Înmatriculări în județul Ilfov, iulie 2026

Noi644-10,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare713-32,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări2.556-14,5% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri104

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 367 noinov 24: 780 rulate, prima înmatricularedec 24: 424 noidec 24: 843 rulate, prima înmatriculareian 25: 503 noiian 25: 650 rulate, prima înmatricularefeb 25: 343 noifeb 25: 765 rulate, prima înmatricularemar 25: 377 noimar 25: 966 rulate, prima înmatriculareapr 25: 386 noiapr 25: 1.064 rulate, prima înmatricularemai 25: 477 noimai 25: 911 rulate, prima înmatriculareiun 25: 516 noiiun 25: 919 rulate, prima înmatriculareiul 25: 722 noiiul 25: 1.059 rulate, prima înmatriculareaug 25: 806 noiaug 25: 831 rulate, prima înmatricularesep 25: 574 noisep 25: 852 rulate, prima înmatriculareoct 25: 567 noioct 25: 927 rulate, prima înmatricularenov 25: 744 noinov 25: 878 rulate, prima înmatricularedec 25: 860 noidec 25: 891 rulate, prima înmatriculareian 26: 349 noiian 26: 726 rulate, prima înmatricularefeb 26: 422 noifeb 26: 877 rulate, prima înmatricularemar 26: 445 noimar 26: 921 rulate, prima înmatriculareapr 26: 368 noiapr 26: 780 rulate, prima înmatricularemai 26: 533 noimai 26: 702 rulate, prima înmatriculareiun 26: 825 noiiun 26: 737 rulate, prima înmatriculareiul 26: 644 noiiul 26: 713 rulate, prima înmatriculareaug 26: 701 noiaug 26: 690 rulate, prima înmatricularesep 26: 586 noisep 26: 698 rulate, prima înmatriculareoct 26: 562 noioct 26: 702 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24367780
dec 24424843
ian 25503650
feb 25343765
mar 25377966
apr 253861.064
mai 25477911
iun 25516919
iul 257221.059
aug 25806831
sep 25574852
oct 25567927
nov 25744878
dec 25860891
ian 26349726
feb 26422877
mar 26445921
apr 26368780
mai 26533702
iun 26825737
iul 26644713
aug 26701690
sep 26586698
oct 26562702

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600< 2002: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 4 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 14 rulate, prima înmatriculare2009: 18 rulate, prima înmatriculare2010: 20 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 39 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 55 rulate, prima înmatriculare2019: 56 rulate, prima înmatriculare2020: 55 rulate, prima înmatriculare2021: 66 rulate, prima înmatriculare2022: 64 rulate, prima înmatriculare2023: 2 noi2023: 38 rulate, prima înmatriculare2024: 1 noi2024: 25 rulate, prima înmatriculare2025: 87 noi2025: 20 rulate, prima înmatriculare2026: 553 noi2026: 3 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200205
200204
200301
200402
200505
200608
200705
2008014
2009018
2010020
2011027
2012034
2013039
2014029
2015039
2016046
2017035
2018155
2019056
2020055
2021066
2022064
2023238
2024125
20258720
20265533

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA13810,2%
TOYOTA1289,4%
SKODA1269,3%
BMW1168,5%
MERCEDES-BENZ1007,4%
VOLKSWAGEN906,6%
RENAULT664,9%
AUDI644,7%
