Noi 775 -8,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.416 -25,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.567 -8,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 220 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 778 noi nov 24: 1.628 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.156 noi dec 24: 1.617 rulate, prima înmatriculare ian 25: 892 noi ian 25: 1.508 rulate, prima înmatriculare feb 25: 878 noi feb 25: 1.757 rulate, prima înmatriculare mar 25: 869 noi mar 25: 1.957 rulate, prima înmatriculare apr 25: 842 noi apr 25: 1.905 rulate, prima înmatriculare mai 25: 909 noi mai 25: 1.781 rulate, prima înmatriculare iun 25: 938 noi iun 25: 1.698 rulate, prima înmatriculare iul 25: 1.259 noi iul 25: 1.774 rulate, prima înmatriculare aug 25: 798 noi aug 25: 1.543 rulate, prima înmatriculare sep 25: 896 noi sep 25: 1.603 rulate, prima înmatriculare oct 25: 873 noi oct 25: 1.743 rulate, prima înmatriculare nov 25: 997 noi nov 25: 1.670 rulate, prima înmatriculare dec 25: 1.148 noi dec 25: 1.589 rulate, prima înmatriculare ian 26: 690 noi ian 26: 1.342 rulate, prima înmatriculare feb 26: 865 noi feb 26: 1.572 rulate, prima înmatriculare mar 26: 990 noi mar 26: 1.672 rulate, prima înmatriculare apr 26: 775 noi apr 26: 1.416 rulate, prima înmatriculare mai 26: 910 noi mai 26: 1.331 rulate, prima înmatriculare iun 26: 1.244 noi iun 26: 1.346 rulate, prima înmatriculare iul 26: 802 noi iul 26: 1.385 rulate, prima înmatriculare aug 26: 845 noi aug 26: 1.244 rulate, prima înmatriculare sep 26: 795 noi sep 26: 1.317 rulate, prima înmatriculare oct 26: 810 noi oct 26: 1.363 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 778 1.628 dec 24 1.156 1.617 ian 25 892 1.508 feb 25 878 1.757 mar 25 869 1.957 apr 25 842 1.905 mai 25 909 1.781 iun 25 938 1.698 iul 25 1.259 1.774 aug 25 798 1.543 sep 25 896 1.603 oct 25 873 1.743 nov 25 997 1.670 dec 25 1.148 1.589 ian 26 690 1.342 feb 26 865 1.572 mar 26 990 1.672 apr 26 775 1.416 mai 26 910 1.331 iun 26 1.244 1.346 iul 26 802 1.385 aug 26 845 1.244 sep 26 795 1.317 oct 26 810 1.363
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 200 400 600 800 < 2002: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 4 rulate, prima înmatriculare 2003: 2 rulate, prima înmatriculare 2004: 7 rulate, prima înmatriculare 2005: 23 rulate, prima înmatriculare 2006: 25 rulate, prima înmatriculare 2007: 34 rulate, prima înmatriculare 2008: 52 rulate, prima înmatriculare 2009: 75 rulate, prima înmatriculare 2010: 89 rulate, prima înmatriculare 2011: 104 rulate, prima înmatriculare 2012: 71 rulate, prima înmatriculare 2013: 87 rulate, prima înmatriculare 2014: 88 rulate, prima înmatriculare 2015: 93 rulate, prima înmatriculare 2016: 90 rulate, prima înmatriculare 2017: 91 rulate, prima înmatriculare 2018: 78 rulate, prima înmatriculare 2019: 78 rulate, prima înmatriculare 2020: 83 rulate, prima înmatriculare 2021: 94 rulate, prima înmatriculare 2022: 90 rulate, prima înmatriculare 2023: 30 rulate, prima înmatriculare 2024: 1 noi 2024: 12 rulate, prima înmatriculare 2025: 171 noi 2025: 6 rulate, prima înmatriculare 2026: 603 noi 2026: 1 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 9 2002 0 4 2003 0 2 2004 0 7 2005 0 23 2006 0 25 2007 0 34 2008 0 52 2009 0 75 2010 0 89 2011 0 104 2012 0 71 2013 0 87 2014 0 88 2015 0 93 2016 0 90 2017 0 91 2018 0 78 2019 0 78 2020 0 83 2021 0 94 2022 0 90 2023 0 30 2024 1 12 2025 171 6 2026 603 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă OCTAVIA 980 44,7% FABIA 296 13,5% SUPERB 272 12,4% KODIAQ 225 10,3% KAROQ 96 4,4% SCALA 91 4,2% KAMIQ 90 4,1% RAPID 52 2,4% YETI 33 1,5% ROOMSTER 31 1,4%
Toate (15) Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 980 44,7% SUV 460 21,0% Mici (B) 439 20,0% Medii (D) 272 12,4% Monovolume (MPV) 31 1,4% Mini (A) 6 0,3% Neclasificate 3 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 672 30,7% Timiș 95 4,3% Cluj 83 3,8% Ilfov 81 3,7% Brașov 78 3,6% Prahova 71 3,2% Argeș 65 3,0% Bihor 61 2,8% Suceava 60 2,7% Iași 56 2,6%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 43 2,0% Constanța 43 2,0% Maramureș 42 1,9% Sibiu 41 1,9% Dâmbovița 40 1,8% Mureș 38 1,7% Neamț 38 1,7% Alba 37 1,7% Arad 37 1,7% Covasna 34 1,6% Satu Mare 34 1,6% Vâlcea 32 1,5% Galați 30 1,4% Harghita 29 1,3% Hunedoara 29 1,3% Vrancea 29 1,3% Dolj 27 1,2% Sălaj 23 1,0% Bistrița-Năsăud 22 1,0% Brăila 22 1,0% Buzău 22 1,0% Gorj 22 1,0% Olt 22 1,0% Vaslui 21 1,0% Caraș-Severin 18 0,8% Teleorman 18 0,8% Botoșani 15 0,7% Giurgiu 14 0,6% Călărași 13 0,6% Ialomița 13 0,6% Mehedinți 13 0,6% Tulcea 8 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.416 64,6% Noi 775 35,4%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.252 57,1% Benzină 693 31,6% Hibrid 225 10,3% Electric 17 0,8% GNC/GNL 3 0,1% GPL 1 0,0%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.392 63,5% Companie 799 36,5%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.203 54,9% Berlină 582 26,6% Berlină cu hayon 374 17,1% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 32 1,5%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 324 14,8% 75-109 kW 747 34,1% 110-149 kW 1.023 46,7% 150-219 kW 79 3,6% Necompletat 18 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 232 10,6% 1000-1399 cmc 247 11,3% 1400-1599 cmc 657 30,0% 1600-1999 cmc 1.038 47,4% Necompletat 17 0,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.