Înmatriculări în județul Sibiu, ianuarie 2023

Noi134+9,8% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare607+7,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.059

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri444

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.500nov 24: 131 noinov 24: 803 rulate, prima înmatricularedec 24: 113 noidec 24: 813 rulate, prima înmatriculareian 25: 131 noiian 25: 730 rulate, prima înmatricularefeb 25: 104 noifeb 25: 913 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 885 rulate, prima înmatriculareapr 25: 87 noiapr 25: 884 rulate, prima înmatricularemai 25: 94 noimai 25: 868 rulate, prima înmatriculareiun 25: 103 noiiun 25: 829 rulate, prima înmatriculareiul 25: 188 noiiul 25: 926 rulate, prima înmatriculareaug 25: 217 noiaug 25: 726 rulate, prima înmatricularesep 25: 220 noisep 25: 872 rulate, prima înmatriculareoct 25: 142 noioct 25: 955 rulate, prima înmatricularenov 25: 165 noinov 25: 937 rulate, prima înmatricularedec 25: 253 noidec 25: 822 rulate, prima înmatriculareian 26: 78 noiian 26: 779 rulate, prima înmatricularefeb 26: 98 noifeb 26: 931 rulate, prima înmatricularemar 26: 109 noimar 26: 905 rulate, prima înmatriculareapr 26: 120 noiapr 26: 764 rulate, prima înmatricularemai 26: 132 noimai 26: 746 rulate, prima înmatriculareiun 26: 186 noiiun 26: 783 rulate, prima înmatriculareiul 26: 107 noiiul 26: 739 rulate, prima înmatriculareaug 26: 108 noiaug 26: 710 rulate, prima înmatricularesep 26: 144 noisep 26: 712 rulate, prima înmatriculareoct 26: 189 noioct 26: 746 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24131803
dec 24113813
ian 25131730
feb 25104913
mar 2583885
apr 2587884
mai 2594868
iun 25103829
iul 25188926
aug 25217726
sep 25220872
oct 25142955
nov 25165937
dec 25253822
ian 2678779
feb 2698931
mar 26109905
apr 26120764
mai 26132746
iun 26186783
iul 26107739
aug 26108710
sep 26144712
oct 26189746

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 7 rulate, prima înmatriculare1998: 2 rulate, prima înmatriculare2000: 6 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 8 rulate, prima înmatriculare2003: 19 rulate, prima înmatriculare2004: 22 rulate, prima înmatriculare2005: 49 rulate, prima înmatriculare2006: 51 rulate, prima înmatriculare2007: 46 rulate, prima înmatriculare2008: 49 rulate, prima înmatriculare2009: 38 rulate, prima înmatriculare2010: 42 rulate, prima înmatriculare2011: 40 rulate, prima înmatriculare2012: 35 rulate, prima înmatriculare2013: 32 rulate, prima înmatriculare2014: 26 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 21 rulate, prima înmatriculare2017: 26 rulate, prima înmatriculare2018: 19 rulate, prima înmatriculare2019: 17 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 134 noi2022: 5 rulate, prima înmatriculare< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199807
199802
199900
200006
200106
200208
2003019
2004022
2005049
2006051
2007046
2008049
2009038
2010042
2011040
2012035
2013032
2014026
2015023
2016021
2017026
2018019
2019017
202008
2021010
20221345

