Înmatriculări în județul Alba, iulie 2026

Noi59-41,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare653-20,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.094-6,7% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri78

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 103 noinov 24: 606 rulate, prima înmatricularedec 24: 89 noidec 24: 658 rulate, prima înmatriculareian 25: 78 noiian 25: 681 rulate, prima înmatricularefeb 25: 67 noifeb 25: 745 rulate, prima înmatricularemar 25: 44 noimar 25: 745 rulate, prima înmatriculareapr 25: 48 noiapr 25: 732 rulate, prima înmatricularemai 25: 46 noimai 25: 704 rulate, prima înmatriculareiun 25: 44 noiiun 25: 682 rulate, prima înmatriculareiul 25: 101 noiiul 25: 820 rulate, prima înmatriculareaug 25: 105 noiaug 25: 655 rulate, prima înmatricularesep 25: 60 noisep 25: 657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 96 noioct 25: 722 rulate, prima înmatricularenov 25: 91 noinov 25: 674 rulate, prima înmatricularedec 25: 131 noidec 25: 570 rulate, prima înmatriculareian 26: 55 noiian 26: 690 rulate, prima înmatricularefeb 26: 47 noifeb 26: 647 rulate, prima înmatricularemar 26: 72 noimar 26: 671 rulate, prima înmatriculareapr 26: 67 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 73 noimai 26: 603 rulate, prima înmatriculareiun 26: 88 noiiun 26: 656 rulate, prima înmatriculareiul 26: 59 noiiul 26: 653 rulate, prima înmatriculareaug 26: 50 noiaug 26: 583 rulate, prima înmatricularesep 26: 83 noisep 26: 654 rulate, prima înmatriculareoct 26: 113 noioct 26: 598 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103606
dec 2489658
ian 2578681
feb 2567745
mar 2544745
apr 2548732
mai 2546704
iun 2544682
iul 25101820
aug 25105655
sep 2560657
oct 2596722
nov 2591674
dec 25131570
ian 2655690
feb 2647647
mar 2672671
apr 2667627
mai 2673603
iun 2688656
iul 2659653
aug 2650583
sep 2683654
oct 26113598

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2002: 16 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 11 rulate, prima înmatriculare2005: 20 rulate, prima înmatriculare2006: 21 rulate, prima înmatriculare2007: 20 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 33 rulate, prima înmatriculare2010: 44 rulate, prima înmatriculare2011: 45 rulate, prima înmatriculare2012: 51 rulate, prima înmatriculare2013: 47 rulate, prima înmatriculare2014: 44 rulate, prima înmatriculare2015: 43 rulate, prima înmatriculare2016: 41 rulate, prima înmatriculare2017: 33 rulate, prima înmatriculare2018: 36 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 23 rulate, prima înmatriculare2021: 17 rulate, prima înmatriculare2022: 22 rulate, prima înmatriculare2023: 9 rulate, prima înmatriculare2024: 6 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2025: 6 rulate, prima înmatriculare2026: 55 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002016
200202
200309
2004011
2005020
2006021
2007020
2008037
2009033
2010044
2011045
2012051
2013047
2014044
2015043
2016041
2017033
2018036
2019017
2020023
2021017
2022022
202309
202406
202546
2026550

