Înmatriculări VOLKSWAGEN TOURAN, ianuarie 2023

Noi3-66,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare385-21,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri35

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400500nov 24: 417 rulate, prima înmatricularedec 24: 1 noidec 24: 389 rulate, prima înmatriculareian 25: 370 rulate, prima înmatricularefeb 25: 450 rulate, prima înmatricularemar 25: 489 rulate, prima înmatriculareapr 25: 438 rulate, prima înmatricularemai 25: 410 rulate, prima înmatriculareiun 25: 385 rulate, prima înmatriculareiul 25: 434 rulate, prima înmatriculareaug 25: 396 rulate, prima înmatricularesep 25: 404 rulate, prima înmatriculareoct 25: 1 noioct 25: 431 rulate, prima înmatricularenov 25: 391 rulate, prima înmatricularedec 25: 321 rulate, prima înmatriculareian 26: 301 rulate, prima înmatricularefeb 26: 359 rulate, prima înmatricularemar 26: 375 rulate, prima înmatriculareapr 26: 310 rulate, prima înmatricularemai 26: 273 rulate, prima înmatriculareiun 26: 302 rulate, prima înmatriculareiul 26: 323 rulate, prima înmatriculareaug 26: 303 rulate, prima înmatricularesep 26: 289 rulate, prima înmatriculareoct 26: 277 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 240417
dec 241389
ian 250370
feb 250450
mar 250489
apr 250438
mai 250410
iun 250385
iul 250434
aug 250396
sep 250404
oct 251431
nov 250391
dec 250321
ian 260301
feb 260359
mar 260375
apr 260310
mai 260273
iun 260302
iul 260323
aug 260303
sep 260289
oct 260277

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060802003: 10 rulate, prima înmatriculare2004: 54 rulate, prima înmatriculare2005: 45 rulate, prima înmatriculare2006: 80 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 37 rulate, prima înmatriculare2009: 31 rulate, prima înmatriculare2010: 23 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 11 rulate, prima înmatriculare2013: 5 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 3 noi20032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
2003010
2004054
2005045
2006080
2007042
2008037
2009031
2010023
2011024
2012011
201305
201406
201505
201603
201704
201800
201905
202000
202100
202230

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)388100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Mureș297,5%
Suceava235,9%
Iași215,4%
Dolj205,2%
Sălaj184,6%
Prahova174,4%
Botoșani133,4%
Satu Mare133,4%
Galați123,1%
Neamț123,1%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Timiș123,1%
Vâlcea123,1%
Bistrița-Năsăud112,8%
București112,8%
Constanța112,8%
Brașov102,6%
Cluj102,6%
Maramureș102,6%
Bacău92,3%
Bihor92,3%
Sibiu92,3%
Arad71,8%
Argeș71,8%
Caraș-Severin71,8%
Dâmbovița71,8%
Harghita71,8%
Mehedinți71,8%
Olt71,8%
Hunedoara61,5%
Vaslui61,5%
Vrancea61,5%
Alba30,8%
Brăila30,8%
Buzău30,8%
Călărași30,8%
Covasna30,8%
Ialomița30,8%
Ilfov30,8%
Teleorman30,8%
Giurgiu20,5%
Gorj20,5%
Tulcea10,3%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare38599,2%
Noi30,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină35992,5%
Benzină297,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică37195,6%
Companie174,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24162,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)14737,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW338,5%
75-109 kW32283,0%
110-149 kW338,5%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc174,4%
1400-1599 cmc379,5%
1600-1999 cmc33486,1%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export2468,6%
Dezmembrare1028,6%
Înmatriculat pentru export12,9%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.