Înmatriculări RENAULT SCENIC, aprilie 2026

Noi5

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare176-26,1% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri26

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0100200300nov 24: 5 noinov 24: 211 rulate, prima înmatricularedec 24: 9 noidec 24: 210 rulate, prima înmatriculareian 25: 30 noiian 25: 170 rulate, prima înmatricularefeb 25: 1 noifeb 25: 226 rulate, prima înmatricularemar 25: 2 noimar 25: 253 rulate, prima înmatriculareapr 25: 238 rulate, prima înmatricularemai 25: 4 noimai 25: 211 rulate, prima înmatriculareiun 25: 1 noiiun 25: 243 rulate, prima înmatriculareiul 25: 1 noiiul 25: 211 rulate, prima înmatriculareaug 25: 4 noiaug 25: 216 rulate, prima înmatricularesep 25: 3 noisep 25: 204 rulate, prima înmatriculareoct 25: 21 noioct 25: 232 rulate, prima înmatricularenov 25: 4 noinov 25: 216 rulate, prima înmatricularedec 25: 22 noidec 25: 197 rulate, prima înmatriculareian 26: 2 noiian 26: 165 rulate, prima înmatricularefeb 26: 2 noifeb 26: 213 rulate, prima înmatricularemar 26: 2 noimar 26: 236 rulate, prima înmatriculareapr 26: 5 noiapr 26: 176 rulate, prima înmatricularemai 26: 2 noimai 26: 159 rulate, prima înmatriculareiun 26: 7 noiiun 26: 166 rulate, prima înmatriculareiul 26: 175 rulate, prima înmatriculareaug 26: 152 rulate, prima înmatricularesep 26: 2 noisep 26: 144 rulate, prima înmatriculareoct 26: 5 noioct 26: 169 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 245211
dec 249210
ian 2530170
feb 251226
mar 252253
apr 250238
mai 254211
iun 251243
iul 251211
aug 254216
sep 253204
oct 2521232
nov 254216
dec 2522197
ian 262165
feb 262213
mar 262236
apr 265176
mai 262159
iun 267166
iul 260175
aug 260152
sep 262144
oct 265169

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025< 2002: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 3 rulate, prima înmatriculare2006: 5 rulate, prima înmatriculare2007: 5 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 17 rulate, prima înmatriculare2010: 14 rulate, prima înmatriculare2011: 24 rulate, prima înmatriculare2012: 21 rulate, prima înmatriculare2013: 13 rulate, prima înmatriculare2014: 19 rulate, prima înmatriculare2015: 12 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 8 rulate, prima înmatriculare2018: 9 rulate, prima înmatriculare2019: 6 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2024: 1 rulate, prima înmatriculare2025: 4 noi2026: 1 noi< 2002200320052007200920112013201520172019202120232025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200202
200201
200301
200402
200503
200605
200705
200804
2009017
2010014
2011024
2012021
2013013
2014019
2015012
201607
201708
201809
201906
202002
202100
202200
202300
202401
202540
202610

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Monovolume (MPV)181100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Bacău147,7%
București137,2%
Maramureș105,5%
Botoșani84,4%
Prahova84,4%
Suceava84,4%
Caraș-Severin73,9%
Cluj73,9%
Sibiu73,9%
Argeș63,3%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Brăila63,3%
Galați63,3%
Mureș63,3%
Timiș63,3%
Dâmbovița52,8%
Dolj52,8%
Satu Mare52,8%
Bihor42,2%
Brașov42,2%
Hunedoara42,2%
Iași42,2%
Neamț42,2%
Vrancea42,2%
Arad31,7%
Bistrița-Năsăud31,7%
Ilfov31,7%
Sălaj31,7%
Alba21,1%
Constanța21,1%
Mehedinți21,1%
Vaslui21,1%
Vâlcea21,1%
Buzău10,6%
Covasna10,6%
Giurgiu10,6%
Gorj10,6%
Harghita10,6%
Ialomița10,6%
Olt10,6%
Teleorman10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare17697,2%
Noi52,8%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină14177,9%
Benzină3418,8%
Electric63,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16289,5%
Companie1910,5%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon11060,8%
Utilizare multiplă (SUV, MPV)7038,7%
Break10,6%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW42,2%
75-109 kW16289,5%
110-149 kW95,0%
Necompletat63,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc2111,6%
1400-1599 cmc11664,1%
1600-1999 cmc3821,0%
Necompletat63,3%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare26100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.