Înmatriculări în județul Arad, ianuarie 2023

Noi130+71,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare669+2,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.198

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri153

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 79 noinov 24: 805 rulate, prima înmatricularedec 24: 102 noidec 24: 836 rulate, prima înmatriculareian 25: 89 noiian 25: 816 rulate, prima înmatricularefeb 25: 89 noifeb 25: 959 rulate, prima înmatricularemar 25: 76 noimar 25: 1.056 rulate, prima înmatriculareapr 25: 83 noiapr 25: 996 rulate, prima înmatricularemai 25: 65 noimai 25: 923 rulate, prima înmatriculareiun 25: 73 noiiun 25: 858 rulate, prima înmatriculareiul 25: 141 noiiul 25: 935 rulate, prima înmatriculareaug 25: 100 noiaug 25: 781 rulate, prima înmatricularesep 25: 78 noisep 25: 946 rulate, prima înmatriculareoct 25: 80 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 121 noinov 25: 871 rulate, prima înmatricularedec 25: 125 noidec 25: 633 rulate, prima înmatriculareian 26: 57 noiian 26: 680 rulate, prima înmatricularefeb 26: 66 noifeb 26: 866 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 846 rulate, prima înmatriculareapr 26: 80 noiapr 26: 726 rulate, prima înmatricularemai 26: 72 noimai 26: 717 rulate, prima înmatriculareiun 26: 128 noiiun 26: 759 rulate, prima înmatriculareiul 26: 135 noiiul 26: 766 rulate, prima înmatriculareaug 26: 105 noiaug 26: 726 rulate, prima înmatricularesep 26: 99 noisep 26: 756 rulate, prima înmatriculareoct 26: 134 noioct 26: 729 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2479805
dec 24102836
ian 2589816
feb 2589959
mar 25761.056
apr 2583996
mai 2565923
iun 2573858
iul 25141935
aug 25100781
sep 2578946
oct 2580955
nov 25121871
dec 25125633
ian 2657680
feb 2666866
mar 2667846
apr 2680726
mai 2672717
iun 26128759
iul 26135766
aug 26105726
sep 2699756
oct 26134729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 3 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 9 rulate, prima înmatriculare2001: 10 rulate, prima înmatriculare2002: 16 rulate, prima înmatriculare2003: 39 rulate, prima înmatriculare2004: 42 rulate, prima înmatriculare2005: 47 rulate, prima înmatriculare2006: 49 rulate, prima înmatriculare2007: 57 rulate, prima înmatriculare2008: 66 rulate, prima înmatriculare2009: 57 rulate, prima înmatriculare2010: 35 rulate, prima înmatriculare2011: 46 rulate, prima înmatriculare2012: 43 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 25 rulate, prima înmatriculare2017: 20 rulate, prima înmatriculare2018: 12 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 5 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 5 rulate, prima înmatriculare2022: 129 noi2022: 4 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199803
199802
199906
200009
2001010
2002016
2003039
2004042
2005047
2006049
2007057
2008066
2009057
2010035
2011046
2012043
2013025
2014024
2015012
2016025
2017020
2018012
2019010
202005
202115
20221294

