Înmatriculări SUBARU, mai 2025

Noi13+160,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare46+58,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări78+13,0% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri3

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 4 noinov 24: 34 rulate, prima înmatricularedec 24: 3 noidec 24: 39 rulate, prima înmatriculareian 25: 4 noiian 25: 38 rulate, prima înmatricularefeb 25: 5 noifeb 25: 49 rulate, prima înmatricularemar 25: 4 noimar 25: 38 rulate, prima înmatriculareapr 25: 15 noiapr 25: 45 rulate, prima înmatricularemai 25: 13 noimai 25: 46 rulate, prima înmatriculareiun 25: 12 noiiun 25: 40 rulate, prima înmatriculareiul 25: 17 noiiul 25: 48 rulate, prima înmatriculareaug 25: 22 noiaug 25: 38 rulate, prima înmatricularesep 25: 10 noisep 25: 34 rulate, prima înmatriculareoct 25: 15 noioct 25: 58 rulate, prima înmatricularenov 25: 11 noinov 25: 47 rulate, prima înmatricularedec 25: 8 noidec 25: 39 rulate, prima înmatriculareian 26: 7 noiian 26: 32 rulate, prima înmatricularefeb 26: 9 noifeb 26: 38 rulate, prima înmatricularemar 26: 10 noimar 26: 42 rulate, prima înmatriculareapr 26: 26 noiapr 26: 43 rulate, prima înmatricularemai 26: 19 noimai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 20 noiiun 26: 37 rulate, prima înmatriculareiul 26: 6 noiiul 26: 36 rulate, prima înmatriculareaug 26: 10 noiaug 26: 26 rulate, prima înmatricularesep 26: 11 noisep 26: 30 rulate, prima înmatriculareoct 26: 7 noioct 26: 29 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24434
dec 24339
ian 25438
feb 25549
mar 25438
apr 251545
mai 251346
iun 251240
iul 251748
aug 252238
sep 251034
oct 251558
nov 251147
dec 25839
ian 26732
feb 26938
mar 261042
apr 262643
mai 261937
iun 262037
iul 26636
aug 261026
sep 261130
oct 26729

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
051015< 2001: 2 rulate, prima înmatriculare2001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 1 rulate, prima înmatriculare2005: 5 rulate, prima înmatriculare2006: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 5 rulate, prima înmatriculare2012: 5 rulate, prima înmatriculare2013: 3 rulate, prima înmatriculare2015: 1 rulate, prima înmatriculare2016: 3 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2020: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 3 rulate, prima înmatriculare2024: 12 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 1 noi< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200102
200101
200200
200301
200401
200505
200602
200700
200802
200904
201003
201105
201205
201303
201400
201501
201603
201701
201801
201900
202001
202100
202201
202303
2024121
202510

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORESTER3559,3%
G3X JUSTY711,9%
LEGACY610,2%
IMPREZA58,5%
OUTBACK23,4%
XV23,4%
CROSSTREK11,7%
JUSTY11,7%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV4067,8%
Mici (B)813,6%
Medii (D)610,2%
Compacte (C)58,5%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București1016,9%
Timiș813,6%
Brașov58,5%
Cluj58,5%
Harghita46,8%
Ilfov46,8%
Mureș35,1%
Suceava35,1%
Alba23,4%
Arad23,4%
Toate (21)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău23,4%
Sibiu23,4%
Argeș11,7%
Bihor11,7%
Bistrița-Năsăud11,7%
Constanța11,7%
Covasna11,7%
Mehedinți11,7%
Neamț11,7%
Olt11,7%
Vaslui11,7%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare4678,0%
Noi1322,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină2339,0%
Hibrid1830,5%
Motorină1830,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică4576,3%
Companie1423,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break5898,3%
Berlină cu hayon11,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW915,3%
75-109 kW2644,1%
110-149 kW2339,0%
150-219 kW11,7%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11,7%
1000-1399 cmc711,9%
1400-1599 cmc23,4%
1600-1999 cmc4576,3%
2000-2999 cmc46,8%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București810,3%
Timiș79,0%
Iași67,7%
Arad56,4%
Suceava56,4%
Giurgiu45,1%
Prahova45,1%
Brașov33,8%
Cluj33,8%
Hunedoara33,8%
Toate (32)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov33,8%
Bihor22,6%
Caraș-Severin22,6%
Harghita22,6%
Mureș22,6%
Sibiu22,6%
Vaslui22,6%
Argeș11,3%
Bistrița-Năsăud11,3%
Botoșani11,3%
Constanța11,3%
Covasna11,3%
Dâmbovița11,3%
Gorj11,3%
Ialomița11,3%
Maramureș11,3%
Neamț11,3%
Olt11,3%
Satu Mare11,3%
Teleorman11,3%
Tulcea11,3%
Vâlcea11,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare266,7%
Export133,3%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.