Înmatriculări în județul Argeș, ianuarie 2023

Noi389+35,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare765+7,7% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.953

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri210

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 322 noinov 24: 974 rulate, prima înmatricularedec 24: 332 noidec 24: 1.029 rulate, prima înmatriculareian 25: 387 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 503 noifeb 25: 1.195 rulate, prima înmatricularemar 25: 391 noimar 25: 1.234 rulate, prima înmatriculareapr 25: 382 noiapr 25: 1.273 rulate, prima înmatricularemai 25: 384 noimai 25: 1.260 rulate, prima înmatriculareiun 25: 400 noiiun 25: 1.276 rulate, prima înmatriculareiul 25: 606 noiiul 25: 1.390 rulate, prima înmatriculareaug 25: 495 noiaug 25: 993 rulate, prima înmatricularesep 25: 378 noisep 25: 1.235 rulate, prima înmatriculareoct 25: 329 noioct 25: 1.407 rulate, prima înmatricularenov 25: 562 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 547 noidec 25: 1.115 rulate, prima înmatriculareian 26: 244 noiian 26: 997 rulate, prima înmatricularefeb 26: 238 noifeb 26: 1.121 rulate, prima înmatricularemar 26: 249 noimar 26: 1.183 rulate, prima înmatriculareapr 26: 219 noiapr 26: 1.119 rulate, prima înmatricularemai 26: 326 noimai 26: 1.003 rulate, prima înmatriculareiun 26: 410 noiiun 26: 1.034 rulate, prima înmatriculareiul 26: 405 noiiul 26: 1.039 rulate, prima înmatriculareaug 26: 185 noiaug 26: 985 rulate, prima înmatricularesep 26: 278 noisep 26: 1.027 rulate, prima înmatriculareoct 26: 280 noioct 26: 1.011 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24322974
dec 243321.029
ian 253871.063
feb 255031.195
mar 253911.234
apr 253821.273
mai 253841.260
iun 254001.276
iul 256061.390
aug 25495993
sep 253781.235
oct 253291.407
nov 255621.164
dec 255471.115
ian 26244997
feb 262381.121
mar 262491.183
apr 262191.119
mai 263261.003
iun 264101.034
iul 264051.039
aug 26185985
sep 262781.027
oct 262801.011

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300400< 1999: 2 rulate, prima înmatriculare1999: 6 rulate, prima înmatriculare2000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 11 rulate, prima înmatriculare2002: 10 rulate, prima înmatriculare2003: 12 rulate, prima înmatriculare2004: 16 rulate, prima înmatriculare2005: 25 rulate, prima înmatriculare2006: 29 rulate, prima înmatriculare2007: 34 rulate, prima înmatriculare2008: 41 rulate, prima înmatriculare2009: 58 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 83 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 57 rulate, prima înmatriculare2014: 50 rulate, prima înmatriculare2015: 38 rulate, prima înmatriculare2016: 46 rulate, prima înmatriculare2017: 40 rulate, prima înmatriculare2018: 37 rulate, prima înmatriculare2019: 27 rulate, prima înmatriculare2020: 6 rulate, prima înmatriculare2021: 6 noi2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 380 noi2023: 3 noi< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199902
199906
200004
2001011
2002010
2003012
2004016
2005025
2006029
2007034
2008041
2009058
2010042
2011083
2012082
2013057
2014050
2015038
2016046
2017040
2018037
2019027
202006
202169
20223800
202330

