Înmatriculări în județul Harghita, ianuarie 2023

Noi125+104,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare366+11,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări875

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri159

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 88 noinov 24: 398 rulate, prima înmatricularedec 24: 107 noidec 24: 533 rulate, prima înmatriculareian 25: 111 noiian 25: 326 rulate, prima înmatricularefeb 25: 164 noifeb 25: 511 rulate, prima înmatricularemar 25: 98 noimar 25: 553 rulate, prima înmatriculareapr 25: 106 noiapr 25: 606 rulate, prima înmatricularemai 25: 96 noimai 25: 526 rulate, prima înmatriculareiun 25: 136 noiiun 25: 515 rulate, prima înmatriculareiul 25: 100 noiiul 25: 646 rulate, prima înmatriculareaug 25: 185 noiaug 25: 478 rulate, prima înmatricularesep 25: 123 noisep 25: 540 rulate, prima înmatriculareoct 25: 126 noioct 25: 523 rulate, prima înmatricularenov 25: 234 noinov 25: 456 rulate, prima înmatricularedec 25: 234 noidec 25: 532 rulate, prima înmatriculareian 26: 47 noiian 26: 376 rulate, prima înmatricularefeb 26: 88 noifeb 26: 530 rulate, prima înmatricularemar 26: 93 noimar 26: 491 rulate, prima înmatriculareapr 26: 98 noiapr 26: 444 rulate, prima înmatricularemai 26: 116 noimai 26: 420 rulate, prima înmatriculareiun 26: 176 noiiun 26: 458 rulate, prima înmatriculareiul 26: 149 noiiul 26: 520 rulate, prima înmatriculareaug 26: 54 noiaug 26: 428 rulate, prima înmatricularesep 26: 86 noisep 26: 442 rulate, prima înmatriculareoct 26: 122 noioct 26: 427 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2488398
dec 24107533
ian 25111326
feb 25164511
mar 2598553
apr 25106606
mai 2596526
iun 25136515
iul 25100646
aug 25185478
sep 25123540
oct 25126523
nov 25234456
dec 25234532
ian 2647376
feb 2688530
mar 2693491
apr 2698444
mai 26116420
iun 26176458
iul 26149520
aug 2654428
sep 2686442
oct 26122427

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 9 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 7 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 5 rulate, prima înmatriculare2002: 5 rulate, prima înmatriculare2003: 9 rulate, prima înmatriculare2004: 19 rulate, prima înmatriculare2005: 16 rulate, prima înmatriculare2006: 22 rulate, prima înmatriculare2007: 29 rulate, prima înmatriculare2008: 16 rulate, prima înmatriculare2009: 32 rulate, prima înmatriculare2010: 27 rulate, prima înmatriculare2011: 35 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 20 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 14 rulate, prima înmatriculare2016: 8 rulate, prima înmatriculare2017: 12 rulate, prima înmatriculare2018: 15 rulate, prima înmatriculare2019: 8 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 124 noi2022: 1 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199809
199801
199907
200007
200105
200205
200309
2004019
2005016
2006022
2007029
2008016
2009032
2010027
2011035
2012021
2013020
2014026
2015014
201608
2017012
2018015
201908
202001
202111
20221241

