Înmatriculări SMART, ianuarie 2023

Noi20+100,0% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare62-13,9% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări228+1,3% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri16

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
020406080nov 24: 58 rulate, prima înmatricularedec 24: 60 rulate, prima înmatriculareian 25: 64 rulate, prima înmatricularefeb 25: 76 rulate, prima înmatricularemar 25: 57 rulate, prima înmatriculareapr 25: 50 rulate, prima înmatricularemai 25: 56 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 40 rulate, prima înmatriculareiul 25: 66 rulate, prima înmatriculareaug 25: 73 rulate, prima înmatricularesep 25: 49 rulate, prima înmatriculareoct 25: 65 rulate, prima înmatricularenov 25: 1 noinov 25: 45 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 rulate, prima înmatriculareian 26: 42 rulate, prima înmatricularefeb 26: 51 rulate, prima înmatricularemar 26: 38 rulate, prima înmatriculareapr 26: 40 rulate, prima înmatricularemai 26: 37 rulate, prima înmatriculareiun 26: 49 rulate, prima înmatriculareiul 26: 38 rulate, prima înmatriculareaug 26: 31 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24058
dec 24060
ian 25064
feb 25076
mar 25057
apr 25050
mai 25056
iun 25140
iul 25066
aug 25073
sep 25049
oct 25065
nov 25145
dec 25055
ian 26042
feb 26051
mar 26038
apr 26040
mai 26037
iun 26049
iul 26038
aug 26031
sep 26043
oct 26038

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152000: 4 rulate, prima înmatriculare2001: 6 rulate, prima înmatriculare2002: 3 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 12 rulate, prima înmatriculare2005: 14 rulate, prima înmatriculare2006: 4 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2008: 6 rulate, prima înmatriculare2009: 4 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 15 noi2022: 5 noi20002001200220032004200520062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200004
200106
200203
200301
2004012
2005014
200604
200702
200806
200904
201003
201101
201200
201300
201402
201500
201600
201700
201800
201900
202000
2021150
202250

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
FORTWO2732,9%
FORFOUR2631,7%
EQ FORTWO1214,6%
EQ FORFOUR89,8%
Model necompletat44,9%
SMART44,9%
FOR TWO11,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mini (A)7793,9%
Neclasificate56,1%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București2226,8%
Timiș89,8%
Cluj44,9%
Constanța44,9%
Sălaj44,9%
Vaslui44,9%
Arad33,7%
Dolj33,7%
Ilfov33,7%
Neamț33,7%
Toate (27)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Bistrița-Năsăud22,4%
Caraș-Severin22,4%
Dâmbovița22,4%
Galați22,4%
Hunedoara22,4%
Mureș22,4%
Sibiu22,4%
Alba11,2%
Argeș11,2%
Bacău11,2%
Bihor11,2%
Botoșani11,2%
Brașov11,2%
Covasna11,2%
Giurgiu11,2%
Olt11,2%
Vâlcea11,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare6275,6%
Noi2024,4%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină4150,0%
Motorină2125,6%
Electric2024,4%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică6680,5%
Companie1619,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Cupeu3846,3%
Break2530,5%
Berlină911,0%
Cabriolet911,0%
Berlină cu hayon11,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW5870,7%
75-109 kW44,9%
Necompletat2024,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc3643,9%
1000-1399 cmc1720,7%
1400-1599 cmc911,0%
Necompletat2024,4%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3515,4%
Cluj229,6%
Ilfov167,0%
Brașov104,4%
Hunedoara104,4%
Timiș104,4%
Argeș83,5%
Iași83,5%
Gorj73,1%
Mureș73,1%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Neamț73,1%
Dolj62,6%
Constanța52,2%
Giurgiu52,2%
Maramureș52,2%
Sibiu52,2%
Vâlcea52,2%
Botoșani41,8%
Dâmbovița41,8%
Galați41,8%
Prahova41,8%
Suceava41,8%
Bacău31,3%
Bistrița-Năsăud31,3%
Brăila31,3%
Călărași31,3%
Harghita31,3%
Mehedinți31,3%
Sălaj31,3%
Vaslui31,3%
Vrancea31,3%
Buzău20,9%
Arad10,4%
Bihor10,4%
Covasna10,4%
Ialomița10,4%
Olt10,4%
Satu Mare10,4%
Teleorman10,4%
Tulcea10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare1168,8%
Export531,2%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.