Înmatriculări VOLKSWAGEN GOLF, iulie 2026

Noi162+39,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare1.235-28,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri292

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 128 noinov 24: 1.627 rulate, prima înmatricularedec 24: 192 noidec 24: 1.629 rulate, prima înmatriculareian 25: 190 noiian 25: 1.359 rulate, prima înmatricularefeb 25: 180 noifeb 25: 1.677 rulate, prima înmatricularemar 25: 154 noimar 25: 1.820 rulate, prima înmatriculareapr 25: 118 noiapr 25: 1.773 rulate, prima înmatricularemai 25: 173 noimai 25: 1.638 rulate, prima înmatriculareiun 25: 135 noiiun 25: 1.488 rulate, prima înmatriculareiul 25: 116 noiiul 25: 1.736 rulate, prima înmatriculareaug 25: 79 noiaug 25: 1.459 rulate, prima înmatricularesep 25: 63 noisep 25: 1.657 rulate, prima înmatriculareoct 25: 124 noioct 25: 1.848 rulate, prima înmatricularenov 25: 107 noinov 25: 1.558 rulate, prima înmatricularedec 25: 263 noidec 25: 1.395 rulate, prima înmatriculareian 26: 121 noiian 26: 1.164 rulate, prima înmatricularefeb 26: 82 noifeb 26: 1.432 rulate, prima înmatricularemar 26: 197 noimar 26: 1.486 rulate, prima înmatriculareapr 26: 160 noiapr 26: 1.235 rulate, prima înmatricularemai 26: 157 noimai 26: 1.215 rulate, prima înmatriculareiun 26: 136 noiiun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareiul 26: 162 noiiul 26: 1.235 rulate, prima înmatriculareaug 26: 196 noiaug 26: 1.124 rulate, prima înmatricularesep 26: 78 noisep 26: 1.277 rulate, prima înmatriculareoct 26: 103 noioct 26: 1.203 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 241281.627
dec 241921.629
ian 251901.359
feb 251801.677
mar 251541.820
apr 251181.773
mai 251731.638
iun 251351.488
iul 251161.736
aug 25791.459
sep 25631.657
oct 251241.848
nov 251071.558
dec 252631.395
ian 261211.164
feb 26821.432
mar 261971.486
apr 261601.235
mai 261571.215
iun 261361.235
iul 261621.235
aug 261961.124
sep 26781.277
oct 261031.203

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200< 2002: 26 rulate, prima înmatriculare2002: 9 rulate, prima înmatriculare2003: 13 rulate, prima înmatriculare2004: 49 rulate, prima înmatriculare2005: 51 rulate, prima înmatriculare2006: 36 rulate, prima înmatriculare2007: 55 rulate, prima înmatriculare2008: 86 rulate, prima înmatriculare2009: 131 rulate, prima înmatriculare2010: 113 rulate, prima înmatriculare2011: 122 rulate, prima înmatriculare2012: 82 rulate, prima înmatriculare2013: 100 rulate, prima înmatriculare2014: 78 rulate, prima înmatriculare2015: 71 rulate, prima înmatriculare2016: 51 rulate, prima înmatriculare2017: 37 rulate, prima înmatriculare2018: 1 noi2018: 26 rulate, prima înmatriculare2019: 23 rulate, prima înmatriculare2020: 17 rulate, prima înmatriculare2021: 23 rulate, prima înmatriculare2022: 24 rulate, prima înmatriculare2023: 7 rulate, prima înmatriculare2024: 4 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare2026: 157 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 2002026
200209
2003013
2004049
2005051
2006036
2007055
2008086
20090131
20100113
20110122
2012082
20130100
2014078
2015071
2016051
2017037
2018126
2019023
2020017
2021023
2022024
202307
202404
202541
20261570

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)1.397100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București18012,9%
Bihor674,8%
Mureș604,3%
Timiș604,3%
Prahova594,2%
Cluj533,8%
Arad493,5%
Suceava423,0%
Argeș402,9%
Brașov402,9%
Toate (42)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Iași392,8%
Dâmbovița382,7%
Galați362,6%
Sibiu352,5%
Vrancea342,4%
Dolj332,4%
Bacău322,3%
Bistrița-Năsăud312,2%
Neamț312,2%
Satu Mare302,1%
Vâlcea302,1%
Alba292,1%
Constanța261,9%
Hunedoara251,8%
Botoșani241,7%
Harghita241,7%
Ilfov241,7%
Mehedinți241,7%
Gorj221,6%
Maramureș221,6%
Caraș-Severin211,5%
Sălaj211,5%
Vaslui161,1%
Olt141,0%
Teleorman141,0%
Buzău130,9%
Tulcea130,9%
Ialomița120,9%
Brăila100,7%
Călărași100,7%
Covasna80,6%
Giurgiu60,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare1.23588,4%
Noi16211,6%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină69950,0%
Benzină52937,9%
Hibrid15811,3%
Electric100,7%
GPL10,1%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică1.17984,4%
Companie21815,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break1.20886,5%
Berlină cu hayon16812,0%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)141,0%
Cabriolet70,5%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW22015,7%
75-109 kW90965,1%
110-149 kW24317,4%
150-219 kW110,8%
220 kW și peste60,4%
Necompletat80,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc141,0%
1000-1399 cmc41029,3%
1400-1599 cmc53438,2%
1600-1999 cmc42830,6%
2000-2999 cmc10,1%
Necompletat100,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare22175,7%
Export6923,6%
Înmatriculat pentru export20,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.