Înmatriculări în județul Arad, iulie 2026

Noi135-4,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare766-18,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.217-10,6% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri103

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 2002: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 23 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 51 rulate, prima înmatriculare2010: 58 rulate, prima înmatriculare2011: 60 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 53 rulate, prima înmatriculare2014: 52 rulate, prima înmatriculare2015: 45 rulate, prima înmatriculare2016: 1 noi2016: 49 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 29 rulate, prima înmatriculare2020: 14 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 15 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 2 noi2024: 8 rulate, prima înmatriculare2025: 24 noi2025: 14 rulate, prima înmatriculare2026: 108 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002014
200208
200309
2004019
2005023
2006022
2007034
2008044
2009051
2010058
2011060
2012063
2013053
2014052
2015045
2016149
2017035
2018024
2019029
2020014
2021014
2022015
202309
202428
20252414
20261080

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16918,8%
DACIA859,4%
BMW819,0%
AUDI808,9%
MERCEDES-BENZ596,5%
OPEL505,5%
SKODA364,0%
BYD353,9%
FORD353,9%
RENAULT313,4%
Toate (42)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI242,7%
PEUGEOT232,6%
NISSAN212,3%
MAZDA192,1%
VOLVO182,0%
CHERY151,7%
KIA131,4%
SEAT131,4%
CITROEN111,2%
SUZUKI111,2%
TOYOTA111,2%
FIAT91,0%
ALFA ROMEO60,7%
MINI50,6%
MITSUBISHI50,6%
PORSCHE50,6%
EXEED40,4%
LAND ROVER40,4%
SMART40,4%
GEELY30,3%
JEEP30,3%
LEXUS20,2%
TESLA20,2%
CUPRA10,1%
DODGE10,1%
GMC10,1%
HONDA10,1%
LEAPMOTOR10,1%
MPM MOTORS10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF495,5%
AUDI A4384,3%
VOLKSWAGEN PASSAT374,2%
DACIA LOGAN283,1%
BMW SERIA 5262,9%
DACIA DUSTER262,9%
DACIA SANDERO252,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN252,8%
SKODA OCTAVIA242,7%
BMW SERIA 3212,4%
Toate (229)
Modele: valoare, vehicule, cotă
OPEL ASTRA212,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,8%
AUDI A6131,5%
NISSAN QASHQAI131,5%
VOLKSWAGEN TOURAN121,3%
BYD SEAL U111,2%
CHERY TIGGO4101,1%
FORD FOCUS101,1%
AUDI Q591,0%
BMW X391,0%
RENAULT MEGANE91,0%
HYUNDAI TUCSON80,9%
VOLVO XC6080,9%
MERCEDES-BENZ CLASA A70,8%
SKODA FABIA70,8%
VOLKSWAGEN CADDY70,8%
AUDI Q360,7%
BMW SERIA 160,7%
BMW X160,7%
MERCEDES-BENZ CLASA C60,7%
OPEL CORSA60,7%
VOLKSWAGEN POLO60,7%
AUDI A350,6%
AUDI A550,6%
BYD DM-I PLUS50,6%
BYD SEAL 550,6%
BYD SEALION 550,6%
HYUNDAI I3050,6%
MERCEDES-BENZ CLA50,6%
OPEL INSIGNIA50,6%
OPEL ZAFIRA50,6%
PEUGEOT 200850,6%
RENAULT CLIO50,6%
SEAT LEON50,6%
BMW SERIA 440,4%
BYD SEALION 740,4%
FORD FIESTA40,4%
FORD GALAXY40,4%
HYUNDAI IX3540,4%
KIA CEED40,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA 240,4%
MAZDA CX-540,4%
MERCEDES-BENZ GLC40,4%
PEUGEOT 20840,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN SHARAN40,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,4%
VOLVO XC9040,4%
BYD DOLPHIN SURF30,3%
CHERY TIGGO730,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
DACIA LODGY30,3%
FIAT PUNTO30,3%
GEELY CITYRAY30,3%
KIA SORENTO30,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE30,3%
MAZDA 530,3%
MAZDA 630,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
OPEL MOKKA30,3%
OPEL VIVARO30,3%
PEUGEOT 20630,3%
PEUGEOT 20730,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT CAPTUR30,3%
RENAULT SCENIC30,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SEAT IBIZA30,3%
