Înmatriculări în județul Neamț, ianuarie 2023

Noi115+36,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare599+7,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.236

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri172

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 79 noinov 24: 709 rulate, prima înmatricularedec 24: 87 noidec 24: 689 rulate, prima înmatriculareian 25: 82 noiian 25: 612 rulate, prima înmatricularefeb 25: 80 noifeb 25: 752 rulate, prima înmatricularemar 25: 81 noimar 25: 776 rulate, prima înmatriculareapr 25: 90 noiapr 25: 727 rulate, prima înmatricularemai 25: 62 noimai 25: 751 rulate, prima înmatriculareiun 25: 83 noiiun 25: 778 rulate, prima înmatriculareiul 25: 112 noiiul 25: 744 rulate, prima înmatriculareaug 25: 121 noiaug 25: 696 rulate, prima înmatricularesep 25: 95 noisep 25: 726 rulate, prima înmatriculareoct 25: 109 noioct 25: 869 rulate, prima înmatricularenov 25: 108 noinov 25: 721 rulate, prima înmatricularedec 25: 179 noidec 25: 732 rulate, prima înmatriculareian 26: 72 noiian 26: 634 rulate, prima înmatricularefeb 26: 64 noifeb 26: 754 rulate, prima înmatricularemar 26: 90 noimar 26: 711 rulate, prima înmatriculareapr 26: 65 noiapr 26: 649 rulate, prima înmatricularemai 26: 136 noimai 26: 683 rulate, prima înmatriculareiun 26: 117 noiiun 26: 621 rulate, prima înmatriculareiul 26: 67 noiiul 26: 683 rulate, prima înmatriculareaug 26: 73 noiaug 26: 646 rulate, prima înmatricularesep 26: 109 noisep 26: 670 rulate, prima înmatriculareoct 26: 127 noioct 26: 647 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479709
dec 2487689
ian 2582612
feb 2580752
mar 2581776
apr 2590727
mai 2562751
iun 2583778
iul 25112744
aug 25121696
sep 2595726
oct 25109869
nov 25108721
dec 25179732
ian 2672634
feb 2664754
mar 2690711
apr 2665649
mai 26136683
iun 26117621
iul 2667683
aug 2673646
sep 26109670
oct 26127647

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 8 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 14 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 42 rulate, prima înmatriculare2006: 46 rulate, prima înmatriculare2007: 51 rulate, prima înmatriculare2008: 59 rulate, prima înmatriculare2009: 37 rulate, prima înmatriculare2010: 53 rulate, prima înmatriculare2011: 50 rulate, prima înmatriculare2012: 45 rulate, prima înmatriculare2013: 26 rulate, prima înmatriculare2014: 29 rulate, prima înmatriculare2015: 13 rulate, prima înmatriculare2016: 17 rulate, prima înmatriculare2017: 21 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 9 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 115 noi2022: 2 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199801
199901
200004
200108
200209
2003014
2004033
2005042
2006046
2007051
2008059
2009037
2010053
2011050
2012045
2013026
2014029
2015013
2016017
2017021
2018019
201909
202005
202102
20221152

