Înmatriculări RENAULT CLIO, august 2022

Noi104-44,1% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare163-15,5% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Radieri57

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
05001.0001.5002.000nov 24: 103 noinov 24: 268 rulate, prima înmatricularedec 24: 278 noidec 24: 285 rulate, prima înmatriculareian 25: 225 noiian 25: 223 rulate, prima înmatricularefeb 25: 295 noifeb 25: 298 rulate, prima înmatricularemar 25: 141 noimar 25: 321 rulate, prima înmatriculareapr 25: 243 noiapr 25: 313 rulate, prima înmatricularemai 25: 299 noimai 25: 320 rulate, prima înmatriculareiun 25: 273 noiiun 25: 334 rulate, prima înmatriculareiul 25: 351 noiiul 25: 342 rulate, prima înmatriculareaug 25: 533 noiaug 25: 272 rulate, prima înmatricularesep 25: 512 noisep 25: 339 rulate, prima înmatriculareoct 25: 376 noioct 25: 399 rulate, prima înmatricularenov 25: 427 noinov 25: 392 rulate, prima înmatricularedec 25: 1.405 noidec 25: 312 rulate, prima înmatriculareian 26: 112 noiian 26: 263 rulate, prima înmatricularefeb 26: 302 noifeb 26: 327 rulate, prima înmatricularemar 26: 150 noimar 26: 357 rulate, prima înmatriculareapr 26: 178 noiapr 26: 311 rulate, prima înmatricularemai 26: 123 noimai 26: 264 rulate, prima înmatriculareiun 26: 427 noiiun 26: 297 rulate, prima înmatriculareiul 26: 168 noiiul 26: 302 rulate, prima înmatriculareaug 26: 158 noiaug 26: 260 rulate, prima înmatricularesep 26: 270 noisep 26: 315 rulate, prima înmatriculareoct 26: 174 noioct 26: 325 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24103268
dec 24278285
ian 25225223
feb 25295298
mar 25141321
apr 25243313
mai 25299320
iun 25273334
iul 25351342
aug 25533272
sep 25512339
oct 25376399
nov 25427392
dec 251.405312
ian 26112263
feb 26302327
mar 26150357
apr 26178311
mai 26123264
iun 26427297
iul 26168302
aug 26158260
sep 26270315
oct 26174325

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150< 1998: 1 rulate, prima înmatriculare1998: 1 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2001: 2 rulate, prima înmatriculare2002: 2 rulate, prima înmatriculare2003: 2 rulate, prima înmatriculare2004: 4 rulate, prima înmatriculare2005: 4 rulate, prima înmatriculare2006: 11 rulate, prima înmatriculare2007: 8 rulate, prima înmatriculare2008: 11 rulate, prima înmatriculare2009: 8 rulate, prima înmatriculare2010: 3 rulate, prima înmatriculare2011: 9 rulate, prima înmatriculare2012: 16 rulate, prima înmatriculare2013: 24 rulate, prima înmatriculare2014: 15 rulate, prima înmatriculare2015: 10 rulate, prima înmatriculare2016: 7 rulate, prima înmatriculare2017: 6 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 7 rulate, prima înmatriculare2020: 2 rulate, prima înmatriculare2021: 2 noi2021: 1 rulate, prima înmatriculare2022: 102 noi< 1998199920012003200520072009201120132015201720192021
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 199801
199801
199900
200001
200102
200202
200302
200404
200504
2006011
200708
2008011
200908
201003
201109
2012016
2013024
2014015
2015010
201607
201706
201808
201907
202002
202121
20221020

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Mici (B)267100,0%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
Cluj5420,2%
București4015,0%
Prahova166,0%
Argeș124,5%
Hunedoara124,5%
Harghita93,4%
Constanța83,0%
Dolj72,6%
Ilfov72,6%
Sibiu62,2%
Toate (40)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava62,2%
Bihor51,9%
Brașov51,9%
Maramureș51,9%
Mureș51,9%
Vâlcea51,9%
Bacău41,5%
Caraș-Severin41,5%
Dâmbovița41,5%
Galați41,5%
Gorj41,5%
Iași41,5%
Olt41,5%
Timiș41,5%
Alba31,1%
Arad31,1%
Mehedinți31,1%
Neamț31,1%
Teleorman31,1%
Bistrița-Năsăud20,7%
Botoșani20,7%
Buzău20,7%
Covasna20,7%
Satu Mare20,7%
Vaslui20,7%
Vrancea20,7%
Călărași10,4%
Giurgiu10,4%
Ialomița10,4%
Tulcea10,4%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare16361,0%
Noi10439,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină16461,4%
Motorină9134,1%
GPL103,7%
Hibrid20,7%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică16361,0%
Companie10439,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Berlină cu hayon21982,0%
Break4818,0%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW25495,1%
75-109 kW124,5%
Necompletat10,4%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
sub 1000 cmc11743,8%
1000-1399 cmc5219,5%
1400-1599 cmc9636,0%
1600-1999 cmc20,7%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări

Fișierele DGPCI dau revânzările doar pe marcă și județ, deci nu se pot filtra după combustibil, model sau celelalte criterii alese.

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare4070,2%
Export1729,8%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.