Înmatriculări în județul Vaslui, iulie 2026

Noi33-43,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare384-16,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări875-10,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri51

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600nov 24: 37 noinov 24: 363 rulate, prima înmatricularedec 24: 69 noidec 24: 372 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 noiian 25: 417 rulate, prima înmatricularefeb 25: 43 noifeb 25: 456 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 459 rulate, prima înmatriculareapr 25: 36 noiapr 25: 408 rulate, prima înmatricularemai 25: 34 noimai 25: 434 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 374 rulate, prima înmatriculareiul 25: 58 noiiul 25: 462 rulate, prima înmatriculareaug 25: 57 noiaug 25: 444 rulate, prima înmatricularesep 25: 52 noisep 25: 415 rulate, prima înmatriculareoct 25: 48 noioct 25: 489 rulate, prima înmatricularenov 25: 63 noinov 25: 440 rulate, prima înmatricularedec 25: 88 noidec 25: 404 rulate, prima înmatriculareian 26: 22 noiian 26: 353 rulate, prima înmatricularefeb 26: 25 noifeb 26: 400 rulate, prima înmatricularemar 26: 30 noimar 26: 396 rulate, prima înmatriculareapr 26: 31 noiapr 26: 357 rulate, prima înmatricularemai 26: 30 noimai 26: 316 rulate, prima înmatriculareiun 26: 69 noiiun 26: 360 rulate, prima înmatriculareiul 26: 33 noiiul 26: 384 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 noiaug 26: 364 rulate, prima înmatricularesep 26: 59 noisep 26: 394 rulate, prima înmatriculareoct 26: 49 noioct 26: 375 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2437363
dec 2469372
ian 2564417
feb 2543456
mar 2548459
apr 2536408
mai 2534434
iun 2547374
iul 2558462
aug 2557444
sep 2552415
oct 2548489
nov 2563440
dec 2588404
ian 2622353
feb 2625400
mar 2630396
apr 2631357
mai 2630316
iun 2669360
iul 2633384
aug 2631364
sep 2659394
oct 2649375

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040< 2002: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 5 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 14 rulate, prima înmatriculare2008: 31 rulate, prima înmatriculare2009: 23 rulate, prima înmatriculare2010: 22 rulate, prima înmatriculare2011: 34 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 31 rulate, prima înmatriculare2014: 31 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 19 rulate, prima înmatriculare2017: 25 rulate, prima înmatriculare2018: 13 rulate, prima înmatriculare2019: 12 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 6 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2025: 5 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 28 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200206
200203
200305
200405
200507
200609
2007014
2008031
2009023
2010022
2011034
2012026
2013031
2014031
2015029
2016019
2017025
2018013
2019012
2020016
2021010
202206
202303
202400
202554
2026280

