Înmatriculări în județul Buzău, iulie 2026

Noi67-17,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare374-15,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.238+16,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri87

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 78 noinov 24: 444 rulate, prima înmatricularedec 24: 64 noidec 24: 368 rulate, prima înmatriculareian 25: 108 noiian 25: 398 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 noifeb 25: 463 rulate, prima înmatricularemar 25: 89 noimar 25: 437 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 505 rulate, prima înmatricularemai 25: 85 noimai 25: 413 rulate, prima înmatriculareiun 25: 56 noiiun 25: 373 rulate, prima înmatriculareiul 25: 81 noiiul 25: 440 rulate, prima înmatriculareaug 25: 139 noiaug 25: 431 rulate, prima înmatricularesep 25: 113 noisep 25: 469 rulate, prima înmatriculareoct 25: 136 noioct 25: 536 rulate, prima înmatricularenov 25: 128 noinov 25: 520 rulate, prima înmatricularedec 25: 124 noidec 25: 442 rulate, prima înmatriculareian 26: 58 noiian 26: 331 rulate, prima înmatricularefeb 26: 55 noifeb 26: 380 rulate, prima înmatricularemar 26: 79 noimar 26: 614 rulate, prima înmatriculareapr 26: 61 noiapr 26: 393 rulate, prima înmatricularemai 26: 63 noimai 26: 310 rulate, prima înmatriculareiun 26: 89 noiiun 26: 399 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 374 rulate, prima înmatriculareaug 26: 68 noiaug 26: 378 rulate, prima înmatricularesep 26: 96 noisep 26: 436 rulate, prima înmatriculareoct 26: 98 noioct 26: 480 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2478444
dec 2464368
ian 25108398
feb 2576463
mar 2589437
apr 2583505
mai 2585413
iun 2556373
iul 2581440
aug 25139431
sep 25113469
oct 25136536
nov 25128520
dec 25124442
ian 2658331
feb 2655380
mar 2679614
apr 2661393
mai 2663310
iun 2689399
iul 2667374
aug 2668378
sep 2696436
oct 2698480

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 7 rulate, prima înmatriculare2006: 8 rulate, prima înmatriculare2007: 18 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 18 rulate, prima înmatriculare2011: 27 rulate, prima înmatriculare2012: 34 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 23 rulate, prima înmatriculare2015: 22 rulate, prima înmatriculare2016: 20 rulate, prima înmatriculare2017: 23 rulate, prima înmatriculare2018: 21 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 13 rulate, prima înmatriculare2022: 14 rulate, prima înmatriculare2023: 4 rulate, prima înmatriculare2024: 7 rulate, prima înmatriculare2025: 8 noi2025: 4 rulate, prima înmatriculare2026: 59 noi2026: 1 rulate, prima înmatriculare< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200302
200405
200507
200608
2007018
2008011
2009031
2010018
2011027
2012034
2013024
2014023
2015022
2016020
2017023
2018021
2019018
2020016
2021013
2022014
202304
202407
202584
2026591

