Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, iulie 2026

Noi41-12,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare610-3,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări765+5,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri81

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 15 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 7 rulate, prima înmatriculare2004: 13 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 24 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 36 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 41 rulate, prima înmatriculare2011: 44 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 41 rulate, prima înmatriculare2014: 37 rulate, prima înmatriculare2015: 40 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 30 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 17 rulate, prima înmatriculare2023: 10 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 15 noi2025: 5 rulate, prima înmatriculare2026: 24 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002015
200206
200307
2004013
2005014
2006024
2007029
2008036
2009032
2010041
2011044
2012058
2013041
2014037
2015040
2016041
2017030
2018021
2019018
2020013
2021017
2022017
2023010
202421
2025155
2026240

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12218,7%
BMW7912,1%
AUDI6910,6%
FORD446,8%
MERCEDES-BENZ446,8%
DACIA355,4%
RENAULT314,8%
SKODA243,7%
OPEL233,5%
NISSAN223,4%
Toate (41)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI152,3%
SEAT152,3%
PEUGEOT142,2%
SUZUKI142,2%
KIA111,7%
TOYOTA91,4%
MITSUBISHI71,1%
TESLA71,1%
CITROEN60,9%
JEEP60,9%
VOLVO60,9%
BYD50,8%
LAND ROVER50,8%
MAZDA50,8%
MG50,8%
JAGUAR40,6%
MINI40,6%
GEELY20,3%
HONDA20,3%
LEXUS20,3%
PORSCHE20,3%
SSANGYONG20,3%
SUBARU20,3%
CHERY10,2%
CHRYSLER10,2%
DAIHATSU10,2%
DS10,2%
INEOS10,2%
LEAPMOTOR10,2%
SANTANA10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF314,8%
AUDI A4284,3%
VOLKSWAGEN TIGUAN243,7%
VOLKSWAGEN PASSAT223,4%
BMW SERIA 5203,1%
DACIA DUSTER192,9%
BMW SERIA 3182,8%
FORD KUGA132,0%
SKODA OCTAVIA132,0%
AUDI A6121,9%
Toate (185)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN POLO121,9%
BMW X3111,7%
AUDI Q5101,5%
NISSAN QASHQAI101,5%
VOLKSWAGEN TOURAN91,4%
KIA SPORTAGE81,2%
OPEL CORSA81,2%
SEAT IBIZA81,2%
SUZUKI GRAND VITARA81,2%
AUDI A371,1%
BMW SERIA 471,1%
FORD FOCUS71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,1%
RENAULT MEGANE71,1%
BMW X160,9%
BMW X460,9%
OPEL ASTRA60,9%
DACIA LOGAN50,8%
DACIA SANDERO50,8%
HYUNDAI IX3550,8%
HYUNDAI TUCSON50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,8%
MG MG450,8%
MITSUBISHI ASX50,8%
SKODA SUPERB50,8%
VOLKSWAGEN SHARAN50,8%
AUDI A540,6%
BMW SERIA 140,6%
FORD FIESTA40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA B40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA S40,6%
NISSAN X-TRAIL40,6%
PEUGEOT 300840,6%
PEUGEOT 50840,6%
RENAULT CLIO40,6%
SUZUKI S-CROSS40,6%
TESLA MODEL 340,6%
TOYOTA COROLLA40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
AUDI Q330,5%
AUDI Q730,5%
BMW X530,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD GRAND C-MAX30,5%
FORD MONDEO30,5%
FORD TOURNEO CONNECT30,5%
HYUNDAI I2030,5%
JAGUAR F-PACE30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
MINI COOPER30,5%
NISSAN QASHQAI+230,5%
OPEL ZAFIRA TOURER30,5%
PEUGEOT 20730,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SEAT LEON30,5%
VOLKSWAGEN CC30,5%
DACIA DOKKER20,3%
DACIA JOGGER20,3%
DACIA LODGY20,3%
FORD PUMA20,3%
GEELY CITYRAY20,3%
HONDA CR-V20,3%
JEEP CHEROKEE20,3%
JEEP RENEGADE20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LEXUS NX20,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
RENAULT TALISMAN20,3%
SKODA FABIA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
TESLA MODEL Y20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
VOLKSWAGEN CADDY20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,3%
VOLVO XC9020,3%
AUDI SQ810,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 210,2%
BMW XM10,2%
BYD ATTO 210,2%
BYD DOLPHIN SURF10,2%
BYD SEAL 510,2%
BYD SEAL U10,2%
BYD SEALION 510,2%
CHERY TIGGO910,2%
CHRYSLER SEBRING10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DAIHATSU TERIOS10,2%
DS DS710,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD ESCORT10,2%
FORD FUSION10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD S-MAX10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HYUNDAI IONIQ610,2%
HYUNDAI KONA10,2%
INEOS GRENADIER10,2%
JAGUAR XF10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
KIA SOUL10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LEAPMOTOR B1010,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 510,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ 19010,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLE10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MINI COUNTRYMAN10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT10,2%
NISSAN LEAF10,2%
NISSAN MICRA10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV23736,4%
Compacte (C)11016,9%
Medii (D)11016,9%
Monovolume (MPV)7010,8%
Mici (B)639,7%
Mari și de lux (E)477,2%
Neclasificate60,9%
Sport50,8%
Utilitare20,3%
Mini (A)10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare61093,7%
Noi416,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină45269,4%
Benzină11918,3%
Hibrid568,6%
Electric192,9%
GPL50,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56887,3%
Companie8312,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break30647,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13921,4%
Berlină9915,2%
Berlină cu hayon9314,3%
Cabriolet91,4%
Cupeu50,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9013,8%
75-109 kW28543,8%
110-149 kW19930,6%
150-219 kW436,6%
220 kW și peste152,3%
Necompletat192,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc91,4%
1000-1399 cmc619,4%
1400-1599 cmc15724,1%
1600-1999 cmc32950,5%
2000-2999 cmc6810,4%
3000 cmc și peste81,2%
Necompletat192,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19525,5%
BMW11214,6%
AUDI9912,9%
MERCEDES-BENZ577,5%
FORD476,1%
DACIA395,1%
RENAULT293,8%
OPEL253,3%
TOYOTA233,0%
SKODA202,6%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI152,0%
PEUGEOT141,8%
NISSAN111,4%
MITSUBISHI81,0%
MAZDA70,9%
HYUNDAI60,8%
KIA60,8%
CITROEN50,7%
HONDA50,7%
SEAT50,7%
VOLVO50,7%
CHEVROLET40,5%
LAND ROVER40,5%
MINI30,4%
SMART30,4%
TESLA30,4%
JEEP20,3%
PORSCHE20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DAEWOO10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
FIAT10,1%
HUMMER10,1%
JAGUAR10,1%
LANCIA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5163,0%
Export3037,0%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2328,4%
AUDI1113,6%
BMW1113,6%
MERCEDES-BENZ911,1%
DACIA89,9%
FORD44,9%
OPEL33,7%
SKODA33,7%
RENAULT22,5%
CITROEN11,2%
Toate (16)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO11,2%
DODGE11,2%
NISSAN11,2%
PEUGEOT11,2%
SEAT11,2%
VOLVO11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.