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN19324,2%
AUDI8110,1%
DACIA779,6%
BMW729,0%
MERCEDES-BENZ668,3%
OPEL455,6%
FORD415,1%
RENAULT394,9%
MAZDA273,4%
SKODA232,9%
Toate (35)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT162,0%
KIA141,8%
VOLVO141,8%
SUZUKI131,6%
HYUNDAI101,3%
NISSAN91,1%
CITROEN81,0%
LAND ROVER70,9%
SEAT70,9%
TOYOTA60,8%
FIAT50,6%
PORSCHE40,5%
MINI30,4%
MITSUBISHI30,4%
SMART30,4%
ALFA ROMEO20,3%
JEEP20,3%
SSANGYONG20,3%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
HONDA10,1%
SUBARU10,1%
TESLA10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF536,7%
VOLKSWAGEN PASSAT526,5%
AUDI A4405,0%
DACIA LOGAN354,4%
DACIA SANDERO222,8%
BMW SERIA 3202,5%
MERCEDES-BENZ CLASA E172,1%
RENAULT MEGANE151,9%
AUDI A6141,8%
DACIA DUSTER141,8%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS141,8%
OPEL ASTRA141,8%
VOLKSWAGEN POLO141,8%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,8%
OPEL CORSA131,6%
BMW SERIA 5121,5%
VOLKSWAGEN TOUAREG111,4%
BMW SERIA 1101,3%
KIA SPORTAGE101,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,3%
SKODA OCTAVIA101,3%
MAZDA 391,1%
MERCEDES-BENZ ML91,1%
RENAULT CLIO91,1%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS81,0%
VOLKSWAGEN SHARAN81,0%
BMW X570,9%
FORD FIESTA70,9%
FORD GALAXY70,9%
SKODA FABIA70,9%
VOLKSWAGEN TOURAN70,9%
AUDI A360,8%
AUDI Q560,8%
HYUNDAI TUCSON60,8%
MERCEDES-BENZ CLASA A60,8%
OPEL ZAFIRA60,8%
VOLKSWAGEN JETTA60,8%
BMW X350,6%
AUDI Q740,5%
BMW X640,5%
DACIA JOGGER40,5%
LAND ROVER FREELANDER40,5%
MAZDA 640,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MERCEDES-BENZ VIANO40,5%
NISSAN QASHQAI40,5%
PEUGEOT 20640,5%
RENAULT ESPACE40,5%
SUZUKI GRAND VITARA40,5%
AUDI Q330,4%
BMW SERIA 730,4%
BMW X130,4%
FIAT PUNTO30,4%
FORD C-MAX30,4%
FORD KUGA30,4%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,4%
MERCEDES-BENZ EQB30,4%
OPEL ANTARA30,4%
OPEL INSIGNIA30,4%
PEUGEOT 300830,4%
PEUGEOT 30730,4%
PORSCHE CAYENNE30,4%
SEAT ALHAMBRA30,4%
SUZUKI JIMNY30,4%
VOLKSWAGEN BORA30,4%
VOLKSWAGEN CC30,4%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,4%
VOLVO XC6030,4%
VOLVO XC9030,4%
ALFA ROMEO 15920,3%
AUDI A520,3%
AUDI A720,3%
AUDI A820,3%
BMW X420,3%
CITROEN C320,3%
FORD FUSION20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA CEED20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA CX-320,3%
MAZDA CX-520,3%
MAZDA CX-720,3%
MAZDA MX-520,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
NISSAN X-TRAIL20,3%
PEUGEOT 40720,3%
RENAULT ARKANA20,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT KADJAR20,3%
RENAULT SCENIC20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SEAT LEON20,3%
SKODA ROOMSTER20,3%
SKODA SUPERB20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
TOYOTA RAV420,3%
TOYOTA YARIS20,3%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V4020,3%
AUDI A110,1%
AUDI SQ510,1%
BMW IX10,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW X REIHE10,1%
BMW X210,1%
BMW XDRIVE20D10,1%
CHEVROLET CAPTIVA10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C410,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
CITROEN DS510,1%
CITROEN JUMPY10,1%
DACIA LODGY10,1%
DACIA SPRING10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DODGE NITRO10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT BRAVO10,1%
FORD GRAND C-MAX10,1%
FORD MONDEO10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA CR-V10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
LAND ROVER 9010,1%
MAZDA 510,1%
MAZDA CX-3010,1%
MAZDA PREMACY10,1%
MERCEDES-BENZ CLA10,1%
MERCEDES-BENZ CLASA V10,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ EQC10,1%
MERCEDES-BENZ EQS10,1%
MERCEDES-BENZ GLK10,1%
MERCEDES-BENZ GLS10,1%
MINI COUNTRYMAN10,1%
MINI MINI10,1%
MINI ONE10,1%
MITSUBISHI CARISMA10,1%
MITSUBISHI GRANDIS10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19524,4%
Compacte (C)17221,5%
Medii (D)14017,5%
Mici (B)13116,4%
Monovolume (MPV)8010,0%
Mari și de lux (E)577,1%
Mini (A)91,1%
Neclasificate60,8%
Sport60,8%
Utilitare30,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare66983,7%
Noi13016,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină51264,1%
Benzină20425,5%
GPL394,9%
Hibrid303,8%
Electric141,8%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică70488,1%
Companie9511,9%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break33642,1%
Berlină16620,8%
Berlină cu hayon15819,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)12315,4%
Cupeu101,3%
Cabriolet60,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW20525,7%
75-109 kW31939,9%
110-149 kW18623,3%
150-219 kW617,6%
220 kW și peste141,8%
Necompletat141,8%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc718,9%
1000-1399 cmc10112,6%
1400-1599 cmc13617,0%
1600-1999 cmc34543,2%
2000-2999 cmc12916,1%
3000 cmc și peste30,4%
Necompletat141,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN26121,8%
BMW13411,2%
AUDI12910,8%
OPEL1189,8%
MERCEDES-BENZ968,0%
DACIA796,6%
FORD726,0%
RENAULT342,8%
SKODA342,8%
PEUGEOT221,8%
Toate (36)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MAZDA171,4%
NISSAN171,4%
SEAT161,3%
FIAT151,3%
LAND ROVER151,3%
HYUNDAI141,2%
CITROEN131,1%
KIA131,1%
VOLVO131,1%
CHEVROLET121,0%
SUZUKI121,0%
TOYOTA110,9%
ALFA ROMEO80,7%
MITSUBISHI80,7%
PORSCHE70,6%
HONDA60,5%
MINI50,4%
JEEP40,3%
SUBARU40,3%
DAEWOO20,2%
SSANGYONG20,2%
CHRYSLER10,1%
GWM10,1%
LANCIA10,1%
LEXUS10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare11877,1%
Export3321,6%
Înmatriculat pentru export21,3%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN2315,0%
OPEL2214,4%
FORD1811,8%
DACIA1711,1%
AUDI138,5%
MERCEDES-BENZ127,8%
BMW74,6%
DAEWOO63,9%
PEUGEOT63,9%
RENAULT53,3%
Toate (23)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA42,6%
SEAT32,0%
SKODA32,0%
ALFA ROMEO21,3%
FIAT21,3%
LANCIA21,3%
SUZUKI21,3%
CITROEN10,7%
KIA10,7%
LADA10,7%
LAND ROVER10,7%
MINI10,7%
NISSAN10,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.