Înmatriculări în județul Hunedoara, iulie 2026

Noi130-39,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare631-23,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.121-9,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri84

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 169 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 182 noidec 24: 603 rulate, prima înmatriculareian 25: 169 noiian 25: 654 rulate, prima înmatricularefeb 25: 130 noifeb 25: 770 rulate, prima înmatricularemar 25: 116 noimar 25: 766 rulate, prima înmatriculareapr 25: 110 noiapr 25: 758 rulate, prima înmatricularemai 25: 126 noimai 25: 597 rulate, prima înmatriculareiun 25: 157 noiiun 25: 687 rulate, prima înmatriculareiul 25: 214 noiiul 25: 829 rulate, prima înmatriculareaug 25: 205 noiaug 25: 631 rulate, prima înmatricularesep 25: 154 noisep 25: 676 rulate, prima înmatriculareoct 25: 119 noioct 25: 737 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 169 noidec 25: 609 rulate, prima înmatriculareian 26: 51 noiian 26: 440 rulate, prima înmatricularefeb 26: 96 noifeb 26: 719 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 736 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 584 rulate, prima înmatricularemai 26: 113 noimai 26: 582 rulate, prima înmatriculareiun 26: 134 noiiun 26: 571 rulate, prima înmatriculareiul 26: 130 noiiul 26: 631 rulate, prima înmatriculareaug 26: 93 noiaug 26: 568 rulate, prima înmatricularesep 26: 124 noisep 26: 612 rulate, prima înmatriculareoct 26: 109 noioct 26: 551 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24169642
dec 24182603
ian 25169654
feb 25130770
mar 25116766
apr 25110758
mai 25126597
iun 25157687
iul 25214829
aug 25205631
sep 25154676
oct 25119737
nov 25159721
dec 25169609
ian 2651440
feb 2696719
mar 26109736
apr 2684584
mai 26113582
iun 26134571
iul 26130631
aug 2693568
sep 26124612
oct 26109551

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 6 rulate, prima înmatriculare2004: 8 rulate, prima înmatriculare2005: 9 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 22 rulate, prima înmatriculare2008: 21 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 43 rulate, prima înmatriculare2011: 56 rulate, prima înmatriculare2012: 58 rulate, prima înmatriculare2013: 45 rulate, prima înmatriculare2014: 45 rulate, prima înmatriculare2015: 54 rulate, prima înmatriculare2016: 34 rulate, prima înmatriculare2017: 34 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 21 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 25 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 11 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 2 rulate, prima înmatriculare2025: 20 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 109 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002010
200205
200306
200408
200509
2006021
2007022
2008021
2009037
2010043
2011056
2012058
2013045
2014045
2015054
2016034
2017034
2018030
2019021
2020016
2021025
2022013
2023011
202412
2025204
20261091

