Înmatriculări în județul Satu Mare, ianuarie 2023

Noi106+103,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare511-1,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări767

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri257

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 46 noinov 24: 642 rulate, prima înmatricularedec 24: 90 noidec 24: 626 rulate, prima înmatriculareian 25: 91 noiian 25: 506 rulate, prima înmatricularefeb 25: 71 noifeb 25: 726 rulate, prima înmatricularemar 25: 49 noimar 25: 788 rulate, prima înmatriculareapr 25: 45 noiapr 25: 753 rulate, prima înmatricularemai 25: 44 noimai 25: 659 rulate, prima înmatriculareiun 25: 54 noiiun 25: 604 rulate, prima înmatriculareiul 25: 95 noiiul 25: 734 rulate, prima înmatriculareaug 25: 124 noiaug 25: 609 rulate, prima înmatricularesep 25: 68 noisep 25: 599 rulate, prima înmatriculareoct 25: 67 noioct 25: 712 rulate, prima înmatricularenov 25: 104 noinov 25: 571 rulate, prima înmatricularedec 25: 138 noidec 25: 525 rulate, prima înmatriculareian 26: 48 noiian 26: 455 rulate, prima înmatricularefeb 26: 58 noifeb 26: 580 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 583 rulate, prima înmatriculareapr 26: 56 noiapr 26: 627 rulate, prima înmatricularemai 26: 52 noimai 26: 515 rulate, prima înmatriculareiun 26: 83 noiiun 26: 550 rulate, prima înmatriculareiul 26: 58 noiiul 26: 615 rulate, prima înmatriculareaug 26: 45 noiaug 26: 599 rulate, prima înmatricularesep 26: 66 noisep 26: 626 rulate, prima înmatriculareoct 26: 100 noioct 26: 639 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2446642
dec 2490626
ian 2591506
feb 2571726
mar 2549788
apr 2545753
mai 2544659
iun 2554604
iul 2595734
aug 25124609
sep 2568599
oct 2567712
nov 25104571
dec 25138525
ian 2648455
feb 2658580
mar 2645583
apr 2656627
mai 2652515
iun 2683550
iul 2658615
aug 2645599
sep 2666626
oct 26100639

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1999: 14 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 6 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 17 rulate, prima înmatriculare2005: 31 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 42 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 24 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 26 rulate, prima înmatriculare2012: 29 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 27 rulate, prima înmatriculare2015: 15 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 14 rulate, prima înmatriculare2018: 16 rulate, prima înmatriculare2019: 15 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 6 rulate, prima înmatriculare2022: 104 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 noi2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999014
199903
200006
2001013
200206
2003012
2004017
2005031
2006051
2007042
2008041
2009024
2010042
2011026
2012029
2013032
2014027
2015015
2016021
2017014
2018016
2019015
202006
202116
20221041
202311

