Înmatriculări în județul Bihor, ianuarie 2023

Noi180+29,5% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare819-17,4% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări1.287

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri234

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 141 noinov 24: 1.046 rulate, prima înmatricularedec 24: 128 noidec 24: 1.132 rulate, prima înmatriculareian 25: 159 noiian 25: 1.063 rulate, prima înmatricularefeb 25: 185 noifeb 25: 1.291 rulate, prima înmatricularemar 25: 140 noimar 25: 1.404 rulate, prima înmatriculareapr 25: 102 noiapr 25: 1.430 rulate, prima înmatricularemai 25: 100 noimai 25: 1.450 rulate, prima înmatriculareiun 25: 106 noiiun 25: 1.243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 253 noiiul 25: 1.513 rulate, prima înmatriculareaug 25: 255 noiaug 25: 1.185 rulate, prima înmatricularesep 25: 185 noisep 25: 1.258 rulate, prima înmatriculareoct 25: 193 noioct 25: 1.295 rulate, prima înmatricularenov 25: 254 noinov 25: 1.164 rulate, prima înmatricularedec 25: 271 noidec 25: 927 rulate, prima înmatriculareian 26: 117 noiian 26: 935 rulate, prima înmatricularefeb 26: 130 noifeb 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemar 26: 147 noimar 26: 1.285 rulate, prima înmatriculareapr 26: 151 noiapr 26: 1.126 rulate, prima înmatricularemai 26: 131 noimai 26: 913 rulate, prima înmatriculareiun 26: 195 noiiun 26: 1.051 rulate, prima înmatriculareiul 26: 146 noiiul 26: 1.116 rulate, prima înmatriculareaug 26: 132 noiaug 26: 978 rulate, prima înmatricularesep 26: 162 noisep 26: 1.047 rulate, prima înmatriculareoct 26: 237 noioct 26: 1.033 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241411.046
dec 241281.132
ian 251591.063
feb 251851.291
mar 251401.404
apr 251021.430
mai 251001.450
iun 251061.243
iul 252531.513
aug 252551.185
sep 251851.258
oct 251931.295
nov 252541.164
dec 25271927
ian 26117935
feb 261301.235
mar 261471.285
apr 261511.126
mai 26131913
iun 261951.051
iul 261461.116
aug 26132978
sep 261621.047
oct 262371.033

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 1999: 11 rulate, prima înmatriculare1999: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 7 rulate, prima înmatriculare2001: 13 rulate, prima înmatriculare2002: 19 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 34 rulate, prima înmatriculare2005: 35 rulate, prima înmatriculare2006: 72 rulate, prima înmatriculare2007: 55 rulate, prima înmatriculare2008: 44 rulate, prima înmatriculare2009: 61 rulate, prima înmatriculare2010: 59 rulate, prima înmatriculare2011: 67 rulate, prima înmatriculare2012: 49 rulate, prima înmatriculare2013: 54 rulate, prima înmatriculare2014: 46 rulate, prima înmatriculare2015: 29 rulate, prima înmatriculare2016: 32 rulate, prima înmatriculare2017: 35 rulate, prima înmatriculare2018: 30 rulate, prima înmatriculare2019: 22 rulate, prima înmatriculare2020: 10 rulate, prima înmatriculare2021: 4 noi2021: 10 rulate, prima înmatriculare2022: 176 noi2022: 10 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare< 1999200020022004200620082010201220142016201820202022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 1999011
199901
200007
2001013
2002019
2003013
2004034
2005035
2006072
2007055
2008044
2009061
2010059
2011067
2012049
2013054
2014046
2015029
2016032
2017035
2018030
2019022
2020010
2021410
202217610
202301

Mărci

Mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN22822,8%
DACIA12412,4%
AUDI929,2%
BMW707,0%
MERCEDES-BENZ626,2%
FORD535,3%
RENAULT505,0%
HYUNDAI333,3%
OPEL333,3%
SKODA303,0%
Toate (40)
Mărci: valoare, vehicule, cotă
PEUGEOT232,3%
TOYOTA222,2%
SUZUKI202,0%
SEAT181,8%
MAZDA171,7%
NISSAN171,7%
MITSUBISHI151,5%
CITROEN141,4%
VOLVO101,0%
FIAT90,9%
KIA80,8%
LAND ROVER60,6%
SSANGYONG60,6%
ALFA ROMEO50,5%
PORSCHE50,5%
LEXUS40,4%
TESLA40,4%
DS30,3%
HONDA30,3%
CHEVROLET20,2%
LADA20,2%
LANCIA20,2%
MINI20,2%
DODGE10,1%
GWM10,1%
JEEP10,1%
MCC10,1%
SAAB10,1%
SMART10,1%
SUBARU10,1%