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA14819,4%
VOLKSWAGEN8811,6%
BMW638,3%
RENAULT455,9%
AUDI445,8%
FORD425,5%
NISSAN385,0%
OPEL374,9%
MERCEDES-BENZ334,3%
SKODA324,2%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI283,7%
PEUGEOT243,2%
VOLVO212,8%
HYUNDAI182,4%
MAZDA131,7%
KIA121,6%
TOYOTA101,3%
SSANGYONG91,2%
CHERY70,9%
SEAT70,9%
CITROEN50,7%
HONDA50,7%
MITSUBISHI50,7%
GEELY40,5%
BYD30,4%
FIAT30,4%
CHEVROLET20,3%
JEEP20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,1%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LAND ROVER10,1%
LEXUS10,1%
MG10,1%
MINI10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER486,4%
DACIA SANDERO456,0%
DACIA LOGAN385,0%
VOLKSWAGEN GOLF253,3%
NISSAN QASHQAI243,2%
BMW SERIA 3192,5%
FORD FOCUS182,4%
SKODA OCTAVIA172,3%
AUDI A4152,0%
SUZUKI GRAND VITARA152,0%
Toate (199)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT131,7%
OPEL ASTRA121,6%
AUDI A6111,5%
RENAULT CLIO111,5%
BMW X3101,3%
RENAULT KADJAR101,3%
DACIA BIGSTER91,2%
FORD KUGA91,2%
BMW SERIA 581,1%
DACIA LODGY81,1%
RENAULT MEGANE81,1%
SKODA FABIA81,1%
VOLKSWAGEN POLO81,1%
FORD FIESTA70,9%
SUZUKI VITARA70,9%
OPEL CORSA60,8%
OPEL INSIGNIA60,8%
PEUGEOT 30860,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN60,8%
AUDI A350,7%
AUDI Q550,7%
BMW SERIA 150,7%
BMW X150,7%
CHERY TIGGO450,7%
HYUNDAI I3050,7%
HYUNDAI TUCSON50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C50,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,7%
OPEL MOKKA50,7%
RENAULT CAPTUR50,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
VOLKSWAGEN TOURAN50,7%
VOLVO XC4050,7%
AUDI A140,5%
BMW SERIA 740,5%
GEELY CITYRAY40,5%
MAZDA CX-540,5%
NISSAN X-TRAIL40,5%
PEUGEOT 200840,5%
PEUGEOT 20840,5%
SSANGYONG KORANDO40,5%
VOLKSWAGEN CADDY40,5%
VOLVO V4040,5%
BMW SERIA 430,4%
BMW X530,4%
FORD GALAXY30,4%
HONDA CIVIC30,4%
HYUNDAI I2030,4%
HYUNDAI IX3530,4%
KIA CEED30,4%
KIA SPORTAGE30,4%
MAZDA 330,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,4%
NISSAN MICRA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 50830,4%
RENAULT SCENIC30,4%
SKODA SUPERB30,4%
TOYOTA RAV430,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLVO XC6030,4%
VOLVO XC9030,4%
BMW SERIA 220,3%
CHERY TIGGO720,3%
HONDA ACCORD20,3%
MAZDA 620,3%
MAZDA MX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA V20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ VITO20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL TIGRA20,3%
OPEL VIVARO20,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT SYMBIOZ20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT LEON20,3%
SSANGYONG TORRES20,3%
SUZUKI S-CROSS20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN JETTA20,3%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,3%
VOLKSWAGEN SHARAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO S6020,3%
VOLVO V6020,3%
ALFA ROMEO GIULIA10,1%
AUDI A510,1%
AUDI A710,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
BYD ATTO 310,1%
BYD SEAL U10,1%
BYD SEALION 710,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CITROEN C110,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN DS410,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
DODGE JOURNEY10,1%
DS DS710,1%
FIAT 50010,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT QUBO10,1%
FORD B-MAX10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD MUSTANG10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
JAGUAR XF10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA CARNIVAL10,1%
KIA NIRO10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA RIO10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA SOUL10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA CX-710,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ GLB10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV28136,9%
Mici (B)15220,0%
Compacte (C)13617,9%
Medii (D)8210,8%
Monovolume (MPV)537,0%
Mari și de lux (E)334,3%
Sport81,1%
Neclasificate70,9%
Mini (A)70,9%
Utilitare20,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare63182,9%
Noi13017,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40353,0%
Benzină21628,4%
Hibrid759,9%
GPL597,8%
Electric81,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64785,0%
Companie11415,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break32342,4%
Berlină cu hayon18324,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14018,4%
Berlină10013,1%
Cabriolet81,1%
Cupeu70,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14018,4%
75-109 kW39151,4%
110-149 kW17923,5%
150-219 kW354,6%
220 kW și peste91,2%
Necompletat70,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc516,7%
1000-1399 cmc17122,5%
1400-1599 cmc21328,0%
1600-1999 cmc24331,9%
2000-2999 cmc719,3%
3000 cmc și peste40,5%
Necompletat81,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19817,7%
DACIA12511,2%
AUDI998,8%
FORD908,0%
BMW897,9%
OPEL857,6%
RENAULT676,0%
SKODA565,0%
MERCEDES-BENZ454,0%
PEUGEOT322,9%
Toate (40)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN272,4%
SUZUKI252,2%
TOYOTA232,1%
HYUNDAI211,9%
SEAT201,8%
MAZDA161,4%
CITROEN131,2%
KIA121,1%
HONDA111,0%
MITSUBISHI100,9%
VOLVO80,7%
CHEVROLET70,6%
FIAT70,6%
JEEP70,6%
LAND ROVER50,4%
MINI40,4%
ALFA ROMEO30,3%
DAEWOO20,2%
LADA20,2%
PORSCHE20,2%
CITROIEN10,1%
DAIHATSU10,1%
DS10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SMART10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6476,2%
Export2023,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1619,0%
FORD1011,9%
BMW78,3%
DACIA78,3%
OPEL78,3%
AUDI67,1%
MERCEDES-BENZ67,1%
RENAULT67,1%
DAEWOO56,0%
PEUGEOT33,6%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT22,4%
MAZDA22,4%
SKODA22,4%
CITROEN11,2%
KIA11,2%
LAND ROVER11,2%
NISSAN11,2%
SUZUKI11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.