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16823,5%
DACIA7911,1%
BMW588,1%
AUDI567,8%
SKODA405,6%
MERCEDES-BENZ385,3%
RENAULT375,2%
FORD344,8%
TOYOTA253,5%
OPEL233,2%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO202,8%
NISSAN192,7%
MAZDA152,1%
PEUGEOT131,8%
KIA121,7%
HYUNDAI101,4%
SEAT101,4%
FIAT91,3%
CITROEN60,8%
MITSUBISHI60,8%
SUZUKI60,8%
LAND ROVER40,6%
PORSCHE40,6%
ALFA ROMEO30,4%
LEXUS30,4%
SMART30,4%
CHEVROLET20,3%
DS20,3%
JAGUAR20,3%
HONDA10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
MINI10,1%
ROLLS-ROYCE10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF385,3%
VOLKSWAGEN PASSAT385,3%
AUDI A4283,9%
DACIA DUSTER283,9%
DACIA SANDERO182,5%
VOLKSWAGEN TIGUAN182,5%
BMW SERIA 5172,4%
DACIA LOGAN172,4%
AUDI A6162,2%
BMW SERIA 3152,1%
Toate (183)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SKODA FABIA152,1%
VOLVO XC60142,0%
RENAULT MEGANE131,8%
VOLKSWAGEN POLO131,8%
SKODA OCTAVIA121,7%
VOLKSWAGEN TOURAN121,7%
NISSAN QASHQAI111,5%
OPEL ASTRA101,4%
FORD FOCUS91,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS91,3%
VOLKSWAGEN SHARAN91,3%
BMW X381,1%
FORD FIESTA81,1%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,1%
AUDI A371,0%
BMW SERIA 171,0%
DACIA JOGGER71,0%
MERCEDES-BENZ CLASA A71,0%
OPEL CORSA71,0%
VOLKSWAGEN CADDY71,0%
KIA SPORTAGE60,8%
MAZDA 660,8%
TOYOTA RAV460,8%
BMW X150,7%
DACIA SPRING50,7%
FORD MONDEO50,7%
VOLKSWAGEN JETTA50,7%
FIAT PUNTO40,6%
FORD KUGA40,6%
MAZDA CX-540,6%
MERCEDES-BENZ SPRINTER40,6%
PEUGEOT 500840,6%
RENAULT SCENIC40,6%
SEAT IBIZA40,6%
SKODA SUPERB40,6%
SUZUKI GRAND VITARA40,6%
TOYOTA BZ4X40,6%
TOYOTA YARIS CROSS40,6%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER40,6%
DACIA LODGY30,4%
KIA SORENTO30,4%
MERCEDES-BENZ CLA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E30,4%
NISSAN JUKE30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
RENAULT ARKANA30,4%
RENAULT CLIO30,4%
RENAULT KANGOO30,4%
RENAULT KOLEOS30,4%
RENAULT TRAFIC30,4%
SEAT ALTEA30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
TOYOTA C-HR30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG30,4%
VOLVO V5030,4%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,3%
BMW X520,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD PUMA20,3%
HYUNDAI BAYON20,3%
HYUNDAI TUCSON20,3%
JAGUAR XF20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
LEXUS RC300H20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLS20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MITSUBISHI OUTLANDER20,3%
MITSUBISHI PAJERO20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL ANTARA20,3%
PEUGEOT 20620,3%
PEUGEOT 50820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SKODA KAROQ20,3%
SMART FORFOUR20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN PHAETON20,3%
VOLKSWAGEN TAIGO20,3%
VOLKSWAGEN UP20,3%
ALFA ROMEO 15610,1%
AUDI A510,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q310,1%
AUDI Q510,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
CHEVROLET AVEO10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C5 X10,1%
CITROEN GRAND C4 PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DS DS310,1%
DS DS410,1%
FIAT 50010,1%
FIAT DOBLO10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT SEDICI10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD MAVERICK10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI I1010,1%
HYUNDAI I4010,1%
HYUNDAI IX3510,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
JEEP GRAND CHEROKEE10,1%
KIA SOUL10,1%
LANCIA Y10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LEXUS IS10,1%
MAZDA 210,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLASA S10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ ML10,1%
MERCEDES-BENZ VITO10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV20729,0%
Compacte (C)13518,9%
Medii (D)10915,3%
Mici (B)10514,7%
Monovolume (MPV)8511,9%
Mari și de lux (E)456,3%
Mini (A)162,2%
Neclasificate60,8%
Utilitare50,7%
Sport10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare59983,9%
Noi11516,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină48668,1%
Benzină14520,3%
Hibrid436,0%
GPL283,9%
Electric121,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică63789,2%
Companie7710,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break35149,2%
Berlină cu hayon14019,6%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11716,4%
Berlină10014,0%
Cupeu50,7%
Cabriolet10,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW17925,1%
75-109 kW32044,8%
110-149 kW16523,1%
150-219 kW314,3%
220 kW și peste71,0%
Necompletat121,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc517,1%
1000-1399 cmc8712,2%
1400-1599 cmc15722,0%
1600-1999 cmc31043,4%
2000-2999 cmc9413,2%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat121,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN35728,9%
AUDI1058,5%
FORD957,7%
BMW947,6%
OPEL937,5%
SKODA725,8%
MERCEDES-BENZ705,7%
DACIA554,4%
RENAULT483,9%
FIAT292,3%
Toate (42)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT231,9%
SUZUKI191,5%
PEUGEOT181,5%
VOLVO151,2%
CITROEN131,1%
HYUNDAI121,0%
MAZDA121,0%
TOYOTA121,0%
NISSAN110,9%
CHEVROLET80,6%
LAND ROVER80,6%
KIA70,6%
SMART70,6%
JEEP60,5%
MINI60,5%
MITSUBISHI50,4%
ALFA ROMEO40,3%
HONDA40,3%
LANCIA40,3%
CHRYSLER30,2%
DAIHATSU30,2%
PORSCHE30,2%
SSANGYONG30,2%
DAEWOO20,2%
LEXUS20,2%
SAAB20,2%
GWM10,1%
LADA10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12472,1%
Export4827,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3017,4%
DACIA2916,9%
FORD2011,6%
OPEL158,7%
RENAULT127,0%
SKODA127,0%
AUDI95,2%
BMW95,2%
PEUGEOT63,5%
MERCEDES-BENZ52,9%
Toate (25)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT52,9%
DAEWOO42,3%
FIAT31,7%
ROVER21,2%
CHEVROLET10,6%
HYUNDAI10,6%
KIA10,6%
LADA10,6%
LAND ROVER10,6%
MAZDA10,6%
MINI10,6%
MITSUBISHI10,6%
PORSCHE10,6%
TRABANT10,6%
VOLVO10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.