Înmatriculări în județul Tulcea, ianuarie 2023

Noi102+92,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare135-18,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări441

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri182

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 64 noinov 24: 202 rulate, prima înmatricularedec 24: 51 noidec 24: 143 rulate, prima înmatriculareian 25: 50 noiian 25: 128 rulate, prima înmatricularefeb 25: 57 noifeb 25: 198 rulate, prima înmatricularemar 25: 32 noimar 25: 213 rulate, prima înmatriculareapr 25: 35 noiapr 25: 242 rulate, prima înmatricularemai 25: 27 noimai 25: 180 rulate, prima înmatriculareiun 25: 33 noiiun 25: 155 rulate, prima înmatriculareiul 25: 74 noiiul 25: 153 rulate, prima înmatriculareaug 25: 86 noiaug 25: 212 rulate, prima înmatricularesep 25: 74 noisep 25: 182 rulate, prima înmatriculareoct 25: 71 noioct 25: 193 rulate, prima înmatricularenov 25: 62 noinov 25: 178 rulate, prima înmatricularedec 25: 105 noidec 25: 186 rulate, prima înmatriculareian 26: 26 noiian 26: 113 rulate, prima înmatricularefeb 26: 32 noifeb 26: 163 rulate, prima înmatricularemar 26: 36 noimar 26: 147 rulate, prima înmatriculareapr 26: 45 noiapr 26: 127 rulate, prima înmatricularemai 26: 31 noimai 26: 124 rulate, prima înmatriculareiun 26: 62 noiiun 26: 119 rulate, prima înmatriculareiul 26: 42 noiiul 26: 182 rulate, prima înmatriculareaug 26: 18 noiaug 26: 156 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 141 rulate, prima înmatriculareoct 26: 39 noioct 26: 117 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2464202
dec 2451143
ian 2550128
feb 2557198
mar 2532213
apr 2535242
mai 2527180
iun 2533155
iul 2574153
aug 2586212
sep 2574182
oct 2571193
nov 2562178
dec 25105186
ian 2626113
feb 2632163
mar 2636147
apr 2645127
mai 2631124
iun 2662119
iul 2642182
aug 2618156
sep 2643141
oct 2639117

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001501999: 3 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 3 rulate, prima înmatriculare2004: 5 rulate, prima înmatriculare2005: 6 rulate, prima înmatriculare2006: 9 rulate, prima înmatriculare2007: 16 rulate, prima înmatriculare2008: 8 rulate, prima înmatriculare2009: 9 rulate, prima înmatriculare2010: 11 rulate, prima înmatriculare2011: 12 rulate, prima înmatriculare2012: 14 rulate, prima înmatriculare2013: 4 rulate, prima înmatriculare2014: 9 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 4 rulate, prima înmatriculare2019: 4 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 2 rulate, prima înmatriculare2022: 101 noi2023: 1 noi1999200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
199903
200000
200102
200205
200303
200405
200506
200609
2007016
200808
200909
2010011
2011012
2012014
201304
201409
201505
201601
201702
201804
201904
202001
202102
20221010
202310

