Înmatriculări SSANGYONG, iulie 2024

Noi217+35,6% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare11-47,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări83+144,1% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0200400600800nov 24: 181 noinov 24: 14 rulate, prima înmatricularedec 24: 161 noidec 24: 20 rulate, prima înmatriculareian 25: 221 noiian 25: 9 rulate, prima înmatricularefeb 25: 216 noifeb 25: 27 rulate, prima înmatricularemar 25: 211 noimar 25: 26 rulate, prima înmatriculareapr 25: 180 noiapr 25: 21 rulate, prima înmatricularemai 25: 233 noimai 25: 19 rulate, prima înmatriculareiun 25: 209 noiiun 25: 28 rulate, prima înmatriculareiul 25: 242 noiiul 25: 22 rulate, prima înmatriculareaug 25: 227 noiaug 25: 21 rulate, prima înmatricularesep 25: 180 noisep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 157 noioct 25: 29 rulate, prima înmatricularenov 25: 188 noinov 25: 16 rulate, prima înmatricularedec 25: 629 noidec 25: 15 rulate, prima înmatriculareian 26: 59 noiian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 74 noifeb 26: 31 rulate, prima înmatricularemar 26: 67 noimar 26: 23 rulate, prima înmatriculareapr 26: 81 noiapr 26: 24 rulate, prima înmatricularemai 26: 93 noimai 26: 23 rulate, prima înmatriculareiun 26: 442 noiiun 26: 14 rulate, prima înmatriculareiul 26: 160 noiiul 26: 25 rulate, prima înmatriculareaug 26: 34 noiaug 26: 15 rulate, prima înmatricularesep 26: 30 noisep 26: 14 rulate, prima înmatriculareoct 26: 22 noioct 26: 17 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2418114
dec 2416120
ian 252219
feb 2521627
mar 2521126
apr 2518021
mai 2523319
iun 2520928
iul 2524222
aug 2522721
sep 2518019
oct 2515729
nov 2518816
dec 2562915
ian 265913
feb 267431
mar 266723
apr 268124
mai 269323
iun 2644214
iul 2616025
aug 263415
sep 263014
oct 262217

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0501001502000: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2016: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 1 noi2023: 75 noi2024: 141 noi2000200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200001
200100
200200
200300
200400
200500
200601
200701
200800
200901
201002
201100
201201
201302
201400
201500
201601
201700
201801
201900
202000
202100
202210
2023750
20241410

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
TIVOLI GRAND9240,4%
KORANDO4318,9%
TORRES4118,0%
TIVOLI3214,0%
REXTON167,0%
RODIUS20,9%
ACTYON10,4%
KYRON10,4%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV22699,1%
Monovolume (MPV)20,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București10144,3%
Maramureș167,0%
Timiș135,7%
Tulcea125,3%
Bistrița-Năsăud93,9%
Hunedoara83,5%
Iași83,5%
Constanța73,1%
Dolj52,2%
Harghita41,8%
Toate (32)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Ilfov41,8%
Prahova41,8%
Satu Mare41,8%
Suceava41,8%
Cluj31,3%
Sibiu31,3%
Brăila20,9%
Covasna20,9%
Galați20,9%
Giurgiu20,9%
Gorj20,9%
Mureș20,9%
Vaslui20,9%
Alba10,4%
Argeș10,4%
Bacău10,4%
Bihor10,4%
Botoșani10,4%
Brașov10,4%
Dâmbovița10,4%
Olt10,4%
Teleorman10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Noi21795,2%
Rulate, prima înmatriculare114,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină20087,7%
Motorină2611,4%
Electric20,9%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie14061,4%
Persoană fizică8838,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break228100,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW10,4%
75-109 kW31,3%
110-149 kW22297,4%
Necompletat20,9%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc20188,2%
1600-1999 cmc73,1%
2000-2999 cmc187,9%
Necompletat20,9%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București1720,5%
Satu Mare89,6%
Ilfov67,2%
Brașov56,0%
Constanța56,0%
Bistrița-Năsăud44,8%
Dolj44,8%
Cluj33,6%
Ialomița33,6%
Timiș33,6%
Toate (28)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Brăila22,4%
Iași22,4%
Maramureș22,4%
Mureș22,4%
Olt22,4%
Sălaj22,4%
Suceava22,4%
Arad11,2%
Argeș11,2%
Bacău11,2%
Buzău11,2%
Dâmbovița11,2%
Galați11,2%
Giurgiu11,2%
Mehedinți11,2%
Prahova11,2%
Tulcea11,2%
Vaslui11,2%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export375,0%
Dezmembrare125,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.