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN7718,5%
BMW4510,8%
AUDI399,4%
MERCEDES-BENZ327,7%
DACIA297,0%
RENAULT297,0%
FORD215,0%
OPEL194,6%
SKODA184,3%
HYUNDAI174,1%
Toate (32)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA163,8%
PEUGEOT143,4%
NISSAN102,4%
VOLVO92,2%
CITROEN81,9%
FIAT41,0%
LAND ROVER41,0%
BYD30,7%
KIA30,7%
SEAT30,7%
SUZUKI30,7%
ALFA ROMEO20,5%
DODGE20,5%
MAZDA20,5%
CHERY10,2%
DR10,2%
INFINITI10,2%
JAGUAR10,2%
MG10,2%
MITSUBISHI10,2%
PORSCHE10,2%
SAAB10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT215,1%
VOLKSWAGEN GOLF163,9%
BMW SERIA 3143,4%
DACIA DUSTER143,4%
BMW SERIA 5122,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN122,9%
AUDI A4102,4%
HYUNDAI TUCSON102,4%
SKODA OCTAVIA102,4%
AUDI A692,2%
Toate (149)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW X381,9%
NISSAN QASHQAI81,9%
DACIA LOGAN71,7%
FORD FOCUS71,7%
RENAULT MEGANE71,7%
VOLKSWAGEN TOURAN71,7%
FORD KUGA61,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C61,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E61,4%
RENAULT KADJAR61,4%
RENAULT SCENIC61,4%
VOLKSWAGEN POLO61,4%
AUDI Q551,2%
OPEL ASTRA51,2%
OPEL ZAFIRA51,2%
PEUGEOT 300851,2%
AUDI A541,0%
DACIA SANDERO41,0%
MERCEDES-BENZ GLC41,0%
MERCEDES-BENZ GLK41,0%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS41,0%
AUDI A330,7%
CITROEN C4 PICASSO30,7%
HYUNDAI IX3530,7%
MERCEDES-BENZ GLE30,7%
SKODA FABIA30,7%
TOYOTA C-HR30,7%
TOYOTA COROLLA30,7%
TOYOTA RAV430,7%
TOYOTA YARIS CROSS30,7%
VOLVO V4030,7%
AUDI Q320,5%
AUDI Q720,5%
BMW SERIA 120,5%
BMW X520,5%
BYD SEALION 520,5%
CITROEN C420,5%
DACIA BIGSTER20,5%
DACIA LODGY20,5%
FIAT FREEMONT20,5%
FORD MONDEO20,5%
HYUNDAI IONIQ20,5%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,5%
MERCEDES-BENZ VITO20,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL GRANDLAND20,5%
PEUGEOT 30720,5%
PEUGEOT 30820,5%
PEUGEOT 50820,5%
RENAULT CAPTUR20,5%
RENAULT CLIO20,5%
RENAULT KOLEOS20,5%
SKODA RAPID20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
VOLKSWAGEN CADDY20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG20,5%
VOLVO V6020,5%
VOLVO XC6020,5%
ALFA ROMEO 15910,2%
ALFA ROMEO 3310,2%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
BMW M510,2%
BMW SERIA 610,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X110,2%
BMW X410,2%
BMW X610,2%
BMW Z410,2%
BYD SEAL 610,2%
CHERY TIGGO410,2%
CITROEN C4 CACTUS10,2%
CITROEN C510,2%
CITROEN C5 AIRCROSS10,2%
DODGE CHALLENGER10,2%
DODGE JOURNEY10,2%
DR DR110,2%
FIAT 50010,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD TOURNEO CUSTOM10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI IX2010,2%
INFINITI Q5010,2%
JAGUAR XF10,2%
KIA CEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER FREELANDER10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA CX-310,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MG MG410,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
OPEL ADAM10,2%
OPEL ANTARA10,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL CROSSLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
SAAB 9-310,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT LEON10,2%
SKODA KAMIQ10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SUZUKI GRAND VITARA10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA AYGO10,2%
TOYOTA CAMRY10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN10,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS10,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER10,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC9010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV15036,0%
Compacte (C)7918,9%
Medii (D)6716,1%
Monovolume (MPV)4611,0%
Mari și de lux (E)337,9%
Mici (B)297,0%
Neclasificate51,2%
Mini (A)41,0%
Sport20,5%
Utilitare20,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38492,1%
Noi337,9%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină27465,7%
Benzină8319,9%
Hibrid4711,3%
GPL122,9%
Electric10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică39093,5%
Companie276,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break18945,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8720,9%
Berlină6916,5%
Berlină cu hayon6716,1%
Cabriolet30,7%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5813,9%
75-109 kW20950,1%
110-149 kW11226,9%
150-219 kW286,7%
220 kW și peste92,2%
Necompletat10,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc61,4%
1000-1399 cmc5713,7%
1400-1599 cmc11026,4%
1600-1999 cmc19145,8%
2000-2999 cmc4811,5%
3000 cmc și peste41,0%
Necompletat10,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23927,3%
BMW809,1%
AUDI799,0%
DACIA718,1%
FORD536,1%
MERCEDES-BENZ515,8%
OPEL515,8%
SKODA404,6%
RENAULT273,1%
VOLVO212,4%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT202,3%
PEUGEOT161,8%
TOYOTA161,8%
CITROEN121,4%
HYUNDAI111,3%
KIA111,3%
FIAT101,1%
LAND ROVER80,9%
MITSUBISHI80,9%
NISSAN80,9%
CHEVROLET60,7%
MAZDA60,7%
SUZUKI50,6%
MINI40,5%
SSANGYONG40,5%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
HONDA20,2%
LEXUS20,2%
PORSCHE20,2%
SMART20,2%
CHRYSLER10,1%
IVECO10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
MG10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4894,1%
Export35,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1529,4%
OPEL1019,6%
DACIA59,8%
FORD47,8%
MERCEDES-BENZ35,9%
SKODA35,9%
ALFA ROMEO23,9%
AUDI23,9%
BMW12,0%
CITROEN12,0%
Toate (15)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO12,0%
HYUNDAI12,0%
MAZDA12,0%
SEAT12,0%
TOYOTA12,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.