PEUGEOT604,4%
SUZUKI574,2%
Toate (50)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD493,6%
SEAT453,3%
HYUNDAI332,4%
BYD322,4%
OPEL322,4%
KIA261,9%
CITROEN211,5%
CHERY191,4%
VOLVO171,3%
TESLA151,1%
LEXUS141,0%
NISSAN120,9%
MG100,7%
MINI90,7%
HONDA80,6%
LAND ROVER80,6%
DS70,5%
MAZDA70,5%
SSANGYONG60,4%
CUPRA50,4%
GEELY50,4%
PORSCHE50,4%
JEEP30,2%
MITSUBISHI30,2%
BENTLEY20,1%
CHEVROLET20,1%
FIAT20,1%
JAGUAR20,1%
MASERATI20,1%
ALFA ROMEO10,1%
ASTON MARTIN10,1%
CADILLAC10,1%
CHRYSLER10,1%
GAC10,1%
INFINITI10,1%
LOTUS10,1%
LYNK&CO10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SAAB10,1%
XIA0MI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA COROLLA846,2%
DACIA LOGAN836,2%
SKODA OCTAVIA453,3%
SEAT LEON382,8%
SUZUKI VITARA342,5%
PEUGEOT 5008312,3%
SKODA FABIA282,1%
DACIA DUSTER261,9%
BMW SERIA 5251,9%
SKODA KAMIQ251,9%
Toate (262)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF241,8%
OPEL ASTRA201,5%
RENAULT MEGANE201,5%
SUZUKI SWIFT181,3%
AUDI Q5171,3%
HYUNDAI TUCSON171,3%
BMW SERIA 3161,2%
CITROEN SPACETOURER161,2%
SKODA KODIAQ161,2%
VOLKSWAGEN PASSAT161,2%
BMW X3151,1%
DACIA SANDERO131,0%
MERCEDES-BENZ CLASA C131,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN131,0%
BYD SEAL U120,9%
KIA SPORTAGE120,9%
MERCEDES-BENZ GLE110,8%
TOYOTA YARIS CROSS110,8%
AUDI A4100,7%
BMW X6100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E100,7%
MERCEDES-BENZ CLASA V100,7%
MERCEDES-BENZ GLC100,7%
PEUGEOT 3008100,7%
BMW X190,7%
BMW X590,7%
CHERY TIGGO490,7%
MERCEDES-BENZ CLA90,7%
AUDI A380,6%
CHERY TIGGO980,6%
FORD FOCUS80,6%
TOYOTA RAV480,6%
AUDI A670,5%
BMW SERIA 170,5%
DACIA LODGY70,5%
FORD KUGA70,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,5%
MINI COOPER70,5%
TESLA MODEL 370,5%
TESLA MODEL Y70,5%
VOLVO XC6070,5%
BYD DOLPHIN SURF60,4%
BYD SEALION 560,4%
DS DS760,4%
FORD MONDEO60,4%
FORD PUMA60,4%
HYUNDAI KONA60,4%
KIA NIRO60,4%
LEXUS RX60,4%
MERCEDES-BENZ GLA60,4%
NISSAN QASHQAI60,4%
PEUGEOT 30860,4%
RENAULT CLIO60,4%
SKODA KAROQ60,4%
TOYOTA AURIS60,4%
AUDI A550,4%
HONDA CR-V50,4%
MERCEDES-BENZ CLE50,4%
PEUGEOT 50850,4%
RENAULT KADJAR50,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
TOYOTA C-HR50,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER50,4%
VOLVO XC9050,4%
AUDI A840,3%
AUDI Q840,3%
BMW SERIA 740,3%
DACIA BIGSTER40,3%
FORD EXPLORER40,3%
FORD FIESTA40,3%
GEELY CITYRAY40,3%
HYUNDAI I3040,3%
HYUNDAI IONIQ40,3%
LEXUS NX40,3%
LEXUS UX40,3%
MERCEDES-BENZ GLB40,3%
MG S940,3%
MG ZS40,3%
RENAULT KOLEOS40,3%
TOYOTA PRIUS40,3%
VOLKSWAGEN TAIGO40,3%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,3%
VOLVO XC4040,3%
BMW SERIA 230,2%
BMW X430,2%
BYD SEAL 530,2%
CUPRA TERRAMAR30,2%
DACIA JOGGER30,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,2%
MAZDA CX-530,2%
NISSAN X-TRAIL30,2%
OPEL INSIGNIA30,2%
PEUGEOT 200830,2%
PEUGEOT 20830,2%
RENAULT AUSTRAL30,2%
RENAULT CAPTUR30,2%
RENAULT ESPACE30,2%
RENAULT LAGUNA30,2%
RENAULT SCENIC30,2%
RENAULT TRAFIC30,2%
SEAT IBIZA30,2%
SSANGYONG KORANDO30,2%
VOLKSWAGEN ID 430,2%
VOLKSWAGEN POLO30,2%
BMW IX20,1%