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN12717,1%
DACIA9112,3%
AUDI8211,1%
BMW567,6%
MERCEDES-BENZ466,2%
HYUNDAI415,5%
OPEL354,7%
RENAULT354,7%
SKODA283,8%
FORD273,6%
Toate (36)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLVO202,7%
SUZUKI182,4%
TOYOTA182,4%
PEUGEOT162,2%
MAZDA141,9%
NISSAN131,8%
KIA111,5%
MITSUBISHI111,5%
SEAT111,5%
FIAT60,8%
JEEP50,7%
ALFA ROMEO40,5%
MINI40,5%
CITROEN30,4%
HONDA30,4%
LAND ROVER30,4%
CHEVROLET20,3%
SMART20,3%
SUBARU20,3%
CHRYSLER10,1%
DAIHATSU10,1%
DODGE10,1%
JAGUAR10,1%
MASERATI10,1%
PORSCHE10,1%
SAAB10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF435,8%
AUDI A4344,6%
DACIA SANDERO293,9%
VOLKSWAGEN PASSAT293,9%
DACIA DUSTER283,8%
AUDI A6202,7%
BMW SERIA 3202,7%
DACIA LOGAN202,7%
HYUNDAI I30192,6%
OPEL ASTRA131,8%
Toate (195)
Modele: valoare, vehicule, cotă
DACIA SPRING121,6%
RENAULT MEGANE121,6%
SKODA OCTAVIA121,6%
AUDI A3111,5%
OPEL CORSA111,5%
SKODA FABIA111,5%
FORD FOCUS101,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C101,4%
VOLKSWAGEN POLO91,2%
VOLKSWAGEN TIGUAN91,2%
VOLKSWAGEN TOURAN91,2%
BMW SERIA 181,1%
BMW SERIA 581,1%
HYUNDAI TUCSON81,1%
RENAULT SCENIC70,9%
AUDI Q560,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E60,8%
MITSUBISHI ASX60,8%
PEUGEOT 20660,8%
RENAULT CLIO60,8%
SUZUKI SX460,8%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS60,8%
VOLVO XC9060,8%
BMW X550,7%
MAZDA 350,7%
SUZUKI GRAND VITARA50,7%
TOYOTA RAV450,7%
VOLKSWAGEN TOUAREG50,7%
AUDI A540,5%
FORD FIESTA40,5%
FORD KUGA40,5%
HYUNDAI IX3540,5%
KIA CEED40,5%
MERCEDES-BENZ CLASA A40,5%
MERCEDES-BENZ GLC40,5%
MERCEDES-BENZ VITO40,5%
MINI COOPER40,5%
NISSAN QASHQAI40,5%
SEAT IBIZA40,5%
AUDI Q330,4%
BMW X330,4%
BMW X630,4%
FORD MONDEO30,4%
HYUNDAI ELANTRA30,4%
MERCEDES-BENZ VIANO30,4%
NISSAN X-TRAIL30,4%
OPEL ZAFIRA30,4%
PEUGEOT 20730,4%
RENAULT KADJAR30,4%
SKODA KAMIQ30,4%
SUZUKI SAMURAI30,4%
TOYOTA COROLLA30,4%
TOYOTA YARIS30,4%
VOLKSWAGEN FOX30,4%
VOLVO V5030,4%
VOLVO V6030,4%
VOLVO XC6030,4%
ALFA ROMEO 14720,3%
ALFA ROMEO 15920,3%
BMW X120,3%
BMW X220,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
DACIA JOGGER20,3%
FIAT BRAVO20,3%
FIAT PUNTO20,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HONDA CIVIC20,3%
HYUNDAI I2020,3%
JEEP GRAND CHEROKEE20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
MAZDA 220,3%
MAZDA 520,3%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,3%
MERCEDES-BENZ GLE20,3%
MERCEDES-BENZ ML20,3%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,3%
MITSUBISHI COLT20,3%
NISSAN JUKE20,3%
NISSAN QASHQAI+220,3%
OPEL MOKKA20,3%
OPEL VECTRA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
RENAULT CAPTUR20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
SEAT ALHAMBRA20,3%
SUZUKI SWIFT20,3%
SUZUKI VITARA20,3%
TOYOTA C-HR20,3%
TOYOTA YARIS CROSS20,3%
VOLKSWAGEN ARTEON20,3%
VOLKSWAGEN TRANSPORTER20,3%
VOLVO V4020,3%
AUDI A710,1%
AUDI A810,1%
AUDI Q210,1%
AUDI Q810,1%
BMW M410,1%
BMW SERIA 210,1%
BMW SERIA 410,1%
BMW SERIA 610,1%
BMW Z410,1%
CHRYSLER 300C10,1%
CITROEN C4 CACTUS10,1%
