Înmatriculări în județul Vâlcea, ianuarie 2023

Noi134+76,3% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare513+21,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.078

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri203

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
02004006008001.000nov 24: 127 noinov 24: 570 rulate, prima înmatricularedec 24: 98 noidec 24: 604 rulate, prima înmatriculareian 25: 135 noiian 25: 605 rulate, prima înmatricularefeb 25: 112 noifeb 25: 739 rulate, prima înmatricularemar 25: 83 noimar 25: 726 rulate, prima înmatriculareapr 25: 80 noiapr 25: 663 rulate, prima înmatricularemai 25: 63 noimai 25: 606 rulate, prima înmatriculareiun 25: 84 noiiun 25: 608 rulate, prima înmatriculareiul 25: 170 noiiul 25: 668 rulate, prima înmatriculareaug 25: 160 noiaug 25: 555 rulate, prima înmatricularesep 25: 116 noisep 25: 593 rulate, prima înmatriculareoct 25: 114 noioct 25: 771 rulate, prima înmatricularenov 25: 159 noinov 25: 582 rulate, prima înmatricularedec 25: 209 noidec 25: 499 rulate, prima înmatriculareian 26: 94 noiian 26: 504 rulate, prima înmatricularefeb 26: 107 noifeb 26: 614 rulate, prima înmatricularemar 26: 130 noimar 26: 540 rulate, prima înmatriculareapr 26: 84 noiapr 26: 492 rulate, prima înmatricularemai 26: 122 noimai 26: 459 rulate, prima înmatriculareiun 26: 127 noiiun 26: 514 rulate, prima înmatriculareiul 26: 110 noiiul 26: 529 rulate, prima înmatriculareaug 26: 75 noiaug 26: 482 rulate, prima înmatricularesep 26: 132 noisep 26: 510 rulate, prima înmatriculareoct 26: 132 noioct 26: 519 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24127570
dec 2498604
ian 25135605
feb 25112739
mar 2583726
apr 2580663
mai 2563606
iun 2584608
iul 25170668
aug 25160555
sep 25116593
oct 25114771
nov 25159582
dec 25209499
ian 2694504
feb 26107614
mar 26130540
apr 2684492
mai 26122459
iun 26127514
iul 26110529
aug 2675482
sep 26132510
oct 26132519

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 5 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare1999: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 9 rulate, prima înmatriculare2002: 12 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 21 rulate, prima înmatriculare2005: 22 rulate, prima înmatriculare2006: 44 rulate, prima înmatriculare2007: 37 rulate, prima înmatriculare2008: 42 rulate, prima înmatriculare2009: 49 rulate, prima înmatriculare2010: 36 rulate, prima înmatriculare2011: 32 rulate, prima înmatriculare2012: 26 rulate, prima înmatriculare2013: 25 rulate, prima înmatriculare2014: 24 rulate, prima înmatriculare2015: 23 rulate, prima înmatriculare2016: 27 rulate, prima înmatriculare2017: 18 rulate, prima înmatriculare2018: 18 rulate, prima înmatriculare2019: 18 rulate, prima înmatriculare2020: 4 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 3 rulate, prima înmatriculare2022: 130 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199805
199801
199903
200001
200109
2002012
2003013
2004021
2005022
2006044
2007037
2008042
2009049
2010036
2011032
2012026
2013025
2014024
2015023
2016027
2017018
2018018
2019018
202004
202143
20221300

