Înmatriculări în județul Argeș, iulie 2026

Noi405-33,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.039-25,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.307-7,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri290

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 4 rulate, prima înmatriculare2004: 7 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 20 rulate, prima înmatriculare2009: 45 rulate, prima înmatriculare2010: 34 rulate, prima înmatriculare2011: 66 rulate, prima înmatriculare2012: 81 rulate, prima înmatriculare2013: 59 rulate, prima înmatriculare2014: 77 rulate, prima înmatriculare2015: 80 rulate, prima înmatriculare2016: 88 rulate, prima înmatriculare2017: 85 rulate, prima înmatriculare2018: 81 rulate, prima înmatriculare2019: 65 rulate, prima înmatriculare2020: 54 rulate, prima înmatriculare2021: 61 rulate, prima înmatriculare2022: 32 rulate, prima înmatriculare2023: 30 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare2025: 46 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare2026: 357 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200206
200304
200407
200506
200609
2007020
2008020
2009045
2010034
2011066
2012081
2013059
2014077
2015080
2016088
2017085
2018081
2019065
2020054
2021061
2022032
2023030
2024211
2025468
20263570

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA41228,5%
RENAULT25017,3%
BMW17111,8%
VOLKSWAGEN1329,1%
MERCEDES-BENZ845,8%
AUDI463,2%
SKODA433,0%
NISSAN382,6%
TOYOTA332,3%
FORD241,7%
Toate (43)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT231,6%
BYD171,2%
HYUNDAI151,0%
OPEL151,0%
SEAT151,0%
VOLVO120,8%
CHERY100,7%
CITROEN100,7%
MAZDA100,7%
MG100,7%
KIA80,6%
SUZUKI70,5%
DS60,4%
FIAT60,4%
LAND ROVER60,4%
MITSUBISHI50,3%
TESLA50,3%
GEELY40,3%
MINI40,3%
DFSK30,2%
JEEP30,2%
PORSCHE30,2%
ALFA ROMEO20,1%
JAECOO20,1%
OMODA20,1%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
CADILLAC10,1%
DAIHATSU10,1%
HONDA10,1%
JAGUAR10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LEXUS10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER1369,5%
DACIA SANDERO1369,5%
DACIA LOGAN1077,4%
RENAULT MEGANE866,0%
BMW SERIA 3473,3%
RENAULT CLIO463,2%
VOLKSWAGEN GOLF402,8%
VOLKSWAGEN PASSAT342,4%
RENAULT KADJAR312,2%
RENAULT CAPTUR292,0%
Toate (227)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5261,8%
NISSAN QASHQAI251,7%
BMW X1221,5%
BMW X3221,5%
SKODA OCTAVIA191,3%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,1%
AUDI A4141,0%
MERCEDES-BENZ GLE141,0%
RENAULT TALISMAN130,9%
MERCEDES-BENZ CLASA C120,8%
AUDI A6110,8%
BMW X5110,8%
RENAULT 5110,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN110,8%
DACIA BIGSTER100,7%
DACIA LODGY100,7%
TOYOTA COROLLA100,7%
VOLKSWAGEN CC100,7%
BMW SERIA 190,6%
MERCEDES-BENZ CLA90,6%
SKODA KODIAQ90,6%
BMW SERIA 480,6%
TOYOTA YARIS CROSS80,6%
DACIA JOGGER70,5%
FORD KUGA70,5%
OPEL ASTRA70,5%
SKODA FABIA70,5%
TOYOTA C-HR70,5%
BMW X460,4%
BMW X660,4%
DACIA DOKKER60,4%
HYUNDAI TUCSON60,4%
PEUGEOT 300860,4%
RENAULT ARKANA60,4%
RENAULT KOLEOS60,4%
SEAT IBIZA60,4%
AUDI A350,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,3%
PEUGEOT 200850,3%
PEUGEOT 30850,3%
RENAULT AUSTRAL50,3%
RENAULT SCENIC50,3%
SEAT LEON50,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS50,3%
VOLKSWAGEN TOURAN50,3%
BYD SEAL U40,3%
CHERY TIGGO440,3%
CHERY TIGGO940,3%
DS DS740,3%
FORD FOCUS40,3%
KIA SPORTAGE40,3%
MERCEDES-BENZ GLA40,3%
MERCEDES-BENZ VITO40,3%
NISSAN JUKE40,3%
OPEL CORSA40,3%
SKODA SUPERB40,3%
TESLA MODEL Y40,3%
VOLKSWAGEN ARTEON40,3%
VOLKSWAGEN CADDY40,3%
VOLKSWAGEN POLO40,3%
VOLVO V4040,3%
AUDI A530,2%
AUDI A830,2%
AUDI Q330,2%
BMW SERIA 230,2%
