Înmatriculări PORSCHE, octombrie 2024

Noi47+11,9% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare143+33,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări231+35,9% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri13

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200250nov 24: 35 noinov 24: 120 rulate, prima înmatricularedec 24: 26 noidec 24: 100 rulate, prima înmatriculareian 25: 34 noiian 25: 156 rulate, prima înmatricularefeb 25: 53 noifeb 25: 154 rulate, prima înmatricularemar 25: 40 noimar 25: 174 rulate, prima înmatriculareapr 25: 42 noiapr 25: 153 rulate, prima înmatricularemai 25: 53 noimai 25: 158 rulate, prima înmatriculareiun 25: 47 noiiun 25: 144 rulate, prima înmatriculareiul 25: 51 noiiul 25: 174 rulate, prima înmatriculareaug 25: 52 noiaug 25: 154 rulate, prima înmatricularesep 25: 30 noisep 25: 139 rulate, prima înmatriculareoct 25: 32 noioct 25: 143 rulate, prima înmatricularenov 25: 47 noinov 25: 136 rulate, prima înmatricularedec 25: 43 noidec 25: 112 rulate, prima înmatriculareian 26: 35 noiian 26: 126 rulate, prima înmatricularefeb 26: 26 noifeb 26: 175 rulate, prima înmatricularemar 26: 45 noimar 26: 161 rulate, prima înmatriculareapr 26: 37 noiapr 26: 143 rulate, prima înmatricularemai 26: 38 noimai 26: 122 rulate, prima înmatriculareiun 26: 56 noiiun 26: 130 rulate, prima înmatriculareiul 26: 40 noiiul 26: 154 rulate, prima înmatriculareaug 26: 41 noiaug 26: 121 rulate, prima înmatricularesep 26: 31 noisep 26: 165 rulate, prima înmatriculareoct 26: 38 noioct 26: 143 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2435120
dec 2426100
ian 2534156
feb 2553154
mar 2540174
apr 2542153
mai 2553158
iun 2547144
iul 2551174
aug 2552154
sep 2530139
oct 2532143
nov 2547136
dec 2543112
ian 2635126
feb 2626175
mar 2645161
apr 2637143
mai 2638122
iun 2656130
iul 2640154
aug 2641121
sep 2631165
oct 2638143

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0204060< 2000: 3 rulate, prima înmatriculare2000: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 1 rulate, prima înmatriculare2008: 4 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2010: 2 rulate, prima înmatriculare2011: 6 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 6 rulate, prima înmatriculare2014: 5 rulate, prima înmatriculare2015: 7 rulate, prima înmatriculare2016: 5 rulate, prima înmatriculare2017: 10 rulate, prima înmatriculare2018: 8 rulate, prima înmatriculare2019: 5 rulate, prima înmatriculare2020: 13 rulate, prima înmatriculare2021: 14 rulate, prima înmatriculare2022: 13 rulate, prima înmatriculare2023: 4 noi2023: 24 rulate, prima înmatriculare2024: 43 noi2024: 11 rulate, prima înmatriculare< 2000200120032005200720092011201320152017201920212023
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
< 200003
200001
200100
200200
200300
200400
200500
200601
200701
200804
200901
201002
201106
201203
201306
201405
201507
201605
2017010
201808
201905
2020013
2021014
2022013
2023424
20244311

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
CAYENNE10454,7%
MACAN3317,4%
PANAMERA2010,5%
911157,9%
Model necompletat63,2%
71842,1%
TAYCAN31,6%
CAYMAN21,1%
92410,5%
944 TURBO10,5%
Toate (11)
Modele: valoare, vehicule, cotă
BOXSTER10,5%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV13772,1%
Mari și de lux (E)2312,1%
Sport2211,6%
Neclasificate84,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București7640,0%
Ilfov178,9%
Constanța147,4%
Cluj136,8%
Sibiu63,2%
Iași52,6%
Mureș52,6%
Timiș52,6%
Argeș42,1%
Galați42,1%
Toate (33)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Arad31,6%
Bihor31,6%
Brașov31,6%
Maramureș31,6%
Suceava31,6%
Bacău21,1%
Bistrița-Năsăud21,1%
Botoșani21,1%
Buzău21,1%
Gorj21,1%
Hunedoara21,1%
Ialomița21,1%
Prahova21,1%
Călărași10,5%
Caraș-Severin10,5%
Dâmbovița10,5%
Dolj10,5%
Mehedinți10,5%
Neamț10,5%
Sălaj10,5%
Satu Mare10,5%
Teleorman10,5%
Vaslui10,5%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare14375,3%
Noi4724,7%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Benzină9952,1%
Hibrid5730,0%
Motorină2613,7%
Electric84,2%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie12364,7%
Persoană fizică6735,3%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Break14375,3%
Berlină cu hayon2111,1%
Cupeu1910,0%
Cabriolet73,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
75-109 kW10,5%
110-149 kW10,5%
150-219 kW4624,2%
220 kW și peste13470,5%
Necompletat84,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1600-1999 cmc1910,0%
2000-2999 cmc13168,9%
3000 cmc și peste3216,8%
Necompletat84,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București7331,6%
Ilfov156,5%
Dolj114,8%
Constanța93,9%
Argeș83,5%
Cluj83,5%
Bihor73,0%
Maramureș73,0%
Timiș73,0%
Bistrița-Năsăud62,6%
Toate (38)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Brașov62,6%
Iași62,6%
Dâmbovița52,2%
Prahova52,2%
Vâlcea52,2%
Arad41,7%
Neamț41,7%
Sibiu41,7%
Teleorman41,7%
Alba31,3%
Buzău31,3%
Galați31,3%
Gorj31,3%
Mureș31,3%
Suceava31,3%
Călărași20,9%
Giurgiu20,9%
Hunedoara20,9%
Ialomița20,9%
Olt20,9%
Tulcea20,9%
Bacău10,4%
Botoșani10,4%
Brăila10,4%
Covasna10,4%
Mehedinți10,4%
Sălaj10,4%
Satu Mare10,4%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export1292,3%
Înmatriculat pentru export17,7%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.