CITROEN C4 PICASSO10,1%
CITROEN C510,1%
DAIHATSU SIRION10,1%
DODGE CALIBER10,1%
FIAT 50010,1%
FIAT TIPO10,1%
FORD KA10,1%
FORD PUMA10,1%
HONDA CR-V10,1%
HYUNDAI ACCENT10,1%
HYUNDAI BAYON10,1%
HYUNDAI IONIQ10,1%
HYUNDAI IX2010,1%
HYUNDAI KONA10,1%
JAGUAR F-PACE10,1%
JEEP COMPASS10,1%
JEEP PATRIOT10,1%
JEEP RENEGADE10,1%
KIA PROCEED10,1%
KIA SORENTO10,1%
KIA STONIC10,1%
KIA XCEED10,1%
LAND ROVER DISCOVERY SPORT10,1%
LAND ROVER FREELANDER10,1%
LAND ROVER RANGE ROVER SPORT10,1%
MASERATI GRECALE10,1%
MAZDA 610,1%
MAZDA CX-310,1%
MAZDA CX-510,1%
MAZDA CX-6010,1%
MERCEDES-BENZ CLK10,1%
MERCEDES-BENZ CLS10,1%
MERCEDES-BENZ EQA10,1%
MERCEDES-BENZ GLA10,1%
MERCEDES-BENZ SLK10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV19426,2%
Compacte (C)17824,0%
Mici (B)13017,5%
Medii (D)10914,7%
Monovolume (MPV)547,3%
Mari și de lux (E)425,7%
Mini (A)212,8%
Sport50,7%
Neclasificate40,5%
Utilitare40,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare60781,9%
Noi13418,1%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40254,3%
Benzină24232,7%
Hibrid537,2%
GPL293,9%
Electric152,0%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică65488,3%
Companie8711,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break31041,8%
Berlină cu hayon18625,1%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)13017,5%
Berlină9212,4%
Cabriolet152,0%
Cupeu81,1%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18625,1%
75-109 kW29840,2%
110-149 kW17323,3%
150-219 kW506,7%
220 kW și peste192,6%
Necompletat152,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc648,6%
1000-1399 cmc11415,4%
1400-1599 cmc14920,1%
1600-1999 cmc29940,4%
2000-2999 cmc9913,4%
3000 cmc și peste10,1%
Necompletat152,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN23522,2%
BMW979,2%
AUDI959,0%
OPEL928,7%
DACIA918,6%
MERCEDES-BENZ726,8%
FORD585,5%
SKODA565,3%
RENAULT383,6%
PEUGEOT252,4%
Toate (39)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SUZUKI222,1%
HYUNDAI201,9%
NISSAN191,8%
FIAT171,6%
SEAT141,3%
MITSUBISHI121,1%
TOYOTA121,1%
MAZDA100,9%
LAND ROVER80,8%
VOLVO80,8%
CHEVROLET70,7%
HONDA70,7%
CITROEN60,6%
JEEP50,5%
KIA50,5%
SMART50,5%
DAEWOO40,4%
DAIHATSU40,4%
ALFA ROMEO20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
SUBARU20,2%
DS10,1%
LADA10,1%
LEXUS10,1%
MASERATI10,1%
MCC10,1%
ROVER10,1%
SANTANA10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export27762,4%
Dezmembrare16737,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DACIA10122,7%
VOLKSWAGEN7216,2%
BMW429,5%
AUDI327,2%
FORD306,8%
MERCEDES-BENZ245,4%
OPEL245,4%
RENAULT235,2%
SKODA122,7%
PEUGEOT102,3%
Toate (36)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
FIAT81,8%
LAND ROVER71,6%
SEAT71,6%
HYUNDAI61,4%
DAEWOO51,1%
SUZUKI51,1%
TOYOTA51,1%
MAZDA40,9%
CITROEN30,7%
MITSUBISHI30,7%
PORSCHE30,7%
SMART30,7%
HONDA20,5%
ALFA ROMEO10,2%
ARO10,2%
BENTLEY10,2%
CADILLAC10,2%
CHEVROLET10,2%
JAGUAR10,2%
KIA10,2%
MASERATI10,2%
MINI10,2%
NISSAN10,2%
ROVER10,2%
TRABANT10,2%
VOLVO10,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.