Noi 536 -45,1% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 2.102 -14,7% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.534 +1,1% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 543 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 5.000 nov 24: 625 noi nov 24: 1.895 rulate, prima înmatriculare dec 24: 1.589 noi dec 24: 1.972 rulate, prima înmatriculare ian 25: 726 noi ian 25: 1.681 rulate, prima înmatriculare feb 25: 744 noi feb 25: 2.165 rulate, prima înmatriculare mar 25: 532 noi mar 25: 2.252 rulate, prima înmatriculare apr 25: 569 noi apr 25: 2.349 rulate, prima înmatriculare mai 25: 631 noi mai 25: 2.263 rulate, prima înmatriculare iun 25: 581 noi iun 25: 2.339 rulate, prima înmatriculare iul 25: 976 noi iul 25: 2.465 rulate, prima înmatriculare aug 25: 1.018 noi aug 25: 2.107 rulate, prima înmatriculare sep 25: 1.140 noi sep 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare oct 25: 906 noi oct 25: 2.614 rulate, prima înmatriculare nov 25: 1.021 noi nov 25: 2.389 rulate, prima înmatriculare dec 25: 2.638 noi dec 25: 2.101 rulate, prima înmatriculare ian 26: 255 noi ian 26: 1.801 rulate, prima înmatriculare feb 26: 583 noi feb 26: 2.265 rulate, prima înmatriculare mar 26: 454 noi mar 26: 2.312 rulate, prima înmatriculare apr 26: 367 noi apr 26: 2.080 rulate, prima înmatriculare mai 26: 389 noi mai 26: 1.921 rulate, prima înmatriculare iun 26: 964 noi iun 26: 2.049 rulate, prima înmatriculare iul 26: 536 noi iul 26: 2.102 rulate, prima înmatriculare aug 26: 385 noi aug 26: 1.934 rulate, prima înmatriculare sep 26: 671 noi sep 26: 2.112 rulate, prima înmatriculare oct 26: 597 noi oct 26: 2.032 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 625 1.895 dec 24 1.589 1.972 ian 25 726 1.681 feb 25 744 2.165 mar 25 532 2.252 apr 25 569 2.349 mai 25 631 2.263 iun 25 581 2.339 iul 25 976 2.465 aug 25 1.018 2.107 sep 25 1.140 2.255 oct 25 906 2.614 nov 25 1.021 2.389 dec 25 2.638 2.101 ian 26 255 1.801 feb 26 583 2.265 mar 26 454 2.312 apr 26 367 2.080 mai 26 389 1.921 iun 26 964 2.049 iul 26 536 2.102 aug 26 385 1.934 sep 26 671 2.112 oct 26 597 2.032
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 2002: 9 rulate, prima înmatriculare 2002: 2 rulate, prima înmatriculare 2003: 8 rulate, prima înmatriculare 2004: 12 rulate, prima înmatriculare 2005: 20 rulate, prima înmatriculare 2006: 26 rulate, prima înmatriculare 2007: 25 rulate, prima înmatriculare 2008: 40 rulate, prima înmatriculare 2009: 70 rulate, prima înmatriculare 2010: 72 rulate, prima înmatriculare 2011: 112 rulate, prima înmatriculare 2012: 113 rulate, prima înmatriculare 2013: 181 rulate, prima înmatriculare 2014: 161 rulate, prima înmatriculare 2015: 217 rulate, prima înmatriculare 2016: 240 rulate, prima înmatriculare 2017: 232 rulate, prima înmatriculare 2018: 1 noi 2018: 152 rulate, prima înmatriculare 2019: 121 rulate, prima înmatriculare 2020: 103 rulate, prima înmatriculare 2021: 96 rulate, prima înmatriculare 2022: 54 rulate, prima înmatriculare 2023: 19 rulate, prima înmatriculare 2024: 2 noi 2024: 12 rulate, prima înmatriculare 2025: 88 noi 2025: 5 rulate, prima înmatriculare 2026: 445 noi < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 9 2002 0 2 2003 0 8 2004 0 12 2005 0 20 2006 0 26 2007 0 25 2008 0 40 2009 0 70 2010 0 72 2011 0 112 2012 0 113 2013 0 181 2014 0 161 2015 0 217 2016 0 240 2017 0 232 2018 1 152 2019 0 121 2020 0 103 2021 0 96 2022 0 54 2023 0 19 2024 2 12 2025 88 5 2026 445 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă MEGANE 688 26,1% CLIO 470 17,8% KADJAR 297 11,3% CAPTUR 209 7,9% SCENIC 175 6,6% ARKANA 147 5,6% TALISMAN 125 4,7% KOLEOS 99 3,8% ESPACE 73 2,8% SYMBIOZ 53 2,0%
Toate (29) Modele: valoare, vehicule, cotă KANGOO 49 1,9% AUSTRAL 47 1,8% LAGUNA 47 1,8% TRAFIC 36 1,4% ZOE 31 1,2% 5 28 1,1% RAFALE 22 0,8% TWINGO 19 0,7% MASTER 6 0,2% MODUS 4 0,2% 4 3 0,1% 19 2 0,1% FLUENCE 2 0,1% ALPINE 1 0,0% FUEGO 1 0,0% Model necompletat 1 0,0% SLE 1 0,0% THALIA 1 0,0% WIND 1 0,0%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 877 33,2% Compacte (C) 690 26,2% Mici (B) 534 20,2% Monovolume (MPV) 333 12,6% Medii (D) 172 6,5% Mini (A) 20 0,8% Neclasificate 6 0,2% Utilitare 6 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 400 15,2% Argeș 250 9,5% Prahova 163 6,2% Cluj 108 4,1% Bacău 90 3,4% Timiș 84 3,2% Dâmbovița 79 3,0% Maramureș 74 2,8% Brașov 70 2,7% Dolj 70 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Iași 68 2,6% Ilfov 66 2,5% Brăila 60 2,3% Galați 60 2,3% Neamț 57 2,2% Bihor 56 2,1% Constanța 52 2,0% Gorj 52 2,0% Suceava 50 1,9% Olt 49 1,9% Mureș 48 1,8% Vâlcea 48 1,8% Harghita 46 1,7% Hunedoara 45 1,7% Sibiu 42 1,6% Satu Mare 39 1,5% Vrancea 37 1,4% Buzău 33 1,3% Botoșani 32 1,2% Arad 31 1,2% Bistrița-Năsăud 31 1,2% Alba 30 1,1% Vaslui 29 1,1% Teleorman 26 1,0% Sălaj 23 0,9% Ialomița 22 0,8% Caraș-Severin 21 0,8% Giurgiu 21 0,8% Mehedinți 21 0,8% Călărași 20 0,8% Tulcea 19 0,7% Covasna 16 0,6%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 2.102 79,7% Noi 536 20,3%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.500 56,9% Benzină 642 24,3% Hibrid 361 13,7% Electric 75 2,8% GPL 60 2,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 2.080 78,8% Companie 558 21,2%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.157 43,9% Berlină cu hayon 1.147 43,5% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 160 6,1% Berlină 123 4,7% Cabriolet 30 1,1% Cupeu 21 0,8%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 693 26,3% 75-109 kW 1.563 59,2% 110-149 kW 309 11,7% 150-219 kW 3 0,1% 220 kW și peste 1 0,0% Necompletat 69 2,6%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 154 5,8% 1000-1399 cmc 571 21,6% 1400-1599 cmc 1.428 54,1% 1600-1999 cmc 398 15,1% 2000-2999 cmc 12 0,5% Necompletat 75 2,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.