Înmatriculări în județul Harghita, iulie 2026

Noi149+49,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare520-19,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări893-20,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri68

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 10 rulate, prima înmatriculare2005: 12 rulate, prima înmatriculare2006: 13 rulate, prima înmatriculare2007: 19 rulate, prima înmatriculare2008: 22 rulate, prima înmatriculare2009: 39 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 53 rulate, prima înmatriculare2012: 36 rulate, prima înmatriculare2013: 33 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 33 rulate, prima înmatriculare2016: 29 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 15 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 8 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 5 rulate, prima înmatriculare2025: 21 noi2025: 9 rulate, prima înmatriculare2026: 126 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200203
200303
2004010
2005012
2006013
2007019
2008022
2009039
2010042
2011053
2012036
2013033
2014037
2015033
2016029
2017026
2018015
2019018
2020013
2021015
2022013
202308
202425
2025219
20261260

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA18928,3%
VOLKSWAGEN8713,0%
RENAULT466,9%
AUDI416,1%
SKODA385,7%
FORD324,8%
TOYOTA324,8%
OPEL314,6%
BMW233,4%
SUZUKI152,2%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ142,1%
PEUGEOT142,1%
SEAT142,1%
HYUNDAI131,9%
NISSAN121,8%
VOLVO101,5%
JEEP81,2%
BYD71,0%
CHERY60,9%
MITSUBISHI60,9%
MAZDA50,7%
CITROEN40,6%
KIA30,4%
LAND ROVER30,4%
HONDA20,3%
MG20,3%
SUBARU20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CHEVROLET10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
FIAT10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER7811,7%
DACIA SANDERO659,7%
VOLKSWAGEN GOLF243,6%
SKODA OCTAVIA223,3%
DACIA LOGAN213,1%
RENAULT CLIO213,1%
OPEL ASTRA182,7%
AUDI A4162,4%
DACIA BIGSTER162,4%
FORD FOCUS142,1%
Toate (168)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT131,9%
RENAULT MEGANE121,8%
TOYOTA COROLLA121,8%
VOLKSWAGEN POLO111,6%
BMW SERIA 391,3%
TOYOTA RAV491,3%
NISSAN QASHQAI81,2%
SEAT IBIZA81,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN81,2%
AUDI A671,0%
AUDI Q571,0%
AUDI Q360,9%
HYUNDAI TUCSON60,9%
OPEL CORSA60,9%
VOLVO XC6060,9%
BMW X350,7%
SUZUKI GRAND VITARA50,7%
BMW SERIA 540,6%
FORD KUGA40,6%
JEEP CHEROKEE40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C40,6%
RENAULT KADJAR40,6%
SEAT LEON40,6%
SKODA FABIA40,6%
SKODA YETI40,6%
SUZUKI VITARA40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
BYD SEAL U30,4%
DACIA DOKKER30,4%
DACIA JOGGER30,4%
FORD TRANSIT CUSTOM30,4%
HYUNDAI IX3530,4%
MAZDA CX-530,4%
MERCEDES-BENZ GLC30,4%
MITSUBISHI ASX30,4%
PEUGEOT 20830,4%
PEUGEOT 30830,4%
PEUGEOT 50830,4%
SKODA RAPID30,4%
SUZUKI S-CROSS30,4%
VOLKSWAGEN CADDY30,4%
VOLKSWAGEN CARAVELLE30,4%
VOLKSWAGEN TOURAN30,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,4%
VOLVO V4030,4%
AUDI A320,3%
BMW X120,3%
BYD DOLPHIN SURF20,3%
CHERY TIGGO420,3%
CHERY TIGGO820,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD TOURNEO CUSTOM20,3%
HONDA JAZZ20,3%
JEEP COMPASS20,3%
KIA CEED20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
OPEL MERIVA20,3%
RENAULT ZOE20,3%
SKODA KAROQ20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA LAND CRUISER20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A510,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q710,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X410,1%
BMW X510,1%
BYD ATTO 210,1%
BYD SEALION 510,1%
CHERY TIGGO710,1%
CHERY TIGGO910,1%
CHEVROLET TAHOE10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS410,1%
FIAT 50010,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD FIESTA10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD MUSTANG MACH-E10,1%
FORD SCORPIO10,1%
FORD TOURNEO COURIER10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT/TOURNEO10,1%
HYUNDAI I2010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI VELOSTER10,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA SPORTAGE10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER VELAR10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA MX-510,1%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MG S910,1%
MG ZS10,1%
MINI COOPER10,1%
MITSUBISHI OUTLANDER10,1%
NISSAN JUKE10,1%
NISSAN MICRA10,1%
NISSAN PATROL10,1%
NISSAN X-TRAIL10,1%
OPEL ANTARA10,1%
OPEL CROSSLAND10,1%
OPEL FRONTERA10,1%
OPEL INSIGNIA10,1%
OPEL ZAFIRA10,1%
PEUGEOT 10710,1%
PEUGEOT 300810,1%
PEUGEOT 30710,1%
PEUGEOT 80710,1%
PEUGEOT BOXER10,1%
PORSCHE CAYENNE10,1%
RENAULT ARKANA10,1%
RENAULT AUSTRAL10,1%
RENAULT ESPACE10,1%
RENAULT FUEGO10,1%
RENAULT LAGUNA10,1%
RENAULT MODUS10,1%
RENAULT SCENIC10,1%
SAAB 9-310,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV24837,1%
Mici (B)15923,8%
Compacte (C)12919,3%
Medii (D)537,9%
Monovolume (MPV)487,2%
Mari și de lux (E)152,2%
Utilitare60,9%
Neclasificate40,6%
Sport40,6%
Mini (A)30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare52077,7%
Noi14922,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină28242,2%
Benzină22333,3%
Hibrid10916,3%
GPL436,4%
Electric121,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică50475,3%
Companie16524,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break29744,4%
Berlină cu hayon21331,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10215,2%
Berlină446,6%
Cabriolet81,2%
Cupeu50,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW15222,7%
75-109 kW33650,2%
110-149 kW14221,2%
150-219 kW243,6%
220 kW și peste30,4%
Necompletat121,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc314,6%
1000-1399 cmc18928,3%
1400-1599 cmc18327,4%
1600-1999 cmc20330,3%
2000-2999 cmc507,5%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat121,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16918,9%
DACIA11813,2%
OPEL9911,1%
AUDI738,2%
SKODA697,7%
BMW535,9%
FORD525,8%
RENAULT343,8%
SUZUKI323,6%
TOYOTA303,4%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ212,4%
MITSUBISHI171,9%
HYUNDAI161,8%
NISSAN111,2%
VOLVO111,2%
MAZDA101,1%
KIA91,0%
LAND ROVER91,0%
PEUGEOT91,0%
SEAT80,9%
CHEVROLET60,7%
CITROEN40,4%
JEEP40,4%
MINI40,4%
DAIHATSU30,3%
FIAT30,3%
LADA30,3%
SUBARU30,3%
ALFA ROMEO20,2%
SSANGYONG20,2%
TESLA20,2%
HONDA10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%
STEYR PUCH10,1%
TATA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4566,2%
Dezmembrare2333,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA3044,1%
OPEL913,2%
RENAULT811,8%
FORD710,3%
BMW34,4%
VOLKSWAGEN34,4%
SKODA22,9%
AUDI11,5%
LAND ROVER11,5%
MERCEDES-BENZ11,5%
Toate (13)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN11,5%
SEAT11,5%
TOYOTA11,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.