SUZUKI GRAND VITARA30,3%
SUZUKI JIMNY30,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA LAND CRUISER30,3%
VOLKSWAGEN T-ROC30,3%
VOLKSWAGEN TAYRON30,3%
BMW SERIA 220,2%
BMW X520,2%
BYD ATTO 220,2%
CHERY TIGGO920,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C4 CACTUS20,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT DOBLO20,2%
FORD C-MAX20,2%
FORD FUSION20,2%
FORD GRAND C-MAX20,2%
FORD KUGA20,2%
FORD MONDEO20,2%
FORD TRANSIT20,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP RENEGADE20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MINI MINI20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN LEAF20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL MERIVA20,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA SUPERB20,2%
SMART FORTWO20,2%
SUZUKI SX420,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
TOYOTA YARIS20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO XC4020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO 15610,1%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO GTV10,1%
ALFA ROMEO MITO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI KABRIOLET10,1%
AUDI Q810,1%
BMW SERIA 710,1%
BMW X210,1%
BMW X610,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS410,1%
CITROEN NEMO10,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DACIA BIGSTER10,1%
DODGE SXT10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT 500L10,1%
FIAT DUCATO10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV27430,4%
Compacte (C)17919,9%
Medii (D)13615,1%
Mici (B)12013,3%
Monovolume (MPV)869,5%
Mari și de lux (E)596,5%
Neclasificate232,6%
Mini (A)121,3%
Utilitare70,8%
Sport50,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare76685,0%
Noi13515,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49855,3%
Benzină23225,7%
Hibrid11112,3%
GPL384,2%
Electric222,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică79488,1%
Companie10711,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break42046,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17919,9%
Berlină cu hayon15917,6%
Berlină11813,1%
Cabriolet131,4%
Cupeu121,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW19621,8%
75-109 kW38442,6%
110-149 kW23626,2%
150-219 kW485,3%
220 kW și peste161,8%
Necompletat212,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc343,8%
1000-1399 cmc16218,0%
1400-1599 cmc22024,4%
1600-1999 cmc38342,5%
2000-2999 cmc738,1%
3000 cmc și peste70,8%
Necompletat222,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26221,5%
BMW1219,9%
AUDI1129,2%
DACIA1129,2%
OPEL1099,0%
MERCEDES-BENZ836,8%
FORD645,3%
RENAULT514,2%
SKODA373,0%
MAZDA312,5%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT312,5%
KIA221,8%
HYUNDAI211,7%
SEAT181,5%
TOYOTA161,3%
NISSAN151,2%
VOLVO151,2%
LAND ROVER110,9%
CITROEN100,8%
FIAT100,8%
CHEVROLET90,7%
MITSUBISHI90,7%
HONDA80,7%
SUZUKI60,5%
ALFA ROMEO50,4%
LEXUS40,3%
DAEWOO30,2%
LANCIA30,2%
PORSCHE30,2%
SMART30,2%
JEEP20,2%
TESLA20,2%
DAIMLER10,1%
DODGE10,1%
DS10,1%
GEELY10,1%
JAGUAR10,1%
MINI10,1%
MOSKVITCH10,1%
ROVER10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare8178,6%
Export2019,4%
Înmatriculat pentru export21,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL1817,5%
VOLKSWAGEN1312,6%
FORD1110,7%
MERCEDES-BENZ1110,7%
AUDI87,8%
DACIA65,8%
SKODA54,9%
CHEVROLET43,9%
RENAULT43,9%
BMW32,9%
Toate (22)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT32,9%
CITROEN21,9%
FIAT21,9%
MAZDA21,9%
NISSAN21,9%
SEAT21,9%
TOYOTA21,9%
ARO11,0%
LAND ROVER11,0%
MITSUBISHI11,0%
PORSCHE11,0%
SUZUKI11,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.