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA35931,1%
RENAULT16814,6%
VOLKSWAGEN1059,1%
BMW1028,8%
AUDI605,2%
SKODA524,5%
MERCEDES-BENZ433,7%
FORD322,8%
OPEL242,1%
NISSAN201,7%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT201,7%
HYUNDAI181,6%
SEAT181,6%
VOLVO181,6%
SUZUKI161,4%
TOYOTA161,4%
KIA121,0%
MITSUBISHI121,0%
CITROEN90,8%
PORSCHE80,7%
LAND ROVER60,5%
FIAT50,4%
MAZDA50,4%
MINI40,3%
HONDA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
DAIHATSU20,2%
SUBARU20,2%
TESLA20,2%
CHEVROLET10,1%
CHRYSLER10,1%
CUPRA10,1%
DS10,1%
INFINITI10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LAMBORGHINI10,1%
LANCIA10,1%
MASERATI10,1%
SMART10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA LOGAN13511,7%
DACIA SANDERO988,5%
DACIA DUSTER928,0%
RENAULT MEGANE857,4%
BMW SERIA 3353,0%
VOLKSWAGEN PASSAT332,9%
RENAULT CLIO312,7%
VOLKSWAGEN GOLF252,2%
SKODA OCTAVIA242,1%
DACIA JOGGER232,0%
Toate (194)
Modele: valoare, vehicule, cotă
AUDI A4221,9%
BMW SERIA 5221,9%
RENAULT CAPTUR141,2%
NISSAN QASHQAI131,1%
SKODA FABIA121,0%
AUDI A5111,0%
VOLKSWAGEN TIGUAN100,9%
AUDI A390,8%
AUDI A690,8%
BMW X590,8%
FORD FOCUS90,8%
MERCEDES-BENZ CLASA C90,8%
RENAULT LAGUNA90,8%
BMW X180,7%
FORD FIESTA80,7%
RENAULT SCENIC80,7%
BMW SERIA 170,6%
BMW X370,6%
HYUNDAI I3070,6%
OPEL ASTRA70,6%
PORSCHE CAYENNE70,6%
RENAULT ARKANA70,6%
SEAT IBIZA70,6%
SKODA SUPERB70,6%
VOLKSWAGEN TOURAN70,6%
VOLVO XC6070,6%
MERCEDES-BENZ GLC60,5%
SEAT LEON60,5%
TOYOTA C-HR60,5%
VOLKSWAGEN CC60,5%
AUDI Q550,4%
BMW X650,4%
DACIA SPRING50,4%
FORD MONDEO50,4%
KIA SPORTAGE50,4%
MERCEDES-BENZ CLASA A50,4%
MERCEDES-BENZ GLE50,4%
OPEL CORSA50,4%
PEUGEOT 300850,4%
RENAULT TALISMAN50,4%
VOLKSWAGEN POLO50,4%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,4%
VOLVO V4050,4%
BMW SERIA 740,3%
DACIA LODGY40,3%
HYUNDAI TUCSON40,3%
MINI COOPER40,3%
MITSUBISHI ASX40,3%
PEUGEOT 50840,3%
RENAULT KADJAR40,3%
SUZUKI GRAND VITARA40,3%
TOYOTA RAV440,3%
TOYOTA YARIS CROSS40,3%
CITROEN C530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
NISSAN JUKE30,3%
OPEL INSIGNIA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 30830,3%
SEAT ALHAMBRA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SUZUKI SWIFT30,3%
SUZUKI SX430,3%
SUZUKI VITARA30,3%
VOLKSWAGEN CADDY30,3%
BMW SERIA 420,2%
BMW X420,2%
CITROEN C3 PICASSO20,2%
CITROEN C420,2%
DACIA DOKKER20,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD KUGA20,2%
FORD PUMA20,2%
HONDA CIVIC20,2%
HYUNDAI BAYON20,2%
HYUNDAI I1020,2%
KIA PICANTO20,2%
KIA XCEED20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
MAZDA 320,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E20,2%
MERCEDES-BENZ CLS20,2%
MERCEDES-BENZ ML20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI COLT20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
PEUGEOT 200820,2%
RENAULT ESPACE20,2%
RENAULT KANGOO20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SKODA KODIAQ20,2%
SKODA ROOMSTER20,2%
SUBARU FORESTER20,2%
SUZUKI SAMURAI20,2%
TESLA MODEL 320,2%
VOLKSWAGEN SHARAN20,2%
VOLKSWAGEN T-CROSS20,2%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,2%
