Înmatriculări în județul Bistrița-Năsăud, ianuarie 2023

Noi72+33,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare559+6,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări825

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri84

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 63 noinov 24: 544 rulate, prima înmatricularedec 24: 116 noidec 24: 497 rulate, prima înmatriculareian 25: 85 noiian 25: 628 rulate, prima înmatricularefeb 25: 113 noifeb 25: 660 rulate, prima înmatricularemar 25: 48 noimar 25: 740 rulate, prima înmatriculareapr 25: 24 noiapr 25: 622 rulate, prima înmatricularemai 25: 19 noimai 25: 633 rulate, prima înmatriculareiun 25: 26 noiiun 25: 616 rulate, prima înmatriculareiul 25: 47 noiiul 25: 635 rulate, prima înmatriculareaug 25: 49 noiaug 25: 551 rulate, prima înmatricularesep 25: 48 noisep 25: 661 rulate, prima înmatriculareoct 25: 45 noioct 25: 669 rulate, prima înmatricularenov 25: 55 noinov 25: 620 rulate, prima înmatricularedec 25: 107 noidec 25: 484 rulate, prima înmatriculareian 26: 27 noiian 26: 654 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 699 rulate, prima înmatricularemar 26: 37 noimar 26: 716 rulate, prima înmatriculareapr 26: 28 noiapr 26: 567 rulate, prima înmatricularemai 26: 42 noimai 26: 598 rulate, prima înmatriculareiun 26: 96 noiiun 26: 582 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 610 rulate, prima înmatriculareaug 26: 44 noiaug 26: 545 rulate, prima înmatricularesep 26: 53 noisep 26: 545 rulate, prima înmatriculareoct 26: 54 noioct 26: 622 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2463544
dec 24116497
ian 2585628
feb 25113660
mar 2548740
apr 2524622
mai 2519633
iun 2526616
iul 2547635
aug 2549551
sep 2548661
oct 2545669
nov 2555620
dec 25107484
ian 2627654
feb 2632699
mar 2637716
apr 2628567
mai 2642598
iun 2696582
iul 2641610
aug 2644545
sep 2653545
oct 2654622

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080< 1999: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 4 rulate, prima înmatriculare2000: 8 rulate, prima înmatriculare2001: 14 rulate, prima înmatriculare2002: 18 rulate, prima înmatriculare2003: 23 rulate, prima înmatriculare2004: 29 rulate, prima înmatriculare2005: 44 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 47 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 35 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 38 rulate, prima înmatriculare2012: 28 rulate, prima înmatriculare2013: 39 rulate, prima înmatriculare2014: 25 rulate, prima înmatriculare2015: 18 rulate, prima înmatriculare2016: 13 rulate, prima înmatriculare2017: 9 rulate, prima înmatriculare2018: 14 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 3 rulate, prima înmatriculare2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 72 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999014
199904
200008
2001014
2002018
2003023
2004029
2005044
2006049
2007047
2008041
2009035
2010036
2011038
2012028
2013039
2014025
2015018
2016013
201709
2018014
201907
202003
202101
2022721
202301