BMW SERIA 420,1%
BMW X720,1%
BMW XM20,1%
BYD SEAL20,1%
BYD SEALION 720,1%
CHERY TIGGO720,1%
CITROEN C320,1%
CITROEN C4 PICASSO20,1%
CUPRA FORMENTOR20,1%
DACIA DOKKER20,1%
FORD BRONCO20,1%
FORD CAPRI20,1%
FORD ECOSPORT20,1%
KIA OPTIMA20,1%
KIA SORENTO20,1%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,1%
MERCEDES-BENZ AMG GT20,1%
MERCEDES-BENZ EQB20,1%
MERCEDES-BENZ VITO20,1%
MITSUBISHI OUTLANDER20,1%
NISSAN JUKE20,1%
OPEL GRANDLAND20,1%
OPEL MERIVA20,1%
PEUGEOT 40820,1%
PORSCHE CAYENNE20,1%
RENAULT 520,1%
RENAULT ARKANA20,1%
SEAT ATECA20,1%
SKODA SCALA20,1%
SKODA SUPERB20,1%
SSANGYONG TIVOLI20,1%
SUZUKI S-CROSS20,1%
TOYOTA AYGO X20,1%
TOYOTA CAMRY20,1%
TOYOTA PRIUS PLUS20,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV56841,9%
Compacte (C)32223,7%
Mici (B)18613,7%
Medii (D)977,1%
Monovolume (MPV)876,4%
Mari și de lux (E)614,5%
Sport151,1%
Neclasificate141,0%
Mini (A)50,4%
Utilitare20,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare71352,5%
Noi64447,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid58042,7%
Motorină32223,7%
Benzină29922,0%
GPL856,3%
Electric715,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70051,6%
Companie65748,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45933,8%
Berlină32323,8%
Berlină cu hayon29221,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)25618,9%
Cupeu141,0%
Cabriolet131,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24317,9%
75-109 kW56241,4%
110-149 kW31323,1%
150-219 kW1088,0%
220 kW și peste614,5%
Necompletat705,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc1108,1%
1000-1399 cmc25618,9%
1400-1599 cmc35225,9%
1600-1999 cmc41130,3%
2000-2999 cmc13910,2%
3000 cmc și peste181,3%
Necompletat715,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA32412,7%
BMW32112,6%
VOLKSWAGEN32012,5%
MERCEDES-BENZ1746,8%
RENAULT1656,5%
SKODA1646,4%
FORD1445,6%
OPEL1264,9%
AUDI1204,7%
TOYOTA1054,1%
Toate (49)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI763,0%
PEUGEOT562,2%
KIA502,0%
VOLVO451,8%
SEAT401,6%
LAND ROVER341,3%
MAZDA301,2%
CITROEN291,1%
FIAT271,1%
NISSAN230,9%
HONDA190,7%
PORSCHE190,7%
SUZUKI190,7%
CHEVROLET180,7%
MITSUBISHI150,6%
MINI130,5%
TESLA120,5%
SSANGYONG100,4%
LEXUS90,4%
SMART90,4%
JAGUAR50,2%
JEEP50,2%
CUPRA30,1%
DAEWOO30,1%
OMODA30,1%
SUBARU30,1%
ALFA ROMEO20,1%
BENTLEY20,1%
LAMBORGHINI20,1%
MG20,1%
ROVER20,1%
CADILLAC10,0%
DAIHATSU10,0%
DODGE10,0%
INFINITI10,0%
LANCIA10,0%
LYNK&CO10,0%
ROBIN HOOD10,0%
SAAB10,0%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7572,1%
Export1817,3%
Înmatriculat pentru export1110,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1413,5%
VOLKSWAGEN109,6%
RENAULT98,7%
OPEL87,7%
PORSCHE76,7%
MERCEDES-BENZ65,8%
PEUGEOT65,8%
DACIA54,8%
SKODA54,8%
DAEWOO43,8%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
AUDI32,9%
HYUNDAI32,9%
BMW21,9%
CHEVROLET21,9%
CITROEN21,9%
FERRARI21,9%
FIAT21,9%
KIA21,9%
NISSAN21,9%
SEAT21,9%
TOYOTA21,9%
JEEP11,0%
LAMBORGHINI11,0%
MAZDA11,0%
MITSUBISHI11,0%
QUATTRO11,0%
SUZUKI11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.