VOLVO S9020,2%
ALFA ROMEO 14710,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI A110,1%
AUDI A710,1%
AUDI S810,1%
AUDI TT10,1%
BMW SERIA 610,1%
CHEVROLET ORLANDO10,1%
CHRYSLER PT CRUISER10,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C810,1%
CUPRA FORMENTOR10,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DAIHATSU TERIOS10,1%
DS DS510,1%
FIAT LINEA10,1%
FIAT PANDA10,1%
FIAT STILO10,1%
FORD C-MAX10,1%
FORD FUSION10,1%
FORD TOURNEO CONNECT10,1%
FORD TRANSIT CONNECT10,1%
HONDA ACCORD10,1%
HYUNDAI ELANTRA10,1%
HYUNDAI KONA10,1%
HYUNDAI SANTA FE10,1%
INFINITI Q3010,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP CHEROKEE10,1%
KIA CEED10,1%
KIA OPTIMA10,1%
KIA STONIC10,1%
LAMBORGHINI URUS10,1%
LANCIA DELTA10,1%
LAND ROVER DEFENDER10,1%
LAND ROVER DISCOVERY10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
MASERATI GHIBLI10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)31827,6%
SUV31126,9%
Compacte (C)22519,5%
Medii (D)15313,3%
Monovolume (MPV)806,9%
Mari și de lux (E)453,9%
Mini (A)161,4%
Sport50,4%
Utilitare10,1%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare76566,3%
Noi38933,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină59851,8%
Benzină25922,4%
GPL20918,1%
Hibrid786,8%
Electric100,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică95883,0%
Companie19617,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break45839,7%
Berlină cu hayon30326,3%
Berlină26022,5%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)11510,0%
Cupeu111,0%
Cabriolet70,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW43337,5%
75-109 kW40735,3%
110-149 kW22119,2%
150-219 kW635,5%
220 kW și peste201,7%
Necompletat100,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc29025,1%
1000-1399 cmc13511,7%
1400-1599 cmc28624,8%
1600-1999 cmc33328,9%
2000-2999 cmc958,2%
3000 cmc și peste50,4%
Necompletat100,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA38219,6%
VOLKSWAGEN31816,3%
BMW20510,5%
OPEL1618,2%
RENAULT1407,2%
AUDI1306,7%
SKODA1075,5%
MERCEDES-BENZ804,1%
FORD784,0%
PEUGEOT472,4%
Toate (44)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT361,8%
TOYOTA271,4%
SUZUKI241,2%
CITROEN191,0%
DAEWOO191,0%
HYUNDAI191,0%
CHEVROLET150,8%
KIA150,8%
NISSAN150,8%
FIAT140,7%
LAND ROVER140,7%
MITSUBISHI130,7%
VOLVO90,5%
HONDA80,4%
MAZDA80,4%
SMART80,4%
MINI60,3%
JEEP50,3%
ALFA ROMEO40,2%
PORSCHE40,2%
ARO30,2%
DAIHATSU30,2%
SUBARU30,2%
JAGUAR20,1%
LEXUS20,1%
TESLA20,1%
IVECO10,1%
LADA10,1%
LANCIA10,1%
MCC10,1%
QUATTRO10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
VAUXHALL10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare12157,6%
Export8942,4%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA6129,0%
RENAULT3416,2%
OPEL199,0%
PEUGEOT157,1%
VOLKSWAGEN157,1%
DAEWOO115,2%
CITROEN104,8%
FORD94,3%
AUDI62,9%
BMW62,9%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI41,9%
JEEP21,0%
LAND ROVER21,0%
MERCEDES-BENZ21,0%
SKODA21,0%
TOYOTA21,0%
DAIHATSU10,5%
DODGE10,5%
LANCIA10,5%
LEXUS10,5%
NISSAN10,5%
PORSCHE10,5%
ROVER10,5%
SEAT10,5%
SMART10,5%
SUBARU10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.