Înmatriculări în județul Prahova, ianuarie 2023

Noi284+8,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare760+7,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.877

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri279

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 193 noinov 24: 1.044 rulate, prima înmatricularedec 24: 183 noidec 24: 1.068 rulate, prima înmatriculareian 25: 263 noiian 25: 1.062 rulate, prima înmatricularefeb 25: 188 noifeb 25: 1.106 rulate, prima înmatricularemar 25: 179 noimar 25: 1.186 rulate, prima înmatriculareapr 25: 161 noiapr 25: 1.202 rulate, prima înmatricularemai 25: 150 noimai 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareiun 25: 164 noiiun 25: 1.123 rulate, prima înmatriculareiul 25: 394 noiiul 25: 1.241 rulate, prima înmatriculareaug 25: 297 noiaug 25: 1.141 rulate, prima înmatricularesep 25: 270 noisep 25: 1.203 rulate, prima înmatriculareoct 25: 215 noioct 25: 1.332 rulate, prima înmatricularenov 25: 220 noinov 25: 1.193 rulate, prima înmatricularedec 25: 415 noidec 25: 1.247 rulate, prima înmatriculareian 26: 89 noiian 26: 934 rulate, prima înmatricularefeb 26: 153 noifeb 26: 1.052 rulate, prima înmatricularemar 26: 165 noimar 26: 1.203 rulate, prima înmatriculareapr 26: 146 noiapr 26: 1.072 rulate, prima înmatricularemai 26: 182 noimai 26: 1.046 rulate, prima înmatriculareiun 26: 320 noiiun 26: 1.018 rulate, prima înmatriculareiul 26: 203 noiiul 26: 1.119 rulate, prima înmatriculareaug 26: 154 noiaug 26: 999 rulate, prima înmatricularesep 26: 145 noisep 26: 1.049 rulate, prima înmatriculareoct 26: 244 noioct 26: 1.083 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241931.044
dec 241831.068
ian 252631.062
feb 251881.106
mar 251791.186
apr 251611.202
mai 251501.203
iun 251641.123
iul 253941.241
aug 252971.141
sep 252701.203
oct 252151.332
nov 252201.193
dec 254151.247
ian 2689934
feb 261531.052
mar 261651.203
apr 261461.072
mai 261821.046
iun 263201.018
iul 262031.119
aug 26154999
sep 261451.049
oct 262441.083

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300< 1998: 6 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 33 rulate, prima înmatriculare2005: 36 rulate, prima înmatriculare2006: 38 rulate, prima înmatriculare2007: 48 rulate, prima înmatriculare2008: 53 rulate, prima înmatriculare2009: 60 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 99 rulate, prima înmatriculare2012: 63 rulate, prima înmatriculare2013: 44 rulate, prima înmatriculare2014: 33 rulate, prima înmatriculare2015: 42 rulate, prima înmatriculare2016: 36 rulate, prima înmatriculare2017: 31 rulate, prima înmatriculare2018: 24 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 282 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199806
199801
199903
200001
200105
200205
2003012
2004033
2005036
2006038
2007048
2008053
2009060
2010042
2011099
2012063
2013044
2014033
2015042
2016036
2017031
2018024
2019023
202008
2021210
20222824

