Înmatriculări SSANGYONG, decembrie 2025

Noi629+290,7% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare15-25,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări65+10,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri6

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 181 noinov 24: 14 rulate, prima înmatricularedec 24: 161 noidec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 221 noiian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 216 noifeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 211 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 180 noiapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 233 noimai 25: 19 rulate, prima înmatriculareiun 25: 209 noiiun 25: 28 rulate, prima înmatriculareiul 25: 242 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 227 noiaug 25: 21 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 157 noioct 25: 29 rulate, prima înmatricularenov 25: 188 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 629 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 59 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 81 noiapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 93 noimai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 442 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 160 noiiul 26: 25 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418114
dec 2416120
ian 252219
feb 2521627
mar 2521126
apr 2518021
mai 2523319
iun 2520928
iul 2524222
aug 2522721
sep 2518019
oct 2515729
nov 2518816
dec 2562915
ian 265913
feb 267431
mar 266723
apr 268124
mai 269323
iun 2644214
iul 2616025
aug 263415
sep 263014
oct 262217

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01002003004005002006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 1 noi2016: 2 rulate, prima înmatriculare2017: 2 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2019: 1 rulate, prima înmatriculare2023: 1 rulate, prima înmatriculare2024: 163 noi2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 465 noi2025: 1 rulate, prima înmatriculare20062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200701
200800
200900
201002
201101
201200
201301
201400
201510
201602
201702
201801
201901
202000
202100
202200
202301
20241631
20254651

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
KORANDO29045,0%
TIVOLI16225,2%
TORRES10516,3%
ACTYON446,8%
REXTON396,1%
KYRON20,3%
XLV20,3%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV644100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București16826,1%
Constanța487,5%
Mureș416,4%
Harghita345,3%
Cluj264,0%
Prahova253,9%
Dolj243,7%
Bacău213,3%
Galați213,3%
Iași213,3%
Toate (39)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava193,0%
Brașov182,8%
Tulcea182,8%
Satu Mare172,6%
Sibiu162,5%
Argeș142,2%
Ilfov132,0%
Vaslui132,0%
Bistrița-Năsăud121,9%
Timiș111,7%
Maramureș101,6%
Hunedoara71,1%
Dâmbovița60,9%
Bihor50,8%
Brăila50,8%
Călărași50,8%
Ialomița40,6%
Buzău30,5%
Giurgiu30,5%
Teleorman30,5%
Vrancea30,5%
Caraș-Severin20,3%
Mehedinți20,3%
Arad10,2%
Botoșani10,2%
Covasna10,2%
Neamț10,2%
Sălaj10,2%
Vâlcea10,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi62997,7%
Rulate, prima înmatriculare152,3%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină55886,6%
Motorină477,3%
Hibrid294,5%
Electric101,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie44268,6%
Persoană fizică20231,4%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break64399,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)10,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW71,1%
110-149 kW62797,4%
Necompletat101,6%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc58991,5%
1600-1999 cmc50,8%
2000-2999 cmc406,2%
Necompletat101,6%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1726,2%
Constanța812,3%
Ilfov69,2%
Brașov57,7%
Iași34,6%
Maramureș34,6%
Argeș23,1%
Bacău23,1%
Neamț23,1%
Prahova23,1%
Toate (23)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava23,1%
Tulcea23,1%
Arad11,5%
Dâmbovița11,5%
Dolj11,5%
Galați11,5%
Giurgiu11,5%
Gorj11,5%
Hunedoara11,5%
Sibiu11,5%
Timiș11,5%
Vaslui11,5%
Vâlcea11,5%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare350,0%
Export350,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.