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12720,6%
AUDI6911,2%
MERCEDES-BENZ579,2%
DACIA548,8%
BMW508,1%
FORD406,5%
OPEL264,2%
SKODA213,4%
NISSAN203,2%
HYUNDAI172,8%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT152,4%
PEUGEOT142,3%
TOYOTA121,9%
VOLVO111,8%
CITROEN101,6%
KIA91,5%
SEAT91,5%
SUZUKI81,3%
FIAT71,1%
LAND ROVER61,0%
MAZDA61,0%
PORSCHE50,8%
MINI40,6%
ALFA ROMEO30,5%
CHEVROLET30,5%
MITSUBISHI30,5%
SSANGYONG30,5%
DAEWOO10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
JEEP10,2%
LANCIA10,2%
ROLLS-ROYCE10,2%
SIEGEL10,2%
TESLA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF315,1%
VOLKSWAGEN PASSAT315,1%
AUDI A4294,7%
DACIA SANDERO233,8%
VOLKSWAGEN POLO142,3%
AUDI A6132,1%
BMW SERIA 3132,1%
DACIA DUSTER132,1%
VOLKSWAGEN TOURAN132,1%
FORD FOCUS122,0%
Toate (176)
Modele: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ CLASA E122,0%
AUDI Q5101,6%
DACIA LOGAN101,6%
HYUNDAI TUCSON101,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,6%
NISSAN QASHQAI101,6%
VOLKSWAGEN TOUAREG91,5%
OPEL ASTRA81,3%
SKODA OCTAVIA71,1%
VOLVO XC6071,1%
BMW SERIA 561,0%
OPEL CORSA61,0%
RENAULT SCENIC61,0%
SKODA FABIA61,0%
TOYOTA RAV461,0%
VOLKSWAGEN SHARAN61,0%
BMW SERIA 150,8%
BMW SERIA 750,8%
BMW X350,8%
DACIA JOGGER50,8%
FORD ECOSPORT50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,8%
AUDI A340,7%
AUDI A540,7%
AUDI Q340,7%
FORD KUGA40,7%
FORD PUMA40,7%
KIA SORENTO40,7%
MERCEDES-BENZ GLK40,7%
NISSAN QASHQAI+240,7%
OPEL MERIVA40,7%
SUZUKI VITARA40,7%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,7%
VOLKSWAGEN JETTA40,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN40,7%
BMW X130,5%
BMW X530,5%
BMW X630,5%
CHEVROLET CAPTIVA30,5%
CITROEN C430,5%
FORD C-MAX30,5%
FORD FIESTA30,5%
FORD MONDEO30,5%
HYUNDAI IX3530,5%
KIA PICANTO30,5%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT30,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
MERCEDES-BENZ GLC30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
MERCEDES-BENZ ML30,5%
MERCEDES-BENZ SPRINTER30,5%
OPEL INSIGNIA30,5%
OPEL ZAFIRA30,5%
PEUGEOT 50830,5%
PEUGEOT 80730,5%
PORSCHE CAYENNE30,5%
RENAULT CLIO30,5%
SEAT ALHAMBRA30,5%
SKODA KODIAQ30,5%
TOYOTA C-HR30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER30,5%
ALFA ROMEO 15920,3%
BMW X420,3%
CITROEN BERLINGO20,3%
CITROEN JUMPY20,3%
DACIA SPRING20,3%
FIAT ULYSSE20,3%
FORD S-MAX20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
MAZDA 320,3%
MAZDA CX-520,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MINI ONE20,3%
NISSAN JUKE20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT MEGANE20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KAMIQ20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN ID 420,3%
ALFA ROMEO 14710,2%
AUDI A110,2%
AUDI A810,2%
AUDI Q710,2%
AUDI RS Q310,2%
BMW IX10,2%
BMW SERIA 810,2%
BMW X210,2%
CITROEN C310,2%
CITROEN NEMO10,2%
CITROEN XANTIA10,2%
DACIA LODGY10,2%
DAEWOO TICO10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT DUCATO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT PUNTO10,2%
FIAT TIPO10,2%
FORD GRAND C-MAX10,2%
FORD KA10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
FORD TRANSIT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I3010,2%
HYUNDAI KONA10,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR S-TYPE10,2%
JEEP CHEROKEE10,2%
LANCIA PHEDRA10,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,2%
MAZDA 210,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ EQS10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ SLK10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MINI COOPER10,2%
MINI MINI10,2%
MITSUBISHI ASX10,2%
MITSUBISHI OUTLANDER10,2%
MITSUBISHI PAJERO10,2%
NISSAN MICRA10,2%
NISSAN PATROL10,2%
NISSAN PULSAR10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL ANTARA10,2%
PEUGEOT 200810,2%
PEUGEOT 20810,2%
PEUGEOT 30710,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19431,4%
Compacte (C)10116,4%
Medii (D)9214,9%
Mici (B)8013,0%
Monovolume (MPV)7912,8%
Mari și de lux (E)467,5%
Mini (A)101,6%
Neclasificate61,0%
Utilitare50,8%
Sport40,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51182,8%
Noi10617,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină39664,2%
Benzină15024,3%
Hibrid406,5%
GPL233,7%
Electric81,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică53286,2%
Companie8513,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27244,1%
Berlină cu hayon12920,9%
Berlină10216,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10216,5%
Cabriolet101,6%
Cupeu20,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW14523,5%
75-109 kW24840,2%
110-149 kW15525,1%
150-219 kW447,1%
220 kW și peste172,8%
Necompletat81,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc609,7%
1000-1399 cmc6811,0%
1400-1599 cmc10216,5%
1600-1999 cmc27244,1%
2000-2999 cmc9916,0%
3000 cmc și peste81,3%
Necompletat81,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16321,3%
BMW9111,9%
FORD719,3%
AUDI688,9%
OPEL587,6%
MERCEDES-BENZ516,6%
DACIA425,5%
RENAULT324,2%
SKODA283,7%
PEUGEOT222,9%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI152,0%
FIAT141,8%
LAND ROVER141,8%
NISSAN131,7%
SEAT121,6%
TOYOTA101,3%
HYUNDAI91,2%
CHEVROLET81,0%
VOLVO81,0%
ALFA ROMEO70,9%
CITROEN60,8%
MITSUBISHI60,8%
MAZDA50,7%
KIA30,4%
INFINITI20,3%
JEEP20,3%
MINI20,3%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
PORSCHE10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare13351,8%
Export12448,2%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN5822,6%
DACIA5421,0%
FORD228,6%
BMW207,8%
AUDI197,4%
OPEL176,6%
MERCEDES-BENZ135,1%
RENAULT114,3%
SKODA72,7%
FIAT41,6%
Toate (24)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT41,6%
CITROEN31,2%
DAEWOO31,2%
LAND ROVER31,2%
PEUGEOT31,2%
PORSCHE31,2%
TOYOTA31,2%
ALFA ROMEO20,8%
HYUNDAI20,8%
MINI20,8%
CHEVROLET10,4%
HONDA10,4%
MAZDA10,4%
VOLVO10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.