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN17516,8%
DACIA12111,6%
RENAULT1039,9%
FORD838,0%
AUDI797,6%
BMW686,5%
SKODA585,6%
HYUNDAI535,1%
OPEL494,7%
MERCEDES-BENZ484,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT323,1%
PEUGEOT252,4%
VOLVO212,0%
TOYOTA191,8%
NISSAN151,4%
CITROEN131,2%
MAZDA121,1%
SUZUKI111,1%
HONDA90,9%
KIA80,8%
FIAT70,7%
JEEP40,4%
MINI40,4%
MITSUBISHI40,4%
TESLA40,4%
ALFA ROMEO30,3%
LAND ROVER30,3%
PORSCHE30,3%
JAGUAR20,2%
SSANGYONG20,2%
CHEVROLET10,1%
DAIHATSU10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN444,2%
VOLKSWAGEN PASSAT444,2%
VOLKSWAGEN GOLF434,1%
RENAULT MEGANE393,8%
AUDI A4323,1%
FORD FOCUS302,9%
DACIA DUSTER292,8%
SKODA OCTAVIA272,6%
RENAULT CLIO242,3%
BMW SERIA 3232,2%
Toate (228)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING212,0%
SEAT IBIZA201,9%
VOLKSWAGEN TIGUAN201,9%
AUDI A6191,8%
DACIA SANDERO191,8%
BMW SERIA 5181,7%
HYUNDAI I30171,6%
VOLKSWAGEN TOURAN171,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C151,4%
FORD FIESTA141,3%
HYUNDAI TUCSON141,3%
OPEL ASTRA141,3%
OPEL CORSA141,3%
BMW SERIA 1121,2%
SKODA FABIA121,2%
FORD KUGA101,0%
VOLKSWAGEN POLO101,0%
RENAULT SCENIC90,9%
VOLVO V4090,9%
MERCEDES-BENZ CLASA E80,8%
SKODA SUPERB80,8%
AUDI A570,7%
AUDI Q570,7%
VOLKSWAGEN TAIGO70,7%
DACIA JOGGER60,6%
FORD MONDEO60,6%
PEUGEOT 50860,6%
RENAULT KADJAR60,6%
AUDI A350,5%
FORD C-MAX50,5%
HYUNDAI BAYON50,5%
HYUNDAI ELANTRA50,5%
HYUNDAI IONIQ50,5%
MERCEDES-BENZ CLASA B50,5%
NISSAN QASHQAI50,5%
OPEL INSIGNIA50,5%
RENAULT CAPTUR50,5%
RENAULT LAGUNA50,5%
SEAT LEON50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,5%
BMW X140,4%
CITROEN C540,4%
FORD PUMA40,4%
FORD TRANSIT40,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA CX-540,4%
NISSAN QASHQAI+240,4%
OPEL ZAFIRA40,4%
PEUGEOT 30740,4%
PEUGEOT 30840,4%
SUZUKI VITARA40,4%
TOYOTA COROLLA40,4%
TOYOTA YARIS CROSS40,4%
VOLKSWAGEN ARTEON40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
VOLKSWAGEN T-ROC40,4%
BMW X330,3%
FIAT 50030,3%
FORD FUSION30,3%
HONDA CIVIC30,3%
HYUNDAI I1030,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MERCEDES-BENZ GLE30,3%
MERCEDES-BENZ ML30,3%
OPEL ANTARA30,3%
PEUGEOT 40730,3%
RENAULT ARKANA30,3%
RENAULT KANGOO30,3%
RENAULT TALISMAN30,3%
SEAT EXEO30,3%
SEAT TOLEDO30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
ALFA ROMEO GIULIETTA20,2%
AUDI A720,2%
BMW X520,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN C4 PICASSO20,2%
FORD ECOSPORT20,2%
HONDA CR-V20,2%
HONDA HR-V20,2%
HYUNDAI I2020,2%
HYUNDAI KONA20,2%
JEEP CHEROKEE20,2%
KIA CEED20,2%
MAZDA 220,2%
MAZDA 620,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MINI ONE20,2%
MITSUBISHI OUTLANDER20,2%
NISSAN JUKE20,2%
NISSAN MICRA20,2%
OPEL VECTRA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 300820,2%
PORSCHE CAYENNE20,2%
SKODA KAROQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SKODA SCALA20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SUZUKI SX420,2%
TESLA MODEL 320,2%
TESLA MODEL Y20,2%
TOYOTA C-HR20,2%
VOLKSWAGEN CC20,2%
VOLKSWAGEN JETTA20,2%
VOLKSWAGEN SCIROCCO20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO S4020,2%
VOLVO V6020,2%
VOLVO XC6020,2%
ALFA ROMEO STELVIO10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A810,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS610,1%
AUDI SQ810,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X210,1%
BMW X410,1%
BMW X610,1%
CHEVROLET CRUZE10,1%
CITROEN C-ELYSEE10,1%
CITROEN C310,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DACIA DOKKER10,1%
DACIA LODGY10,1%
DAIHATSU CUORE10,1%
FIAT BARCHETTA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT PUNTO10,1%
FIAT SEICENTO10,1%
FORD EDGE10,1%
FORD GALAXY10,1%
FORD GRANADA10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)26525,4%
SUV23822,8%
Mici (B)18417,6%
Medii (D)16816,1%
Monovolume (MPV)787,5%
Mari și de lux (E)535,1%
Mini (A)373,5%
Neclasificate70,7%
Sport70,7%
Utilitare70,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare76072,8%
Noi28427,2%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină57555,1%
Benzină29528,3%
Hibrid838,0%
GPL555,3%
Electric363,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică89085,2%
Companie15414,8%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break40839,1%
Berlină cu hayon26225,1%
Berlină18717,9%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)17316,6%
Cabriolet80,8%
Cupeu60,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW24723,7%
75-109 kW47745,7%
110-149 kW23322,3%
150-219 kW383,6%
220 kW și peste131,2%
Necompletat363,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc13512,9%
1000-1399 cmc13112,5%
1400-1599 cmc28527,3%
1600-1999 cmc37535,9%
2000-2999 cmc747,1%
3000 cmc și peste80,8%
Necompletat363,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN36219,3%
FORD1779,4%
OPEL1638,7%
BMW1628,6%
DACIA1548,2%
SKODA1477,8%
AUDI1467,8%
RENAULT1085,8%
MERCEDES-BENZ814,3%
PEUGEOT542,9%
Toate (41)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT351,9%
TOYOTA331,8%
FIAT301,6%
HYUNDAI271,4%
CITROEN211,1%
SUZUKI211,1%
KIA191,0%
VOLVO170,9%
MITSUBISHI140,7%
NISSAN140,7%
CHEVROLET130,7%
MAZDA120,6%
DAEWOO100,5%
LAND ROVER100,5%
ALFA ROMEO70,4%
JEEP70,4%
MINI70,4%
HONDA60,3%
SMART40,2%
JAGUAR30,2%
SUBARU30,2%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
LADA10,1%
MCC10,1%
PORSCHE10,1%
PROTON10,1%
ROVER10,1%
SAAB10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare24387,1%
Export3612,9%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL4315,4%
VOLKSWAGEN4215,1%
DACIA4014,3%
RENAULT2910,4%
FORD165,7%
SKODA165,7%
AUDI134,7%
DAEWOO134,7%
PEUGEOT113,9%
MERCEDES-BENZ103,6%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT93,2%
BMW82,9%
CITROEN51,8%
SEAT41,4%
VOLVO41,4%
ALFA ROMEO31,1%
NISSAN20,7%
TOYOTA20,7%
CHEVROLET10,4%
FERRARI10,4%
HONDA10,4%
HYUNDAI10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
ROVER10,4%
TESLA10,4%
WARTBURG10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.