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10321,0%
VOLKSWAGEN7916,1%
SKODA336,7%
OPEL295,9%
AUDI255,1%
SUZUKI255,1%
FORD204,1%
NISSAN204,1%
RENAULT204,1%
TOYOTA183,7%
Toate (33)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
BMW163,3%
HYUNDAI153,1%
VOLVO153,1%
MITSUBISHI122,4%
MERCEDES-BENZ102,0%
FIAT71,4%
KIA71,4%
SEAT71,4%
DAIHATSU51,0%
CITROEN30,6%
MAZDA30,6%
PEUGEOT30,6%
JAGUAR20,4%
JEEP20,4%
LAND ROVER20,4%
PORSCHE20,4%
SSANGYONG20,4%
ALFA ROMEO10,2%
CHEVROLET10,2%
HONDA10,2%
MINI10,2%
SAAB10,2%
SANTANA10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA DUSTER336,7%
DACIA LOGAN265,3%
VOLKSWAGEN GOLF214,3%
VOLKSWAGEN PASSAT193,9%
DACIA SANDERO163,3%
DACIA SPRING163,3%
OPEL ASTRA163,3%
SKODA OCTAVIA153,1%
VOLKSWAGEN TIGUAN132,6%
DACIA JOGGER122,4%
Toate (151)
Modele: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI GRAND VITARA122,4%
AUDI A4112,2%
NISSAN QASHQAI102,0%
SKODA FABIA91,8%
VOLVO XC6091,8%
HYUNDAI TUCSON81,6%
FORD FOCUS71,4%
VOLKSWAGEN TOURAN71,4%
KIA SPORTAGE61,2%
OPEL CORSA61,2%
RENAULT CLIO61,2%
RENAULT MEGANE61,2%
SKODA SCALA51,0%
AUDI A340,8%
AUDI A640,8%
AUDI Q540,8%
DAIHATSU TERIOS40,8%
MITSUBISHI OUTLANDER40,8%
MITSUBISHI PAJERO40,8%
RENAULT CAPTUR40,8%
SUZUKI SX440,8%
SUZUKI VITARA40,8%
TOYOTA RAV440,8%
VOLKSWAGEN POLO40,8%
BMW SERIA 130,6%
BMW SERIA 330,6%
BMW SERIA 530,6%
FORD FIESTA30,6%
MERCEDES-BENZ CLASA C30,6%
MITSUBISHI ASX30,6%
SUZUKI JIMNY30,6%
TOYOTA AVENSIS30,6%
VOLKSWAGEN SHARAN30,6%
VOLVO V4030,6%
BMW X520,4%
BMW X620,4%
FORD GALAXY20,4%
FORD KUGA20,4%
FORD TOURNEO CUSTOM20,4%
HYUNDAI IX3520,4%
HYUNDAI KONA20,4%
LAND ROVER DISCOVERY20,4%
MAZDA CX-520,4%
MERCEDES-BENZ GLC20,4%
NISSAN JUKE20,4%
NISSAN PATROL20,4%
NISSAN QASHQAI+220,4%
OPEL INSIGNIA20,4%
SKODA KAROQ20,4%
TOYOTA AURIS20,4%
TOYOTA YARIS20,4%
VOLKSWAGEN CC20,4%
VOLKSWAGEN MULTIVAN20,4%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,4%
VOLVO XC9020,4%
ALFA ROMEO GIULIA10,2%
AUDI A510,2%
AUDI Q310,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X310,2%
BMW X410,2%
CHEVROLET CAPTIVA10,2%
CITROEN BERLINGO10,2%
CITROEN C410,2%
CITROEN XSARA PICASSO10,2%
DAIHATSU FEROZA10,2%
FIAT 50010,2%
FIAT CROMA10,2%
FIAT DOBLO10,2%
FIAT FREEMONT10,2%
FIAT PANDA10,2%
FIAT SEDICI10,2%
FIAT SEICENTO10,2%
FORD B-MAX10,2%
FORD C-MAX10,2%
FORD MONDEO10,2%
FORD TRANSIT CUSTOM10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI ELANTRA10,2%
HYUNDAI I2010,2%
HYUNDAI SANTA FE10,2%
JAGUAR E-PACE10,2%
JAGUAR XJ10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
KIA STONIC10,2%
MAZDA 210,2%
MERCEDES-BENZ CLA10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA E10,2%
MERCEDES-BENZ GLA10,2%
MERCEDES-BENZ GLE10,2%
MERCEDES-BENZ ML10,2%
MINI COOPER10,2%
MITSUBISHI SPACE WAGON10,2%
NISSAN NOTE10,2%
NISSAN PATHFINDER10,2%
NISSAN TERRANO10,2%
NISSAN X-TRAIL10,2%
OPEL GRANDLAND10,2%
OPEL MERIVA10,2%
OPEL MOKKA10,2%
OPEL VIVARO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 30610,2%
PEUGEOT 400710,2%
PEUGEOT 50810,2%
PORSCHE MACAN10,2%
PORSCHE PANAMERA10,2%
RENAULT ARKANA10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
SAAB 9-310,2%
SANTANA VITARA10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT EXEO10,2%
SEAT IBIZA10,2%
SEAT LEON10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SUPERB10,2%
SSANGYONG KYRON10,2%
SSANGYONG TIVOLI10,2%
SUZUKI IGNIS10,2%
SUZUKI SWIFT10,2%
TOYOTA BZ4X10,2%
TOYOTA C-HR10,2%
TOYOTA COROLLA10,2%
TOYOTA HIGHLANDER10,2%
TOYOTA LAND CRUISER10,2%
TOYOTA PROACE10,2%
TOYOTA YARIS CROSS10,2%
VOLKSWAGEN BORA10,2%
VOLKSWAGEN CADDY10,2%
VOLKSWAGEN GOLF SPORTSVAN10,2%
VOLKSWAGEN JETTA10,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG10,2%
VOLKSWAGEN UP10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19038,7%
Compacte (C)9118,5%
Mici (B)8316,9%
Medii (D)489,8%
Monovolume (MPV)459,2%
Mini (A)214,3%
Mari și de lux (E)112,2%
Neclasificate10,2%
Utilitare10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare36674,5%
Noi12525,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină26053,0%
Benzină16834,2%
GPL224,5%
Hibrid224,5%
Electric193,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică41083,5%
Companie8116,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break24850,5%
Berlină cu hayon10020,4%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8717,7%
Berlină5110,4%
Cabriolet51,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW13126,7%
75-109 kW20742,2%
110-149 kW11423,2%
150-219 kW183,7%
220 kW și peste20,4%
Necompletat193,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc5811,8%
1000-1399 cmc7615,5%
1400-1599 cmc10321,0%
1600-1999 cmc19138,9%
2000-2999 cmc438,8%
3000 cmc și peste10,2%
Necompletat193,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN16919,3%
OPEL12914,7%
SKODA768,7%
AUDI667,5%
DACIA627,1%
BMW515,8%
FORD515,8%
SUZUKI394,5%
MERCEDES-BENZ273,1%
RENAULT252,9%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA182,1%
PEUGEOT161,8%
SEAT151,7%
HYUNDAI141,6%
NISSAN131,5%
FIAT111,3%
LAND ROVER111,3%
MITSUBISHI91,0%
CHEVROLET80,9%
KIA80,9%
VOLVO80,9%
JEEP70,8%
DAIHATSU60,7%
HONDA60,7%
DAEWOO50,6%
MAZDA40,5%
LADA30,3%
MINI30,3%
SMART30,3%
ALFA ROMEO20,2%
CHRYSLER20,2%
JAGUAR20,2%
CITROEN10,1%
LAMBORGHINI10,1%
SANTANA10,1%
SSANGYONG10,1%
SUBARU10,1%
TRABANT10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export9257,9%
Dezmembrare6742,1%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA5937,1%
RENAULT2616,4%
OPEL2113,2%
VOLKSWAGEN138,2%
PEUGEOT95,7%
AUDI42,5%
BMW42,5%
DAEWOO42,5%
FORD42,5%
SKODA42,5%
Toate (18)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
NISSAN31,9%
FIAT21,3%
CHEVROLET10,6%
DAIHATSU10,6%
KIA10,6%
MAZDA10,6%
PORSCHE10,6%
SEAT10,6%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.