BMW SERIA 730,2%
BYD SEAL 630,2%
BYD SEALION 530,2%
CITROEN C330,2%
DFSK E530,2%
FORD FIESTA30,2%
FORD GALAXY30,2%
HYUNDAI I3030,2%
HYUNDAI SANTA FE30,2%
MAZDA 530,2%
MAZDA 6E30,2%
MERCEDES-BENZ GLC30,2%
MG MG430,2%
MG ZS30,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT SYMBIOZ30,2%
TOYOTA RAV430,2%
BMW IX320,1%
BMW X220,1%
BYD ATTO 220,1%
BYD SEAL 520,1%
CHERY TIGGO720,1%
CITROEN C4 CACTUS20,1%
FIAT PANDA20,1%
FORD MUSTANG20,1%
GEELY CITYRAY20,1%
GEELY STARRAY20,1%
JAECOO JAECOO720,1%
JEEP RENEGADE20,1%
KIA CEED20,1%
LAND ROVER DEFENDER20,1%
MAZDA CX-520,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,1%
MERCEDES-BENZ CLE20,1%
MERCEDES-BENZ CLS20,1%
MERCEDES-BENZ GLB20,1%
MERCEDES-BENZ SL20,1%
MG HS20,1%
MG S920,1%
MINI COOPER20,1%
MINI COUNTRYMAN20,1%
MITSUBISHI ASX20,1%
MITSUBISHI LANCER20,1%
OPEL ZAFIRA20,1%
OPEL ZAFIRA TOURER20,1%
PEUGEOT 20820,1%
PEUGEOT 500820,1%
PEUGEOT 50820,1%
RENAULT KANGOO20,1%
RENAULT LAGUNA20,1%
RENAULT RAFALE20,1%
SEAT TOLEDO20,1%
SKODA KAROQ20,1%
SUZUKI JIMNY20,1%
SUZUKI VITARA20,1%
VOLKSWAGEN EOS20,1%
VOLKSWAGEN JETTA20,1%
VOLKSWAGEN SHARAN20,1%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,1%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,1%
VOLVO XC6020,1%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
ARO DR10,1%
AUDI A110,1%
AUDI Q510,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS Q810,1%
AUDI S310,1%
AUDI S510,1%
BENTLEY CONTINENTAL10,1%
BMW M410,1%
BMW M510,1%
BMW SERIA 610,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV53336,9%
Mici (B)33723,3%
Compacte (C)24917,2%
Medii (D)15810,9%
Monovolume (MPV)725,0%
Mari și de lux (E)694,8%
Sport130,9%
Neclasificate80,6%
Mini (A)40,3%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.03972,0%
Noi40528,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină58840,7%
Benzină33523,2%
GPL25217,5%
Hibrid22915,9%
Electric402,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică97967,8%
Companie46532,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break59441,1%
Berlină cu hayon42529,4%
Berlină23216,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)15510,7%
Cabriolet201,4%
Cupeu181,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW28519,7%
75-109 kW71049,2%
110-149 kW30821,3%
150-219 kW644,4%
220 kW și peste382,6%
Necompletat392,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1319,1%
1000-1399 cmc39727,5%
1400-1599 cmc38626,7%
1600-1999 cmc38026,3%
2000-2999 cmc966,6%
3000 cmc și peste141,0%
Necompletat402,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA50922,1%
VOLKSWAGEN30713,3%
RENAULT27912,1%
BMW25911,2%
SKODA1456,3%
AUDI1295,6%
OPEL1185,1%
MERCEDES-BENZ954,1%
FORD873,8%
PEUGEOT452,0%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA411,8%
HYUNDAI261,1%
SEAT251,1%
KIA241,0%
SUZUKI241,0%
NISSAN221,0%
FIAT190,8%
CITROEN180,8%
MAZDA170,7%
CHEVROLET160,7%
VOLVO160,7%
LAND ROVER120,5%
MITSUBISHI110,5%
DAEWOO90,4%
JAGUAR70,3%
JEEP70,3%
ALFA ROMEO60,3%
MINI60,3%
HONDA40,2%
LEXUS40,2%
ARO30,1%
TESLA30,1%
CHRYSLER20,1%
MG20,1%
PORSCHE20,1%
SMART20,1%
SSANGYONG20,1%
BYD10,0%
DODGE10,0%
GWM10,0%
ROVER10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export20972,1%
Dezmembrare8127,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10034,5%
PEUGEOT4114,1%
OPEL3913,4%
RENAULT3712,8%
VOLKSWAGEN175,9%
AUDI124,1%
FORD82,8%
BMW62,1%
MERCEDES-BENZ51,7%
SKODA51,7%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT41,4%
SEAT31,0%
CITROEN20,7%
DAEWOO20,7%
TOYOTA20,7%
ALFA ROMEO10,3%
ARO10,3%
CHEVROLET10,3%
JAGUAR10,3%
MAZDA10,3%
NISSAN10,3%
SMART10,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.