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN6815,4%
BMW5813,2%
DACIA4810,9%
AUDI357,9%
RENAULT337,5%
SKODA265,9%
NISSAN214,8%
MERCEDES-BENZ194,3%
TOYOTA194,3%
FORD184,1%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL153,4%
HYUNDAI122,7%
SEAT112,5%
PEUGEOT102,3%
VOLVO81,8%
KIA51,1%
SUZUKI51,1%
BYD40,9%
LAND ROVER30,7%
CHERY20,5%
CITROEN20,5%
JAECOO20,5%
LEXUS20,5%
MAZDA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
BENTLEY10,2%
DAIHATSU10,2%
FIAT10,2%
GEELY10,2%
HONDA10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
MINI10,2%
MITSUBISHI10,2%
OMODA10,2%
SSANGYONG10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT255,7%
DACIA DUSTER214,8%
SKODA OCTAVIA194,3%
DACIA LOGAN184,1%
NISSAN QASHQAI173,9%
BMW SERIA 5163,6%
BMW SERIA 3143,2%
RENAULT MEGANE133,0%
VOLKSWAGEN GOLF133,0%
AUDI A4122,7%
Toate (144)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS92,1%
SEAT LEON92,1%
AUDI A681,8%
AUDI Q571,6%
DACIA SANDERO71,6%
HYUNDAI TUCSON71,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN71,6%
BMW SERIA 161,4%
BMW X161,4%
BMW X361,4%
BMW X551,1%
TOYOTA RAV451,1%
TOYOTA YARIS CROSS51,1%
VOLKSWAGEN POLO51,1%
OPEL ASTRA40,9%
PEUGEOT 300840,9%
RENAULT KOLEOS40,9%
TOYOTA COROLLA40,9%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,9%
AUDI A530,7%
FORD KUGA30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA A30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,7%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,7%
PEUGEOT 50830,7%
RENAULT CAPTUR30,7%
RENAULT CLIO30,7%
RENAULT KADJAR30,7%
TOYOTA YARIS30,7%
BMW SERIA 420,5%
BYD SEAL U20,5%
CHERY TIGGO420,5%
DACIA BIGSTER20,5%
HYUNDAI IX3520,5%
MERCEDES-BENZ CLA20,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,5%
MERCEDES-BENZ GLC20,5%
MERCEDES-BENZ GLE20,5%
NISSAN QASHQAI+220,5%
NISSAN X-TRAIL20,5%
OPEL MOVANO20,5%
OPEL VIVARO20,5%
OPEL ZAFIRA20,5%
OPEL ZAFIRA TOURER20,5%
SKODA FABIA20,5%
SKODA KAROQ20,5%
SKODA SUPERB20,5%
SUZUKI VITARA20,5%
VOLKSWAGEN CC20,5%
VOLKSWAGEN SHARAN20,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,5%
VOLKSWAGEN TOURAN20,5%
VOLVO XC9020,5%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A310,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI Q810,2%
AUDI S610,2%
BMW M310,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X410,2%
BYD SEAL 610,2%
BYD SEALION 710,2%
CITROEN C-ELYSEE10,2%
CITROEN C4 PICASSO10,2%
DAIHATSU SIRION10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FORD BRONCO10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD FIESTA10,2%
FORD PUMA10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
GEELY CITYRAY10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
JAECOO JAECOO510,2%
JAECOO JAECOO710,2%
JEEP RENEGADE10,2%
KIA OPTIMA10,2%
KIA PROCEED10,2%
KIA RIO10,2%
KIA SORENTO10,2%
KIA SPORTAGE10,2%
LANCIA DELTA10,2%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS LBX10,2%
LEXUS RX10,2%
MAZDA 610,2%
MAZDA 6E10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI ONE10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
OMODA 910,2%
OPEL CORSA10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL INSIGNIA10,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT 30810,2%
PEUGEOT 500810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT KANGOO10,2%
RENAULT RAFALE10,2%
RENAULT SYMBIOZ10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SKODA KODIAQ10,2%
SSANGYONG TIVOLI GRAND10,2%
SUZUKI S-CROSS10,2%
SUZUKI SPLASH10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TESLA MODEL Y10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN CALIFORNIA10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN T-ROC10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLVO EX3010,2%
VOLVO S8010,2%
VOLVO V4010,2%
VOLVO V6010,2%
VOLVO V9010,2%
VOLVO XC6010,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV16236,7%
Compacte (C)9521,5%
Medii (D)7216,3%
Mici (B)4710,7%
Mari și de lux (E)347,7%
Monovolume (MPV)235,2%
Utilitare30,7%
Neclasificate20,5%
Sport20,5%
Mini (A)10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare37484,8%
Noi6715,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină24455,3%
Benzină10022,7%
Hibrid7216,3%
GPL204,5%
Electric51,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică38186,4%
Companie6013,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break21047,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8619,5%
Berlină7717,5%
Berlină cu hayon6414,5%
Cabriolet20,5%
Cupeu20,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW6113,8%
75-109 kW20245,8%
110-149 kW13330,2%
150-219 kW276,1%
220 kW și peste132,9%
Necompletat51,1%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc102,3%
1000-1399 cmc7617,2%
1400-1599 cmc12227,7%
1600-1999 cmc18141,0%
2000-2999 cmc4610,4%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat51,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26421,3%
BMW13010,5%
DACIA12410,0%
SKODA1038,3%
FORD887,1%
AUDI846,8%
OPEL806,5%
RENAULT746,0%
MERCEDES-BENZ574,6%
HYUNDAI262,1%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA241,9%
VOLVO211,7%
SEAT181,5%
NISSAN171,4%
PEUGEOT171,4%
CITROEN141,1%
FIAT141,1%
SUZUKI141,1%
KIA90,7%
MAZDA80,6%
CHEVROLET60,5%
MITSUBISHI60,5%
LAND ROVER50,4%
TESLA50,4%
JAGUAR40,3%
HONDA30,2%
MINI30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
ALFA ROMEO20,2%
DAEWOO20,2%
CUPRA10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
INEOS10,1%
JAECOO10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
SAAB10,1%
SAM10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare6473,6%
Export2326,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1618,4%
RENAULT1112,6%
DACIA1011,5%
OPEL1011,5%
MERCEDES-BENZ89,2%
FORD66,9%
FIAT55,7%
AUDI33,4%
BMW33,4%
SKODA33,4%
Toate (19)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO22,3%
MITSUBISHI22,3%
PEUGEOT22,3%
JEEP11,1%
MAZDA11,1%
PORSCHE11,1%
SEAT11,1%
SUZUKI11,1%
TOYOTA11,1%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.