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA4920,7%
VOLKSWAGEN3113,1%
AUDI208,4%
RENAULT187,6%
HYUNDAI166,8%
FORD145,9%
BMW125,1%
SKODA93,8%
SUZUKI93,8%
MERCEDES-BENZ83,4%
Toate (26)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
OPEL83,4%
CITROEN62,5%
SEAT62,5%
NISSAN52,1%
VOLVO52,1%
PEUGEOT41,7%
SSANGYONG41,7%
CHEVROLET31,3%
TOYOTA31,3%
DAIHATSU10,4%
FIAT10,4%
HONDA10,4%
KIA10,4%
LAND ROVER10,4%
MAZDA10,4%
MITSUBISHI10,4%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN177,2%
DACIA SANDERO156,4%
DACIA DUSTER125,1%
RENAULT MEGANE73,0%
AUDI A462,5%
BMW SERIA 362,5%
RENAULT CLIO62,5%
VOLKSWAGEN PASSAT62,5%
FORD MONDEO52,1%
HYUNDAI ELANTRA52,1%
Toate (97)
Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF52,1%
HYUNDAI TUCSON41,7%
SKODA OCTAVIA41,7%
SUZUKI SX441,7%
VOLKSWAGEN POLO41,7%
VOLKSWAGEN TIGUAN41,7%
CHEVROLET CAPTIVA31,3%
CITROEN C4 PICASSO31,3%
DACIA SPRING31,3%
HYUNDAI I3031,3%
MERCEDES-BENZ CLASA C31,3%
NISSAN QASHQAI31,3%
OPEL ASTRA31,3%
OPEL CORSA31,3%
SEAT LEON31,3%
SSANGYONG KORANDO31,3%
VOLKSWAGEN CADDY31,3%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS31,3%
AUDI A320,8%
AUDI A520,8%
AUDI A620,8%
AUDI Q520,8%
BMW SERIA 520,8%
BMW X120,8%
DACIA JOGGER20,8%
FORD C-MAX20,8%
FORD FOCUS20,8%
FORD S-MAX20,8%
HYUNDAI I2020,8%
NISSAN X-TRAIL20,8%
RENAULT ARKANA20,8%
RENAULT KANGOO20,8%
SKODA FABIA20,8%
SKODA KAROQ20,8%
SUZUKI GRAND VITARA20,8%
SUZUKI VITARA20,8%
TOYOTA RAV420,8%
VOLKSWAGEN JETTA20,8%
VOLVO XC6020,8%
AUDI A710,4%
AUDI A810,4%
AUDI Q210,4%
AUDI Q310,4%
AUDI Q810,4%
BMW SERIA 110,4%
BMW X310,4%
CITROEN C310,4%
CITROEN C410,4%
CITROEN C510,4%
DAIHATSU SIRION10,4%
FIAT PUNTO10,4%
FORD FIESTA10,4%
FORD KUGA10,4%
FORD PUMA10,4%
HONDA HR-V10,4%
HYUNDAI SANTA FE10,4%
HYUNDAI TERRACAN10,4%
KIA RIO10,4%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE10,4%
MAZDA CX-510,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A10,4%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,4%
MERCEDES-BENZ GLA10,4%
MERCEDES-BENZ VIANO10,4%
MERCEDES-BENZ VITO10,4%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,4%
OPEL MERIVA10,4%
OPEL ZAFIRA10,4%
PEUGEOT 300810,4%
PEUGEOT 30710,4%
PEUGEOT 40710,4%
PEUGEOT PARTNER10,4%
RENAULT CAPTUR10,4%
SEAT ALTEA10,4%
SEAT CORDOBA10,4%
SEAT EXEO10,4%
SKODA SUPERB10,4%
SSANGYONG TIVOLI10,4%
SUZUKI IGNIS10,4%
TOYOTA C-HR10,4%
VOLKSWAGEN SCIROCCO10,4%
VOLKSWAGEN SHARAN10,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,4%
VOLKSWAGEN TOURAN10,4%
VOLVO V4010,4%
VOLVO V5010,4%
VOLVO XC4010,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV7029,5%
Mici (B)5523,2%
Compacte (C)4519,0%
Medii (D)2912,2%
Monovolume (MPV)2510,5%
Mari și de lux (E)73,0%
Mini (A)41,7%
Neclasificate10,4%
Sport10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare13557,0%
Noi10243,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină10644,7%
Benzină7933,3%
GPL2510,5%
Hibrid239,7%
Electric41,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică21289,5%
Companie2510,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break7632,1%
Berlină cu hayon6929,1%
Berlină4820,3%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)4117,3%
Cupeu31,3%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW7029,5%
75-109 kW9439,7%
110-149 kW5924,9%
150-219 kW83,4%
220 kW și peste20,8%
Necompletat41,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc4719,8%
1000-1399 cmc3715,6%
1400-1599 cmc5523,2%
1600-1999 cmc7230,4%
2000-2999 cmc229,3%
Necompletat41,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN9621,8%
BMW4510,2%
DACIA429,5%
OPEL429,5%
AUDI388,6%
SKODA306,8%
FORD276,1%
MERCEDES-BENZ235,2%
RENAULT225,0%
PEUGEOT112,5%
Toate (29)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT92,0%
HYUNDAI92,0%
SEAT92,0%
TOYOTA61,4%
LAND ROVER51,1%
NISSAN51,1%
DAEWOO40,9%
CITROEN30,7%
JEEP30,7%
CHEVROLET20,5%
SUZUKI20,5%
DODGE10,2%
JAGUAR10,2%
KIA10,2%
MASERATI10,2%
MAZDA10,2%
SMART10,2%
SUBARU10,2%
VOLVO10,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export11563,2%
Dezmembrare6736,8%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
RENAULT9351,1%
DACIA2212,1%
VOLKSWAGEN126,6%
OPEL116,0%
FORD94,9%
BMW52,7%
DAEWOO42,2%
MERCEDES-BENZ42,2%
SKODA42,2%
AUDI31,6%
Toate (21)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT31,6%
PEUGEOT21,1%
VOLVO21,1%
ALFA ROMEO10,5%
FERRARI10,5%
KIA10,5%
LANCIA10,5%
LAND ROVER10,5%
NISSAN10,5%
SEAT10,5%
SUBARU10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.