Noi 439 +35,9% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.553 +2,4% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 2.955 +0,6% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 460 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 4.000 nov 24: 366 noi nov 24: 1.881 rulate, prima înmatriculare dec 24: 500 noi dec 24: 1.975 rulate, prima înmatriculare ian 25: 487 noi ian 25: 1.997 rulate, prima înmatriculare feb 25: 454 noi feb 25: 2.450 rulate, prima înmatriculare mar 25: 402 noi mar 25: 2.511 rulate, prima înmatriculare apr 25: 509 noi apr 25: 2.460 rulate, prima înmatriculare mai 25: 459 noi mai 25: 2.351 rulate, prima înmatriculare iun 25: 495 noi iun 25: 2.398 rulate, prima înmatriculare iul 25: 553 noi iul 25: 2.729 rulate, prima înmatriculare aug 25: 448 noi aug 25: 2.255 rulate, prima înmatriculare sep 25: 374 noi sep 25: 2.299 rulate, prima înmatriculare oct 25: 465 noi oct 25: 2.464 rulate, prima înmatriculare nov 25: 435 noi nov 25: 2.197 rulate, prima înmatriculare dec 25: 405 noi dec 25: 2.070 rulate, prima înmatriculare ian 26: 422 noi ian 26: 1.922 rulate, prima înmatriculare feb 26: 391 noi feb 26: 2.096 rulate, prima înmatriculare mar 26: 326 noi mar 26: 2.289 rulate, prima înmatriculare apr 26: 471 noi apr 26: 1.948 rulate, prima înmatriculare mai 26: 440 noi mai 26: 1.837 rulate, prima înmatriculare iun 26: 416 noi iun 26: 1.953 rulate, prima înmatriculare iul 26: 597 noi iul 26: 2.063 rulate, prima înmatriculare aug 26: 409 noi aug 26: 1.956 rulate, prima înmatriculare sep 26: 458 noi sep 26: 2.053 rulate, prima înmatriculare oct 26: 496 noi oct 26: 1.987 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 366 1.881 dec 24 500 1.975 ian 25 487 1.997 feb 25 454 2.450 mar 25 402 2.511 apr 25 509 2.460 mai 25 459 2.351 iun 25 495 2.398 iul 25 553 2.729 aug 25 448 2.255 sep 25 374 2.299 oct 25 465 2.464 nov 25 435 2.197 dec 25 405 2.070 ian 26 422 1.922 feb 26 391 2.096 mar 26 326 2.289 apr 26 471 1.948 mai 26 440 1.837 iun 26 416 1.953 iul 26 597 2.063 aug 26 409 1.956 sep 26 458 2.053 oct 26 496 1.987
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 500 < 1999: 50 rulate, prima înmatriculare 1999: 8 rulate, prima înmatriculare 2000: 16 rulate, prima înmatriculare 2001: 35 rulate, prima înmatriculare 2002: 47 rulate, prima înmatriculare 2003: 52 rulate, prima înmatriculare 2004: 47 rulate, prima înmatriculare 2005: 49 rulate, prima înmatriculare 2006: 61 rulate, prima înmatriculare 2007: 83 rulate, prima înmatriculare 2008: 77 rulate, prima înmatriculare 2009: 52 rulate, prima înmatriculare 2010: 60 rulate, prima înmatriculare 2011: 49 rulate, prima înmatriculare 2012: 61 rulate, prima înmatriculare 2013: 55 rulate, prima înmatriculare 2014: 80 rulate, prima înmatriculare 2015: 67 rulate, prima înmatriculare 2016: 87 rulate, prima înmatriculare 2017: 107 rulate, prima înmatriculare 2018: 123 rulate, prima înmatriculare 2019: 91 rulate, prima înmatriculare 2020: 1 noi 2020: 65 rulate, prima înmatriculare 2021: 5 noi 2021: 89 rulate, prima înmatriculare 2022: 432 noi 2022: 41 rulate, prima înmatriculare 2023: 1 noi 2023: 1 rulate, prima înmatriculare < 1999 2000 2002 2004 2006 2008 2010 2012 2014 2016 2018 2020 2022