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN15123,3%
DACIA9114,1%
BMW6510,0%
AUDI497,6%
RENAULT467,1%
FORD406,2%
MERCEDES-BENZ324,9%
SKODA324,9%
OPEL172,6%
HYUNDAI142,2%
Toate (30)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
TOYOTA132,0%
NISSAN111,7%
SUZUKI111,7%
SEAT101,5%
VOLVO101,5%
PEUGEOT91,4%
FIAT71,1%
MITSUBISHI60,9%
CITROEN50,8%
LAND ROVER50,8%
MAZDA50,8%
JEEP40,6%
KIA30,5%
PORSCHE30,5%
CHEVROLET20,3%
SSANGYONG20,3%
ALFA ROMEO10,2%
HONDA10,2%
JAGUAR10,2%
SMART10,2%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN PASSAT365,6%
VOLKSWAGEN GOLF345,3%
DACIA LOGAN335,1%
DACIA DUSTER253,9%
DACIA SANDERO233,6%
BMW SERIA 3192,9%
AUDI A4172,6%
VOLKSWAGEN TIGUAN172,6%
BMW SERIA 5152,3%
SKODA OCTAVIA152,3%
Toate (168)
Modele: valoare, vehicule, cotă
RENAULT MEGANE142,2%
AUDI A6132,0%
FORD FOCUS132,0%
RENAULT CLIO121,9%
VOLKSWAGEN TOURAN121,9%
BMW SERIA 1101,5%
VOLKSWAGEN POLO101,5%
VOLKSWAGEN T-CROSS101,5%
FORD FIESTA91,4%
SKODA FABIA91,4%
MERCEDES-BENZ CLASA C81,2%
OPEL CORSA81,2%
AUDI A571,1%
BMW X371,1%
NISSAN QASHQAI71,1%
DACIA SPRING60,9%
FORD MONDEO60,9%
VOLKSWAGEN CC60,9%
BMW X150,8%
FORD KUGA50,8%
MERCEDES-BENZ CLASA E50,8%
OPEL ASTRA50,8%
RENAULT ARKANA50,8%
VOLKSWAGEN TAIGO50,8%
DACIA JOGGER40,6%
HYUNDAI TUCSON40,6%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,6%
VOLKSWAGEN JETTA40,6%
AUDI A830,5%
AUDI Q330,5%
BMW X430,5%
BMW X530,5%
FIAT PUNTO30,5%
MAZDA CX-730,5%
MERCEDES-BENZ CLASA S30,5%
MERCEDES-BENZ GLE30,5%
RENAULT CAPTUR30,5%
SEAT LEON30,5%
SUZUKI GRAND VITARA30,5%
SUZUKI SX430,5%
SUZUKI VITARA30,5%
TOYOTA AURIS30,5%
TOYOTA YARIS CROSS30,5%
VOLKSWAGEN CADDY30,5%
VOLVO V4030,5%
VOLVO XC9030,5%
AUDI Q720,3%
CHEVROLET CAPTIVA20,3%
CITROEN C320,3%
CITROEN C4 PICASSO20,3%
FIAT 50020,3%
FORD C-MAX20,3%
FORD TRANSIT20,3%
HYUNDAI I3020,3%
HYUNDAI IX3520,3%
HYUNDAI KONA20,3%
HYUNDAI SANTA FE20,3%
KIA SPORTAGE20,3%
LAND ROVER FREELANDER20,3%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,3%
MERCEDES-BENZ CLA20,3%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,3%
MERCEDES-BENZ GLC20,3%
MITSUBISHI ASX20,3%
MITSUBISHI SPACE STAR20,3%
NISSAN MICRA20,3%
OPEL INSIGNIA20,3%
PEUGEOT 300820,3%
PEUGEOT 40720,3%
PEUGEOT 50820,3%
PORSCHE MACAN20,3%
RENAULT ESPACE20,3%
RENAULT KANGOO20,3%
RENAULT LAGUNA20,3%
SEAT IBIZA20,3%
SKODA KODIAQ20,3%
SSANGYONG KORANDO20,3%
TOYOTA COROLLA20,3%
VOLKSWAGEN BORA20,3%
VOLKSWAGEN T-ROC20,3%
ALFA ROMEO 15910,2%
AUDI A310,2%
AUDI A710,2%
AUDI Q210,2%
AUDI Q510,2%
BMW SERIA 410,2%
BMW SERIA 710,2%
BMW X610,2%
CITROEN C410,2%
FIAT FIORINO10,2%
FIAT PANDA10,2%
FORD EDGE10,2%
FORD GALAXY10,2%
FORD TOURNEO CONNECT10,2%
HONDA CIVIC10,2%
HYUNDAI I1010,2%
HYUNDAI I2010,2%
JAGUAR X-TYPE10,2%
JEEP COMPASS10,2%
JEEP GRAND CHEROKEE10,2%
JEEP PATRIOT10,2%
JEEP WRANGLER10,2%
KIA CEED10,2%
LAND ROVER DISCOVERY10,2%
MAZDA 310,2%
MAZDA 610,2%
