSAN161,3%
VOLVO161,3%
MAZDA141,1%
CHEVROLET121,0%
CITROEN121,0%
FIAT121,0%
KIA121,0%
HONDA90,7%
LAND ROVER80,6%
MITSUBISHI70,6%
SMART60,5%
PORSCHE50,4%
ALFA ROMEO40,3%
JEEP40,3%
CUPRA20,2%
DAEWOO20,2%
DAIHATSU20,2%
JAGUAR20,2%
MG20,2%
SUBARU20,2%
ASIA10,1%
CHERY10,1%
FERRARI10,1%
GEELY10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
MINI10,1%
MOSKVITCH10,1%
NIO10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12881,5%
Export2918,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2214,0%
DACIA2113,4%
OPEL2113,4%
FORD138,3%
AUDI117,0%
BMW117,0%
MERCEDES-BENZ95,7%
PEUGEOT74,5%
RENAULT74,5%
SKODA74,5%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT42,5%
NISSAN42,5%
MAZDA31,9%
SEAT31,9%
CITROEN21,3%
HYUNDAI21,3%
SUZUKI21,3%
ALFA ROMEO10,6%
DAEWOO10,6%
JEEP10,6%
KIA10,6%
MITSUBISHI10,6%
PORSCHE10,6%
SSANGYONG10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.