Noi 218 -13,8% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.381 -26,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 4.732 +9,5% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 2.795 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 70 noi nov 24: 1.264 rulate, prima înmatriculare dec 24: 23 noi dec 24: 1.380 rulate, prima înmatriculare ian 25: 16 noi ian 25: 1.090 rulate, prima înmatriculare feb 25: 30 noi feb 25: 1.351 rulate, prima înmatriculare mar 25: 50 noi mar 25: 1.407 rulate, prima înmatriculare apr 25: 38 noi apr 25: 1.440 rulate, prima înmatriculare mai 25: 106 noi mai 25: 1.435 rulate, prima înmatriculare iun 25: 108 noi iun 25: 1.318 rulate, prima înmatriculare iul 25: 42 noi iul 25: 1.451 rulate, prima înmatriculare aug 25: 106 noi aug 25: 1.254 rulate, prima înmatriculare sep 25: 78 noi sep 25: 1.384 rulate, prima înmatriculare oct 25: 75 noi oct 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare nov 25: 130 noi nov 25: 1.303 rulate, prima înmatriculare dec 25: 165 noi dec 25: 1.099 rulate, prima înmatriculare ian 26: 31 noi ian 26: 941 rulate, prima înmatriculare feb 26: 10 noi feb 26: 1.188 rulate, prima înmatriculare mar 26: 113 noi mar 26: 1.259 rulate, prima înmatriculare apr 26: 185 noi apr 26: 1.136 rulate, prima înmatriculare mai 26: 83 noi mai 26: 979 rulate, prima înmatriculare iun 26: 38 noi iun 26: 1.075 rulate, prima înmatriculare iul 26: 19 noi iul 26: 1.124 rulate, prima înmatriculare aug 26: 10 noi aug 26: 965 rulate, prima înmatriculare sep 26: 5 noi sep 26: 1.015 rulate, prima înmatriculare oct 26: 7 noi oct 26: 974 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 70 1.264 dec 24 23 1.380 ian 25 16 1.090 feb 25 30 1.351 mar 25 50 1.407 apr 25 38 1.440 mai 25 106 1.435 iun 25 108 1.318 iul 25 42 1.451 aug 25 106 1.254 sep 25 78 1.384 oct 25 75 1.454 nov 25 130 1.303 dec 25 165 1.099 ian 26 31 941 feb 26 10 1.188 mar 26 113 1.259 apr 26 185 1.136 mai 26 83 979 iun 26 38 1.075 iul 26 19 1.124 aug 26 10 965 sep 26 5 1.015 oct 26 7 974
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 1999: 5 rulate, prima înmatriculare 1999: 6 rulate, prima înmatriculare 2000: 12 rulate, prima înmatriculare 2001: 19 rulate, prima înmatriculare 2002: 25 rulate, prima înmatriculare 2003: 41 rulate, prima înmatriculare 2004: 64 rulate, prima înmatriculare 2005: 89 rulate, prima înmatriculare 2006: 93 rulate, prima înmatriculare 2007: 116 rulate, prima înmatriculare 2008: 127 rulate, prima înmatriculare 2009: 90 rulate, prima înmatriculare 2010: 113 rulate, prima înmatriculare 2011: 131 rulate, prima înmatriculare 2012: 85 rulate, prima înmatriculare 2013: 61 rulate, prima înmatriculare 2014: 67 rulate, prima înmatriculare 2015: 49 rulate, prima înmatriculare 2016: 47 rulate, prima înmatriculare 2017: 53 rulate, prima înmatriculare 2018: 45 rulate, prima înmatriculare 2019: 29 rulate, prima înmatriculare 2020: 7 rulate, prima înmatriculare 2021: 4 noi 2021: 7 rulate, prima înmatriculare 2022: 119 noi 2023: 95 noi < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 5 1999 0 6 2000 0 12 2001 0 19 2002 0 25 2003 0 41 2004 0 64 2005 0 89 2006 0 93 2007 0 116 2008 0 127 2009 0 90 2010 0 113 2011 0 131 2012 0 85 2013 0 61 2014 0 67 2015 0 49 2016 0 47 2017 0 53 2018 0 45 2019 0 29 2020 0 7 2021 4 7 2022 119 0 2023 95 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă ASTRA 538 33,6% CORSA 345 21,6% MOKKA 146 9,1% ZAFIRA 141 8,8% INSIGNIA 98 6,1% MERIVA 67 4,2% CROSSLAND 47 2,9% ANTARA 42 2,6% VECTRA 38 2,4% VIVARO 33 2,1%
Toate (24) Modele: valoare, vehicule, cotă ZAFIRA TOURER 27 1,7% AGILA 15 0,9% COMBO 14 0,9% FRONTERA 10 0,6% GRANDLAND 10 0,6% Model necompletat 10 0,6% TIGRA 5 0,3% CASCADA 3 0,2% KARL 3 0,2% SIGNUM 3 0,2% AMPERA 1 0,1% GT 1 0,1% INDIGNIA SPORTS TOURER SW 1 0,1% MOVANO 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă Compacte (C) 539 33,7% Mici (B) 350 21,9% Monovolume (MPV) 282 17,6% SUV 255 15,9% Medii (D) 139 8,7% Mini (A) 18 1,1% Neclasificate 12 0,8% Sport 3 0,2% Utilitare 1 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 268 16,8% Dolj 86 5,4% Timiș 81 5,1% Arad 63 3,9% Prahova 53 3,3% Cluj 51 3,2% Bihor 50 3,1% Mureș 47 2,9% Sibiu 47 2,9% Hunedoara 45 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Bacău 44 2,8% Iași 42 2,6% Ilfov 37 2,3% Suceava 37 2,3% Brașov 36 2,3% Galați 36 2,3% Harghita 36 2,3% Mehedinți 36 2,3% Olt 34 2,1% Argeș 33 2,1% Vâlcea 29 1,8% Dâmbovița 28 1,8% Covasna 27 1,7% Maramureș 27 1,7% Satu Mare 27 1,7% Constanța 26 1,6% Caraș-Severin 25 1,6% Vrancea 23 1,4% Alba 21 1,3% Teleorman 21 1,3% Botoșani 20 1,3% Sălaj 20 1,3% Buzău 19 1,2% Gorj 19 1,2% Neamț 18 1,1% Vaslui 18 1,1% Bistrița-Năsăud 16 1,0% Brăila 15 0,9% Giurgiu 14 0,9% Ialomița 9 0,6% Tulcea 9 0,6% Călărași 6 0,4%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.381 86,4% Noi 218 13,6%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 873 54,6% Benzină 691 43,2% GPL 15 0,9% Electric 13 0,8% GNC/GNL 7 0,4%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.316 82,3% Companie 283 17,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 832 52,0% Break 366 22,9% Berlină cu hayon 331 20,7% Cupeu 27 1,7% Cabriolet 24 1,5% Berlină 19 1,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 574 35,9% 75-109 kW 825 51,6% 110-149 kW 179 11,2% 150-219 kW 8 0,5% Necompletat 13 0,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 36 2,3% 1000-1399 cmc 577 36,1% 1400-1599 cmc 295 18,4% 1600-1999 cmc 637 39,8% 2000-2999 cmc 41 2,6% Necompletat 13 0,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.