MERCEDES-BENZ AMG GT10,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B10,2%
MERCEDES-BENZ CLK10,2%
MERCEDES-BENZ CLS10,2%
MERCEDES-BENZ EQB10,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER10,2%
MERCEDES-BENZ VITO10,2%
MITSUBISHI ECLIPSE CROSS10,2%
MITSUBISHI PAJERO PININ10,2%
NISSAN GT-R10,2%
NISSAN PATROL10,2%
OPEL COMBO10,2%
OPEL ZAFIRA10,2%
PEUGEOT 20610,2%
PEUGEOT 20710,2%
PEUGEOT PARTNER10,2%
PORSCHE CAYENNE10,2%
RENAULT KADJAR10,2%
RENAULT KOLEOS10,2%
RENAULT SCENIC10,2%
RENAULT TALISMAN10,2%
RENAULT TRAFIC10,2%
RENAULT TWINGO10,2%
SEAT ALHAMBRA10,2%
SEAT ALTEA10,2%
SEAT ATECA10,2%
SEAT TARRACO10,2%
SEAT TOLEDO10,2%
SKODA CITIGO10,2%
SKODA KAROQ10,2%
SKODA RAPID10,2%
SKODA ROOMSTER10,2%
SKODA SCALA10,2%
SKODA SUPERB10,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV18027,8%
Compacte (C)12819,8%
Mici (B)11918,4%
Medii (D)10616,4%
Monovolume (MPV)477,3%
Mari și de lux (E)457,0%
Mini (A)162,5%
Sport30,5%
Utilitare30,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare51379,3%
Noi13420,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină40061,8%
Benzină16725,8%
GPL385,9%
Hibrid324,9%
Electric91,4%
GNC/GNL10,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică56787,6%
Companie8012,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break27943,1%
Berlină cu hayon14121,8%
Berlină13120,2%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8613,3%
Cupeu60,9%
Cabriolet40,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW18027,8%
75-109 kW25739,7%
110-149 kW15524,0%
150-219 kW385,9%
220 kW și peste81,2%
Necompletat91,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc7511,6%
1000-1399 cmc8913,8%
1400-1599 cmc14121,8%
1600-1999 cmc24738,2%
2000-2999 cmc8312,8%
3000 cmc și peste30,5%
Necompletat91,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN28126,1%
BMW10910,1%
DACIA1039,6%
AUDI928,5%
FORD787,2%
OPEL787,2%
SKODA686,3%
MERCEDES-BENZ494,5%
RENAULT444,1%
PEUGEOT252,3%
Toate (32)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
SEAT141,3%
HYUNDAI131,2%
SUZUKI131,2%
CITROEN121,1%
FIAT121,1%
LAND ROVER111,0%
CHEVROLET100,9%
NISSAN100,9%
VOLVO100,9%
MAZDA90,8%
KIA70,6%
MITSUBISHI50,5%
SMART50,5%
JEEP40,4%
HONDA30,3%
TOYOTA30,3%
ALFA ROMEO20,2%
LEXUS20,2%
MINI20,2%
PORSCHE20,2%
DAEWOO10,1%
SSANGYONG10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare18490,6%
Export188,9%
Înmatriculat pentru export10,5%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN4723,2%
OPEL3115,3%
DACIA2713,3%
FORD2110,3%
RENAULT146,9%
DAEWOO94,4%
BMW83,9%
AUDI73,4%
SKODA63,0%
FIAT52,5%
Toate (26)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
MERCEDES-BENZ52,5%
SEAT42,0%
PEUGEOT31,5%
CITROEN21,0%
NISSAN21,0%
TOYOTA21,0%
ALFA ROMEO10,5%
ARO10,5%
DAIHATSU10,5%
HYUNDAI10,5%
LANCIA10,5%
MITSUBISHI10,5%
SMART10,5%
SUZUKI10,5%
VAUXHALL10,5%
VOLVO10,5%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.