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 1999 0 50 1999 0 8 2000 0 16 2001 0 35 2002 0 47 2003 0 52 2004 0 47 2005 0 49 2006 0 61 2007 0 83 2008 0 77 2009 0 52 2010 0 60 2011 0 49 2012 0 61 2013 0 55 2014 0 80 2015 0 67 2016 0 87 2017 0 107 2018 0 123 2019 0 91 2020 1 65 2021 5 89 2022 432 41 2023 1 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă CLASA C 369 18,5% CLASA E 302 15,2% GLC 202 10,1% GLE 187 9,4% CLASA A 153 7,7% CLASA S 86 4,3% VITO 77 3,9% ML 74 3,7% GLA 69 3,5% CLASA B 63 3,2%
Toate (41) Modele: valoare, vehicule, cotă CLA 55 2,8% CLASA G 45 2,3% SPRINTER 44 2,2% CLASA V 37 1,9% CLS 36 1,8% GLK 35 1,8% GLB 21 1,1% EQA 18 0,9% VIANO 18 0,9% GLS 17 0,9% EQB 10 0,5% CLK 9 0,5% AMG GT 8 0,4% Model necompletat 7 0,4% 190 6 0,3% SL 6 0,3% SLK 6 0,3% EQC 5 0,3% EQS 5 0,3% EQE 4 0,2% VANEO 4 0,2% 213 CDI 2 0,1% CLC 2 0,1% EQV 2 0,1% GL 2 0,1% 200 1 0,1% 230 GE 1 0,1% 316 CDI 1 0,1% CL 1 0,1% CLASA R 1 0,1% MERCEDES-AMG GT C 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 694 34,8% Compacte (C) 583 29,3% Mari și de lux (E) 424 21,3% Monovolume (MPV) 202 10,1% Utilitare 44 2,2% Sport 30 1,5% Neclasificate 13 0,7% Medii (D) 2 0,1%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 515 25,9% Suceava 83 4,2% Cluj 80 4,0% Timiș 73 3,7% Arad 66 3,3% Bihor 62 3,1% Mureș 62 3,1% Satu Mare 57 2,9% Constanța 56 2,8% Dolj 55 2,8%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Ilfov 51 2,6% Maramureș 51 2,6% Prahova 48 2,4% Sibiu 46 2,3% Argeș 43 2,2% Bistrița-Năsăud 42 2,1% Iași 42 2,1% Sălaj 40 2,0% Bacău 39 2,0% Neamț 38 1,9% Brașov 36 1,8% Alba 35 1,8% Galați 34 1,7% Botoșani 32 1,6% Vâlcea 32 1,6% Caraș-Severin 27 1,4% Dâmbovița 26 1,3% Mehedinți 25 1,3% Vrancea 25 1,3% Hunedoara 23 1,2% Buzău 20 1,0% Covasna 17 0,9% Olt 16 0,8% Vaslui 16 0,8% Gorj 15 0,8% Brăila 14 0,7% Teleorman 12 0,6% Harghita 10 0,5% Ialomița 9 0,5% Tulcea 8 0,4% Călărași 7 0,4% Giurgiu 4 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.553 78,0% Noi 439 22,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 1.321 66,3% Benzină 315 15,8% Hibrid 309 15,5% Electric 46 2,3% GNC/GNL 1 0,1%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.182 59,3% Companie 810 40,7%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Break 1.026 51,5% Berlină 669 33,6% Utilizare multiplă (SUV, MPV) 136 6,8% Berlină cu hayon 87 4,4% Cupeu 57 2,9% Cabriolet 17 0,9%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 44 2,2% 75-109 kW 467 23,4% 110-149 kW 754 37,9% 150-219 kW 428 21,5% 220 kW și peste 253 12,7% Necompletat 46 2,3%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă 1000-1399 cmc 67 3,4% 1400-1599 cmc 110 5,5% 1600-1999 cmc 641 32,2% 2000-2999 cmc 1.023 51,4% 3000 cmc și peste 105 5,3% Necompletat 46 2,3%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.