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN14122,3%
AUDI8813,9%
FORD599,4%
BMW558,7%
MERCEDES-BENZ426,7%
DACIA396,2%
VOLVO243,8%
SKODA213,3%
TOYOTA182,9%
OPEL172,7%
Toate (34)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI172,7%
RENAULT162,5%
HYUNDAI101,6%
PEUGEOT101,6%
SEAT101,6%
NISSAN81,3%
KIA71,1%
MITSUBISHI71,1%
CITROEN61,0%
JEEP61,0%
LAND ROVER61,0%
MAZDA61,0%
PORSCHE30,5%
SSANGYONG30,5%
SMART20,3%
TESLA20,3%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
DAIHATSU10,2%
FIAT10,2%
JAGUAR10,2%
LEXUS10,2%
MASERATI10,2%
SUBARU10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF508,0%
AUDI A4436,8%
VOLKSWAGEN PASSAT284,5%
FORD FOCUS203,2%
BMW SERIA 3172,7%
AUDI A6142,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN142,2%
DACIA SANDERO132,1%
SKODA OCTAVIA132,1%
VOLVO XC60132,1%
Toate (158)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BMW SERIA 5121,9%
BMW X3111,8%
DACIA DUSTER111,8%
VOLKSWAGEN TOURAN111,8%
AUDI A391,4%
AUDI A591,4%
DACIA SPRING91,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C91,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E91,4%
VOLKSWAGEN POLO91,4%
VOLKSWAGEN SHARAN91,4%
SUZUKI GRAND VITARA81,3%
FORD ECOSPORT71,1%
FORD KUGA71,1%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,1%
RENAULT MEGANE71,1%
TOYOTA RAV471,1%
AUDI Q561,0%
FORD GALAXY61,0%
KIA SPORTAGE61,0%
OPEL ASTRA61,0%
SEAT IBIZA50,8%
SKODA FABIA50,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS50,8%
BMW SERIA 740,6%
BMW X540,6%
DACIA LOGAN40,6%
FORD MONDEO40,6%
JEEP GRAND CHEROKEE40,6%
LAND ROVER FREELANDER40,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG40,6%
VOLVO V4040,6%
AUDI Q730,5%
CITROEN C4 PICASSO30,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD FUSION30,5%
HYUNDAI I3030,5%
HYUNDAI KONA30,5%
MAZDA CX-530,5%
MITSUBISHI OUTLANDER30,5%
NISSAN PATROL30,5%
OPEL CORSA30,5%
PEUGEOT 400730,5%
PORSCHE CAYENNE30,5%
RENAULT KOLEOS30,5%
SSANGYONG KORANDO30,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA AVENSIS30,5%
TOYOTA LAND CRUISER30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLVO XC9030,5%
BMW SERIA 120,3%
DACIA JOGGER20,3%
FORD GRANADA20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
MAZDA 320,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
NISSAN QASHQAI20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
OPEL ANTARA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
OPEL MERIVA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 300820,3%
SEAT ALTEA20,3%
SEAT LEON20,3%
SUZUKI JIMNY20,3%
SUZUKI SX420,3%
VOLVO XC4020,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A710,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q310,2%
AUDI S510,2%
BMW M310,2%
BMW M610,2%
BMW X110,2%
BMW X210,2%
BMW X610,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C4 AIRCROSS10,2%
CITROEN C510,2%
DAIHATSU CUORE10,2%
FIAT BRAVO10,2%
FORD KA10,2%
HYUNDAI GALLOPER10,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAGUAR S-TYPE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
KIA RIO10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,2%
LEXUS RX10,2%
MASERATI GHIBLI10,2%
MAZDA 510,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ GLC10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ GLK10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MERCEDES-BENZ VIANO10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
MITSUBISHI SPACE STAR10,2%
NISSAN LEAF10,2%
OPEL FRONTERA10,2%
PEUGEOT 40710,2%
PEUGEOT 500810,2%
PEUGEOT 50810,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT CLIO10,2%
RENAULT ESPACE10,2%
RENAULT LAGUNA10,2%
RENAULT MODUS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SKODA YETI10,2%
SMART FORFOUR10,2%
SUBARU FORESTER10,2%
SUZUKI SAMURAI10,2%
SUZUKI WAGON R10,2%
TESLA MODEL 310,2%
TESLA MODEL X10,2%
TOYOTA AURIS10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA VERSO10,2%
TOYOTA YARIS10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN CARAVELLE10,2%
VOLKSWAGEN CC10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19030,1%
Compacte (C)13922,0%
Medii (D)11518,2%
Monovolume (MPV)589,2%
Mici (B)528,2%
Mari și de lux (E)487,6%
Mini (A)152,4%
Utilitare61,0%
Neclasificate50,8%
Sport30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare55988,6%
Noi7211,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină49478,3%
Benzină9214,6%
Hibrid233,6%
Electric142,2%
GPL81,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică55487,8%
Companie7712,2%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31449,8%
Berlină cu hayon10616,8%
Berlină9915,7%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)9715,4%
Cupeu81,3%
Cabriolet71,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW11618,4%
75-109 kW28745,5%
110-149 kW15123,9%
150-219 kW528,2%
220 kW și peste111,7%
Necompletat142,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc325,1%
1000-1399 cmc457,1%
1400-1599 cmc8313,2%
1600-1999 cmc33052,3%
2000-2999 cmc12219,3%
3000 cmc și peste50,8%
Necompletat142,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19623,8%
AUDI12114,7%
BMW8510,3%
FORD779,3%
MERCEDES-BENZ576,9%
DACIA364,4%
OPEL354,2%
SKODA253,0%
RENAULT212,5%
VOLVO182,2%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT172,1%
SUZUKI151,8%
TOYOTA141,7%
HYUNDAI121,5%
SEAT121,5%
CITROEN101,2%
MITSUBISHI91,1%
JEEP81,0%
KIA81,0%
MAZDA81,0%
LAND ROVER50,6%
NISSAN50,6%
FIAT40,5%
DAIHATSU30,4%
JAGUAR30,4%
SMART30,4%
ALFA ROMEO20,2%
CHEVROLET20,2%
DODGE20,2%
HONDA20,2%
INFINITI20,2%
PORSCHE20,2%
ARO10,1%
CHRYSLER10,1%
LANCIA10,1%
SAAB10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare7083,3%
Export1416,7%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FORD1821,4%
VOLKSWAGEN1416,7%
DACIA1011,9%
OPEL910,7%
BMW56,0%
PEUGEOT56,0%
AUDI44,8%
MERCEDES-BENZ44,8%
RENAULT33,6%
SKODA33,6%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI22,4%
DAEWOO11,2%
FIAT11,2%
KIA11,2%
LANCIA11,2%
NISSAN11,2%
SMART11,2%
TESLA11,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.