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN11616,3%
AUDI8411,8%
BMW7610,7%
DACIA659,1%
MERCEDES-BENZ486,7%
FORD456,3%
SKODA395,5%
RENAULT304,2%
OPEL283,9%
NISSAN223,1%
Toate (37)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI202,8%
PEUGEOT182,5%
SEAT182,5%
TOYOTA162,2%
VOLVO131,8%
SUZUKI121,7%
KIA81,1%
MAZDA71,0%
MITSUBISHI60,8%
FIAT50,7%
JEEP40,6%
PORSCHE40,6%
TESLA40,6%
DAIHATSU30,4%
LAND ROVER30,4%
MINI30,4%
CHERY20,3%
CITROEN20,3%
HONDA20,3%
MG20,3%
ARO10,1%
BENTLEY10,1%
BYD10,1%
INFINITI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SANTANA10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4375,3%
DACIA DUSTER314,4%
VOLKSWAGEN GOLF294,1%
BMW SERIA 3233,3%
SKODA OCTAVIA192,7%
VOLKSWAGEN PASSAT182,6%
FORD FOCUS162,3%
NISSAN QASHQAI152,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN152,1%
AUDI A3142,0%
Toate (189)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SANDERO131,9%
BMW X1121,7%
FORD KUGA121,7%
BMW SERIA 1111,6%
BMW X3111,6%
DACIA LOGAN111,6%
HYUNDAI TUCSON101,4%
VOLKSWAGEN TOURAN101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,3%
AUDI A581,1%
AUDI A681,1%
BMW SERIA 581,1%
OPEL ASTRA81,1%
SEAT LEON81,1%
VOLKSWAGEN POLO81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA E71,0%
SKODA FABIA71,0%
FORD FIESTA60,9%
KIA SPORTAGE60,9%
OPEL CORSA60,9%
RENAULT CLIO60,9%
RENAULT MEGANE60,9%
SKODA KAROQ60,9%
SUZUKI GRAND VITARA60,9%
VOLKSWAGEN CC60,9%
VOLVO XC6060,9%
AUDI Q550,7%
HYUNDAI I3050,7%
MERCEDES-BENZ GLC50,7%
SEAT ALHAMBRA50,7%
TOYOTA YARIS CROSS50,7%
VOLKSWAGEN CADDY50,7%
BMW X440,6%
DACIA BIGSTER40,6%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,6%
PEUGEOT 20740,6%
SUZUKI VITARA40,6%
VOLKSWAGEN SHARAN40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
AUDI Q330,4%
DACIA SPRING30,4%
FORD FUSION30,4%
FORD MONDEO30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,4%
NISSAN QASHQAI+230,4%
PEUGEOT 200830,4%
RENAULT KADJAR30,4%
RENAULT TALISMAN30,4%
SEAT IBIZA30,4%
SKODA SUPERB30,4%
TESLA MODEL Y30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS30,4%
VOLVO XC4030,4%
BMW SERIA 420,3%
CHERY TIGGO420,3%
DACIA LODGY20,3%
DAIHATSU TERIOS20,3%
FIAT 500X20,3%
FIAT PUNTO20,3%
HYUNDAI IX3520,3%
JEEP COMPASS20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLE20,3%
MERCEDES-BENZ GLA20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MINI COOPER20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL MERIVA20,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL ZAFIRA20,3%
PEUGEOT 20820,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 30820,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE 91120,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KOLEOS20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT ALTEA20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA RAV420,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLVO V4020,3%
ARO 246-ANT-M410,1%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI RS710,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI TT10,1%
BENTLEY MULSANNE10,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW X610,1%
BMW Z410,1%
BYD SEAL U10,1%
CITROEN C210,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DAIHATSU FEROZA10,1%
FIAT IDEA10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD CAPRI10,1%
FORD EXPLORER10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD PUMA10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HONDA CIVIC10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
INFINITI Q 3010,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
JEEP WRANGLER10,1%
KIA NIRO10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA 6E10,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA DEMIO10,1%
MERCEDES-BENZ CITAN10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ GL10,1%
MG HS10,1%
MG ZS10,1%
MINI MINI10,1%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV25035,1%
Compacte (C)14720,6%
Medii (D)11916,7%
Mici (B)8211,5%
Monovolume (MPV)537,4%
Mari și de lux (E)334,6%
Neclasificate131,8%
Mini (A)60,8%
Sport60,8%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare65391,7%
Noi598,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină44262,1%
Benzină16122,6%
Hibrid7510,5%
GPL202,8%
Electric131,8%
GNC/GNL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică64490,4%
Companie689,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35449,7%
Berlină cu hayon12918,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12717,8%
Berlină8612,1%
Cabriolet121,7%
Cupeu40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW9813,8%
75-109 kW34548,5%
110-149 kW20028,1%
150-219 kW415,8%
220 kW și peste152,1%
Necompletat131,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc162,2%
1000-1399 cmc9713,6%
1400-1599 cmc18425,8%
1600-1999 cmc32545,6%
2000-2999 cmc709,8%
3000 cmc și peste71,0%
Necompletat131,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23321,3%
DACIA13512,3%
BMW1049,5%
AUDI1009,1%
MERCEDES-BENZ676,1%
OPEL655,9%
SKODA655,9%
FORD625,7%
RENAULT504,6%
HYUNDAI272,5%
Toate (37)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT242,2%
SEAT181,6%
SUZUKI171,6%
TOYOTA151,4%
MAZDA131,2%
NISSAN131,2%
MITSUBISHI111,0%
VOLVO111,0%
CITROEN100,9%
FIAT80,7%
KIA70,6%
LAND ROVER70,6%
CHEVROLET50,5%
HONDA50,5%
DAEWOO30,3%
SMART30,3%
DAIHATSU20,2%
JEEP20,2%
LADA20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
ALFA ROMEO10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
LEXUS10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5570,5%
Export2329,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN1417,9%
OPEL1114,1%
RENAULT911,5%
MERCEDES-BENZ67,7%
FORD56,4%
BMW45,1%
AUDI33,8%
DACIA33,8%
FIAT33,8%
PEUGEOT33,8%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO33,8%
HYUNDAI22,6%
SKODA22,6%
ALFA ROMEO11,3%
BENTLEY11,3%
CITROEN11,3%
DAEWOO11,3%
FERRARI11,3%
KIA11,3%
NISSAN11,3%
SEAT11,3%
SMART11,3%
TOYOTA11,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.