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN GOLF727,2%
VOLKSWAGEN PASSAT616,1%
DACIA LOGAN535,3%
DACIA DUSTER313,1%
AUDI A4292,9%
AUDI A6252,5%
DACIA SANDERO222,2%
BMW SERIA 5181,8%
RENAULT MEGANE181,8%
OPEL ASTRA171,7%
Toate (248)
Modele: valoare, vehicule, cotă
FORD FOCUS161,6%
MERCEDES-BENZ CLASA E161,6%
BMW SERIA 3141,4%
VOLKSWAGEN SHARAN141,4%
VOLKSWAGEN TIGUAN141,4%
NISSAN QASHQAI131,3%
RENAULT CLIO131,3%
HYUNDAI TUCSON121,2%
VOLKSWAGEN TOUAREG121,2%
MERCEDES-BENZ CLASA C111,1%
AUDI A5101,0%
DACIA SPRING101,0%
AUDI A390,9%
AUDI Q590,9%
BMW SERIA 190,9%
SUZUKI GRAND VITARA90,9%
VOLKSWAGEN POLO90,9%
VOLKSWAGEN TOURAN90,9%
FORD FIESTA80,8%
SKODA OCTAVIA80,8%
FORD KUGA70,7%
FORD MONDEO70,7%
SKODA FABIA70,7%
VOLKSWAGEN CC70,7%
DACIA JOGGER60,6%
SEAT LEON60,6%
VOLKSWAGEN CADDY60,6%
BMW X150,5%
BMW X350,5%
BMW X550,5%
HYUNDAI IX3550,5%
MAZDA 650,5%
MERCEDES-BENZ ML50,5%
SEAT ALHAMBRA50,5%
TOYOTA RAV450,5%
VOLKSWAGEN JETTA50,5%
BMW SERIA 740,4%
BMW X440,4%
HYUNDAI I3040,4%
KIA SPORTAGE40,4%
MAZDA 540,4%
MERCEDES-BENZ GLK40,4%
OPEL CORSA40,4%
RENAULT SCENIC40,4%
SEAT IBIZA40,4%
TOYOTA YARIS40,4%
VOLKSWAGEN GOLF PLUS40,4%
ALFA ROMEO 15930,3%
CITROEN C4 PICASSO30,3%
FIAT 50030,3%
HYUNDAI ELANTRA30,3%
HYUNDAI SANTA FE30,3%
MAZDA 330,3%
MAZDA CX-530,3%
MERCEDES-BENZ CLA30,3%
MERCEDES-BENZ GLC30,3%
MITSUBISHI OUTLANDER30,3%
MITSUBISHI PAJERO30,3%
MITSUBISHI PAJERO PININ30,3%
OPEL MERIVA30,3%
OPEL ZAFIRA30,3%
PEUGEOT 300830,3%
PEUGEOT 30730,3%
PEUGEOT 40730,3%
PORSCHE CAYENNE30,3%
RENAULT ESPACE30,3%
RENAULT LAGUNA30,3%
SKODA KAROQ30,3%
SKODA KODIAQ30,3%
SKODA SCALA30,3%
SKODA SUPERB30,3%
SUZUKI SX430,3%
SUZUKI VITARA30,3%
TOYOTA C-HR30,3%
VOLKSWAGEN T-CROSS30,3%
AUDI Q320,2%
CHEVROLET CAPTIVA20,2%
CITROEN C120,2%
CITROEN C420,2%
CITROEN JUMPY20,2%
DACIA LODGY20,2%
DS DS720,2%
FIAT PUNTO20,2%
FORD B-MAX20,2%
FORD GALAXY20,2%
FORD S-MAX20,2%
HYUNDAI I2020,2%
KIA CEED20,2%
LAND ROVER FREELANDER20,2%
LAND ROVER RANGE ROVER EVOQUE20,2%
LEXUS NX20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA A20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA B20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA G20,2%
MERCEDES-BENZ CLASA S20,2%
MERCEDES-BENZ GLS20,2%
MERCEDES-BENZ SPRINTER20,2%
MERCEDES-BENZ VITO20,2%
MITSUBISHI PAJERO SPORT20,2%
NISSAN X-TRAIL20,2%
OPEL INSIGNIA20,2%
PEUGEOT 20820,2%
PEUGEOT 30820,2%
PEUGEOT 500820,2%
PEUGEOT 50820,2%
RENAULT CAPTUR20,2%
RENAULT TWINGO20,2%
SEAT ALTEA20,2%
SKODA KAMIQ20,2%
SSANGYONG KORANDO20,2%
SSANGYONG KYRON20,2%
SUZUKI JIMNY20,2%
TESLA MODEL S20,2%
TOYOTA AURIS20,2%
TOYOTA COROLLA20,2%
VOLKSWAGEN BORA20,2%
VOLKSWAGEN UP20,2%
VOLVO XC6020,2%
VOLVO XC9020,2%
ALFA ROMEO GIULIETTA10,1%
ALFA ROMEO TONALE10,1%
AUDI A710,1%
AUDI E-TRON10,1%
AUDI Q710,1%
AUDI Q810,1%
AUDI RS710,1%
AUDI S310,1%
AUDI SQ510,1%
AUDI SQ810,1%
BMW IX310,1%
BMW M310,1%
BMW SERIA 810,1%
BMW X610,1%
BMW X710,1%
CITROEN BERLINGO10,1%
CITROEN C-CROSSER10,1%
CITROEN C3 PICASSO10,1%
CITROEN DS310,1%
CITROEN XSARA PICASSO10,1%
DODGE CALIBER10,1%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV26926,9%
Compacte (C)21521,5%
Medii (D)15915,9%
Mici (B)14114,1%
Monovolume (MPV)10110,1%
Mari și de lux (E)727,2%
Mini (A)262,6%
Sport80,8%
Neclasificate40,4%
Utilitare40,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare81982,0%
Noi18018,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină64364,4%
Benzină22222,2%
GPL545,4%
Hibrid545,4%
Electric262,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică82682,7%
Companie17317,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break43343,3%
Berlină cu hayon19319,3%
Berlină19019,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)16616,6%
Cupeu90,9%
Cabriolet80,8%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW23023,0%
75-109 kW43743,7%
110-149 kW22822,8%
150-219 kW535,3%
220 kW și peste252,5%
Necompletat262,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc989,8%
1000-1399 cmc888,8%
1400-1599 cmc21521,5%
1600-1999 cmc42342,3%
2000-2999 cmc14214,2%
3000 cmc și peste70,7%
Necompletat262,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe mărci

Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN32225,0%
AUDI13610,6%
BMW1108,5%
OPEL1098,5%
DACIA886,8%
FORD816,3%
MERCEDES-BENZ796,1%
SKODA634,9%
RENAULT463,6%
PEUGEOT332,6%
Toate (38)
Revânzări pe mărci: valoare, vehicule, cotă
HYUNDAI251,9%
SEAT201,6%
SUZUKI191,5%
TOYOTA191,5%
CITROEN181,4%
VOLVO141,1%
MAZDA131,0%
NISSAN131,0%
FIAT120,9%
LAND ROVER100,8%
KIA90,7%
MITSUBISHI90,7%
CHEVROLET70,5%
ALFA ROMEO50,4%
DAEWOO40,3%
MINI40,3%
LEXUS30,2%
PORSCHE30,2%
DAIHATSU20,2%
HONDA20,2%
SUBARU20,2%
CHRYSLER10,1%
DODGE10,1%
ISUZU10,1%
JAGUAR10,1%
JEEP10,1%
LANCIA10,1%
SMART10,1%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare16771,4%
Export6728,6%

Radieri pe mărci

Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
VOLKSWAGEN3715,8%
OPEL3615,4%
DACIA2912,4%
FORD2611,1%
AUDI198,1%
RENAULT156,4%
BMW114,7%
MERCEDES-BENZ104,3%
PEUGEOT104,3%
SEAT62,6%
Toate (27)
Radieri pe mărci: valoare, vehicule, cotă
DAEWOO41,7%
CITROEN31,3%
HYUNDAI31,3%
NISSAN31,3%
SKODA31,3%
ALFA ROMEO20,9%
FIAT20,9%
KIA20,9%
MITSUBISHI20,9%
PORSCHE20,9%
SUZUKI20,9%
TOYOTA20,9%
ARO10,4%
HONDA10,4%
LAND ROVER10,4%
LEXUS10,4%
ROVER10,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.