Noi 634 +612,4% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 30 +30,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 23 +64,3% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 11 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 1.000 nov 24: 86 noi nov 24: 64 rulate, prima înmatriculare dec 24: 201 noi dec 24: 90 rulate, prima înmatriculare ian 25: 125 noi ian 25: 95 rulate, prima înmatriculare feb 25: 56 noi feb 25: 112 rulate, prima înmatriculare mar 25: 39 noi mar 25: 145 rulate, prima înmatriculare apr 25: 70 noi apr 25: 138 rulate, prima înmatriculare mai 25: 47 noi mai 25: 149 rulate, prima înmatriculare iun 25: 25 noi iun 25: 143 rulate, prima înmatriculare iul 25: 61 noi iul 25: 143 rulate, prima înmatriculare aug 25: 121 noi aug 25: 122 rulate, prima înmatriculare sep 25: 102 noi sep 25: 142 rulate, prima înmatriculare oct 25: 259 noi oct 25: 168 rulate, prima înmatriculare nov 25: 121 noi nov 25: 159 rulate, prima înmatriculare dec 25: 89 noi dec 25: 174 rulate, prima înmatriculare ian 26: 232 noi ian 26: 139 rulate, prima înmatriculare feb 26: 192 noi feb 26: 138 rulate, prima înmatriculare mar 26: 121 noi mar 26: 166 rulate, prima înmatriculare apr 26: 107 noi apr 26: 194 rulate, prima înmatriculare mai 26: 149 noi mai 26: 186 rulate, prima înmatriculare iun 26: 658 noi iun 26: 191 rulate, prima înmatriculare iul 26: 100 noi iul 26: 185 rulate, prima înmatriculare aug 26: 5 noi aug 26: 137 rulate, prima înmatriculare sep 26: 19 noi sep 26: 132 rulate, prima înmatriculare oct 26: 389 noi oct 26: 143 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 86 64 dec 24 201 90 ian 25 125 95 feb 25 56 112 mar 25 39 145 apr 25 70 138 mai 25 47 149 iun 25 25 143 iul 25 61 143 aug 25 121 122 sep 25 102 142 oct 25 259 168 nov 25 121 159 dec 25 89 174 ian 26 232 139 feb 26 192 138 mar 26 121 166 apr 26 107 194 mai 26 149 186 iun 26 658 191 iul 26 100 185 aug 26 5 137 sep 26 19 132 oct 26 389 143
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 2015: 1 rulate, prima înmatriculare 2017: 4 rulate, prima înmatriculare 2018: 3 rulate, prima înmatriculare 2019: 3 rulate, prima înmatriculare 2020: 8 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 rulate, prima înmatriculare 2022: 4 noi 2022: 7 rulate, prima înmatriculare 2023: 630 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare 2015 0 1 2016 0 0 2017 0 4 2018 0 3 2019 0 3 2020 0 8 2021 0 3 2022 4 7 2023 630 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 492 74,1% Medii (D) 160 24,1% Mari și de lux (E) 11 1,7% Neclasificate 1 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 325 48,9% Ilfov 54 8,1% Cluj 44 6,6% Timiș 23 3,5% Dolj 21 3,2% Bihor 19 2,9% Constanța 18 2,7% Brașov 16 2,4% Iași 14 2,1% Prahova 13 2,0%
Toate (38) Județe: valoare, vehicule, cotă Sibiu 11 1,7% Argeș 9 1,4% Suceava 8 1,2% Arad 7 1,1% Bacău 6 0,9% Botoșani 6 0,9% Maramureș 6 0,9% Mureș 6 0,9% Bistrița-Năsăud 5 0,8% Brăila 5 0,8% Dâmbovița 5 0,8% Galați 5 0,8% Mehedinți 5 0,8% Alba 4 0,6% Neamț 4 0,6% Vâlcea 4 0,6% Buzău 3 0,5% Harghita 3 0,5% Vaslui 3 0,5% Sălaj 2 0,3% Satu Mare 2 0,3% Vrancea 2 0,3% Călărași 1 0,2% Caraș-Severin 1 0,2% Giurgiu 1 0,2% Gorj 1 0,2% Ialomița 1 0,2% Teleorman 1 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Noi 634 95,5% Rulate, prima înmatriculare 30 4,5%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Electric 664 100,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Companie 389 58,6% Persoană fizică 275 41,4%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 492 74,1% Berlină 161 24,2% Berlină cu hayon 11 1,7%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă 150-219 kW 2 0,3% 220 kW și peste 1 0,2% Necompletat 661 99,5%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă Necompletat 664 100,0%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.