Înmatriculări PORSCHE, decembrie 2025

Noi43+65,4% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare112+12,0% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări235+9,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri45

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 35 noinov 24: 120 rulate, prima înmatricularedec 24: 26 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 156 rulate, prima înmatricularefeb 25: 53 noifeb 25: 154 rulate, prima înmatricularemar 25: 40 noimar 25: 174 rulate, prima înmatriculareapr 25: 42 noiapr 25: 153 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 158 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 174 rulate, prima înmatriculareaug 25: 52 noiaug 25: 154 rulate, prima înmatricularesep 25: 30 noisep 25: 139 rulate, prima înmatriculareoct 25: 32 noioct 25: 143 rulate, prima înmatricularenov 25: 47 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 43 noidec 25: 112 rulate, prima înmatriculareian 26: 35 noiian 26: 126 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 175 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 161 rulate, prima înmatriculareapr 26: 37 noiapr 26: 143 rulate, prima înmatricularemai 26: 38 noimai 26: 122 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 noiiun 26: 130 rulate, prima înmatriculareiul 26: 40 noiiul 26: 154 rulate, prima înmatriculareaug 26: 41 noiaug 26: 121 rulate, prima înmatricularesep 26: 31 noisep 26: 165 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 143 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2435120
dec 2426100
ian 2534156
feb 2553154
mar 2540174
apr 2542153
mai 2553158
iun 2547144
iul 2551174
aug 2552154
sep 2530139
oct 2532143
nov 2547136
dec 2543112
ian 2635126
feb 2626175
mar 2645161
apr 2637143
mai 2638122
iun 2656130
iul 2640154
aug 2641121
sep 2631165
oct 2638143

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01020304050< 2001: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 1 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2013: 2 rulate, prima înmatriculare2014: 6 rulate, prima înmatriculare2015: 5 rulate, prima înmatriculare2016: 6 rulate, prima înmatriculare2017: 4 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 8 rulate, prima înmatriculare2021: 1 noi2021: 9 rulate, prima înmatriculare2022: 3 rulate, prima înmatriculare2023: 17 rulate, prima înmatriculare2024: 28 rulate, prima înmatriculare2025: 42 noi2025: 7 rulate, prima înmatriculare< 2001200220042006200820102012201420162018202020222024
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200101
200100
200200
200300
200400
200500
200600
200700
200801
200901
201000
201102
201201
201302
201406
201505
201606
201704
201806
201905
202008
202119
202203
2023017
2024028
2025427

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAYENNE8152,3%
9112717,4%
MACAN1811,6%
PANAMERA149,0%
Model necompletat63,9%
TAYCAN63,9%
71821,3%
CAYMAN10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV9963,9%
Sport3019,4%
Mari și de lux (E)2012,9%
Neclasificate63,9%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București8252,9%
Cluj95,8%
Ilfov95,8%
Iași74,5%
Timiș53,2%
Argeș42,6%
Bihor42,6%
Brașov42,6%
Suceava42,6%
Constanța31,9%
Toate (24)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș31,9%
Satu Mare31,9%
Bacău21,3%
Dolj21,3%
Galați21,3%
Mureș21,3%
Neamț21,3%
Vâlcea21,3%
Arad10,6%
Hunedoara10,6%
Ialomița10,6%
Mehedinți10,6%
Prahova10,6%
Sibiu10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11272,3%
Noi4327,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid7246,5%
Benzină5938,1%
Electric149,0%
Motorină106,5%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie12077,4%
Persoană fizică3522,6%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break10769,0%
Cupeu2516,1%
Berlină cu hayon1811,6%
Cabriolet53,2%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
150-219 kW1811,6%
220 kW și peste12379,4%
Necompletat149,0%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc95,8%
2000-2999 cmc10567,7%
3000 cmc și peste2717,4%
Necompletat149,0%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București5824,7%
Ilfov198,1%
Constanța114,7%
Satu Mare114,7%
Cluj93,8%
Dâmbovița83,4%
Iași83,4%
Arad73,0%
Argeș73,0%
Bihor73,0%
Toate (40)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Suceava62,6%
Vâlcea62,6%
Bistrița-Năsăud52,1%
Dolj52,1%
Gorj52,1%
Teleorman52,1%
Bacău41,7%
Buzău41,7%
Mureș41,7%
Timiș41,7%
Alba31,3%
Brașov31,3%
Galați31,3%
Maramureș31,3%
Neamț31,3%
Prahova31,3%
Sibiu31,3%
Tulcea31,3%
Vaslui31,3%
Giurgiu20,9%
Hunedoara20,9%
Olt20,9%
Sălaj20,9%
Botoșani10,4%
Brăila10,4%
Călărași10,4%
Caraș-Severin10,4%
Harghita10,4%
Ialomița10,4%
Mehedinți10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4088,9%
Dezmembrare36,7%
Înmatriculat pentru export24,4%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.