Noi 68 -32,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 598 -2,6% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 550 -0,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 69 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 500 1.000 1.500 2.000 nov 24: 39 noi nov 24: 894 rulate, prima înmatriculare dec 24: 37 noi dec 24: 875 rulate, prima înmatriculare ian 25: 79 noi ian 25: 826 rulate, prima înmatriculare feb 25: 57 noi feb 25: 1.011 rulate, prima înmatriculare mar 25: 32 noi mar 25: 973 rulate, prima înmatriculare apr 25: 41 noi apr 25: 1.065 rulate, prima înmatriculare mai 25: 35 noi mai 25: 1.071 rulate, prima înmatriculare iun 25: 35 noi iun 25: 1.049 rulate, prima înmatriculare iul 25: 62 noi iul 25: 1.157 rulate, prima înmatriculare aug 25: 15 noi aug 25: 893 rulate, prima înmatriculare sep 25: 37 noi sep 25: 1.042 rulate, prima înmatriculare oct 25: 210 noi oct 25: 1.196 rulate, prima înmatriculare nov 25: 154 noi nov 25: 981 rulate, prima înmatriculare dec 25: 273 noi dec 25: 928 rulate, prima înmatriculare ian 26: 67 noi ian 26: 855 rulate, prima înmatriculare feb 26: 67 noi feb 26: 1.071 rulate, prima înmatriculare mar 26: 570 noi mar 26: 1.109 rulate, prima înmatriculare apr 26: 101 noi apr 26: 962 rulate, prima înmatriculare mai 26: 31 noi mai 26: 964 rulate, prima înmatriculare iun 26: 320 noi iun 26: 959 rulate, prima înmatriculare iul 26: 1 noi iul 26: 978 rulate, prima înmatriculare aug 26: 3 noi aug 26: 861 rulate, prima înmatriculare sep 26: 2 noi sep 26: 958 rulate, prima înmatriculare oct 26: 2 noi oct 26: 934 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 39 894 dec 24 37 875 ian 25 79 826 feb 25 57 1.011 mar 25 32 973 apr 25 41 1.065 mai 25 35 1.071 iun 25 35 1.049 iul 25 62 1.157 aug 25 15 893 sep 25 37 1.042 oct 25 210 1.196 nov 25 154 981 dec 25 273 928 ian 26 67 855 feb 26 67 1.071 mar 26 570 1.109 apr 26 101 962 mai 26 31 964 iun 26 320 959 iul 26 1 978 aug 26 3 861 sep 26 2 958 oct 26 2 934
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 50 100 150 < 1998: 11 rulate, prima înmatriculare 1998: 1 rulate, prima înmatriculare 1999: 3 rulate, prima înmatriculare 2000: 2 rulate, prima înmatriculare 2001: 1 rulate, prima înmatriculare 2002: 3 rulate, prima înmatriculare 2003: 10 rulate, prima înmatriculare 2004: 15 rulate, prima înmatriculare 2005: 11 rulate, prima înmatriculare 2006: 13 rulate, prima înmatriculare 2007: 26 rulate, prima înmatriculare 2008: 54 rulate, prima înmatriculare 2009: 27 rulate, prima înmatriculare 2010: 56 rulate, prima înmatriculare 2011: 104 rulate, prima înmatriculare 2012: 69 rulate, prima înmatriculare 2013: 42 rulate, prima înmatriculare 2014: 51 rulate, prima înmatriculare 2015: 28 rulate, prima înmatriculare 2016: 20 rulate, prima înmatriculare 2017: 19 rulate, prima înmatriculare 2018: 20 rulate, prima înmatriculare 2019: 8 rulate, prima înmatriculare 2020: 3 rulate, prima înmatriculare 2021: 3 noi 2021: 1 rulate, prima înmatriculare 2022: 65 noi < 1998 1999 2001 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1998 0 11 1998 0 1 1999 0 3 2000 0 2 2001 0 1 2002 0 3 2003 0 10 2004 0 15 2005 0 11 2006 0 13 2007 0 26 2008 0 54 2009 0 27 2010 0 56 2011 0 104 2012 0 69 2013 0 42 2014 0 51 2015 0 28 2016 0 20 2017 0 19 2018 0 20 2019 0 8 2020 0 3 2021 3 1 2022 65 0
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă QASHQAI 390 58,6% QASHQAI+2 63 9,5% JUKE 61 9,2% X-TRAIL 60 9,0% MICRA 34 5,1% PATROL 18 2,7% NOTE 10 1,5% LEAF 6 0,9% PRIMERA 4 0,6% PULSAR 4 0,6%
Toate (21) Modele: valoare, vehicule, cotă NV200 3 0,5% ALMERA TINO 2 0,3% PATHFINDER 2 0,3% PRIMASTAR 2 0,3% 350Z 1 0,2% ALMERA 1 0,2% CUBE 1 0,2% GT-R 1 0,2% MURANO 1 0,2% TERRANO 1 0,2% TERRANO II 1 0,2%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 597 89,6% Mici (B) 44 6,6% Compacte (C) 13 2,0% Monovolume (MPV) 5 0,8% Medii (D) 4 0,6% Sport 2 0,3% Neclasificate 1 0,2%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 58 8,7% Cluj 37 5,6% Suceava 35 5,3% Bacău 31 4,7% Maramureș 30 4,5% Timiș 27 4,1% Brașov 23 3,5% Gorj 23 3,5% Mureș 21 3,2% Argeș 20 3,0%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Harghita 20 3,0% Satu Mare 20 3,0% Hunedoara 19 2,9% Iași 19 2,9% Neamț 19 2,9% Bihor 17 2,6% Galați 15 2,3% Prahova 15 2,3% Botoșani 14 2,1% Buzău 14 2,1% Covasna 14 2,1% Dolj 14 2,1% Vrancea 14 2,1% Sălaj 13 2,0% Sibiu 13 2,0% Alba 11 1,7% Caraș-Severin 11 1,7% Vâlcea 11 1,7% Constanța 10 1,5% Ilfov 10 1,5% Arad 9 1,4% Dâmbovița 9 1,4% Bistrița-Năsăud 8 1,2% Olt 7 1,1% Mehedinți 6 0,9% Brăila 5 0,8% Tulcea 5 0,8% Călărași 4 0,6% Giurgiu 4 0,6% Teleorman 4 0,6% Vaslui 4 0,6% Ialomița 3 0,5%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 598 89,8% Noi 68 10,2%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 486 73,0% Benzină 113 17,0% Hibrid 59 8,9% Electric 7 1,1% GPL 1 0,2%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 600 90,1% Companie 66 9,9%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 541 81,2% Break 94 14,1% Berlină cu hayon 25 3,8% Cabriolet 4 0,6% Berlină 1 0,2% Cupeu 1 0,2%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 43 6,5% 75-109 kW 457 68,6% 110-149 kW 156 23,4% 150-219 kW 2 0,3% 220 kW și peste 1 0,2% Necompletat 7 1,1%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 8 1,2% 1000-1399 cmc 88 13,2% 1400-1599 cmc 405 60,8% 1600-1999 cmc 112 16,8% 2000-2999 cmc 43 6,5% 3000 cmc și peste 3 0,5% Necompletat 7 1,1%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.