Înmatriculări LEXUS, octombrie 2025

Noi41+24,2% față de anul trecut

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare114+8,6% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări124-10,8% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri4

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
050100150200nov 24: 24 noinov 24: 110 rulate, prima înmatricularedec 24: 39 noidec 24: 124 rulate, prima înmatriculareian 25: 36 noiian 25: 107 rulate, prima înmatricularefeb 25: 21 noifeb 25: 124 rulate, prima înmatricularemar 25: 25 noimar 25: 117 rulate, prima înmatriculareapr 25: 22 noiapr 25: 144 rulate, prima înmatricularemai 25: 41 noimai 25: 133 rulate, prima înmatriculareiun 25: 53 noiiun 25: 126 rulate, prima înmatriculareiul 25: 56 noiiul 25: 135 rulate, prima înmatriculareaug 25: 32 noiaug 25: 142 rulate, prima înmatricularesep 25: 37 noisep 25: 98 rulate, prima înmatriculareoct 25: 41 noioct 25: 114 rulate, prima înmatricularenov 25: 43 noinov 25: 111 rulate, prima înmatricularedec 25: 55 noidec 25: 102 rulate, prima înmatriculareian 26: 20 noiian 26: 87 rulate, prima înmatricularefeb 26: 20 noifeb 26: 102 rulate, prima înmatricularemar 26: 42 noimar 26: 85 rulate, prima înmatriculareapr 26: 27 noiapr 26: 71 rulate, prima înmatricularemai 26: 26 noimai 26: 67 rulate, prima înmatriculareiun 26: 52 noiiun 26: 78 rulate, prima înmatriculareiul 26: 41 noiiul 26: 74 rulate, prima înmatriculareaug 26: 30 noiaug 26: 61 rulate, prima înmatricularesep 26: 43 noisep 26: 76 rulate, prima înmatriculareoct 26: 41 noioct 26: 77 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 2424110
dec 2439124
ian 2536107
feb 2521124
mar 2525117
apr 2522144
mai 2541133
iun 2553126
iul 2556135
aug 2532142
sep 253798
oct 2541114
nov 2543111
dec 2555102
ian 262087
feb 2620102
mar 264285
apr 262771
mai 262667
iun 265278
iul 264174
aug 263061
sep 264376
oct 264177

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
010203040502006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 2 rulate, prima înmatriculare2009: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 1 rulate, prima înmatriculare2015: 3 rulate, prima înmatriculare2016: 4 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare2018: 6 rulate, prima înmatriculare2019: 10 rulate, prima înmatriculare2020: 16 rulate, prima înmatriculare2021: 24 rulate, prima înmatriculare2022: 11 rulate, prima înmatriculare2023: 12 rulate, prima înmatriculare2024: 3 noi2024: 12 rulate, prima înmatriculare2025: 38 noi2025: 8 rulate, prima înmatriculare20062007200820092010201120122013201420152016201720182019202020212022202320242025
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200601
200702
200800
200901
201000
201102
201201
201300
201400
201503
201604
201701
201806
2019010
2020016
2021024
2022011
2023012
2024312
2025388

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
NX4629,7%
UX3925,2%
RX3220,6%
ES138,4%
LBX95,8%
IS53,2%
Model necompletat42,6%
CT31,9%
LC500H10,6%
LEXUS10,6%
Toate (12)
Modele: valoare, vehicule, cotă
LM350H10,6%
RC300H10,6%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
SUV12681,3%
Medii (D)138,4%
Neclasificate85,2%
Compacte (C)85,2%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București5233,5%
Iași1711,0%
Cluj95,8%
Ilfov74,5%
Brașov63,9%
Constanța63,9%
Prahova63,9%
Dolj53,2%
Galați53,2%
Bihor42,6%
Toate (30)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița42,6%
Suceava42,6%
Bacău31,9%
Neamț31,9%
Satu Mare31,9%
Timiș31,9%
Argeș21,3%
Bistrița-Năsăud21,3%
Harghita21,3%
Vâlcea21,3%
Alba10,6%
Botoșani10,6%
Buzău10,6%
Giurgiu10,6%
Gorj10,6%
Ialomița10,6%
Mehedinți10,6%
Olt10,6%
Sălaj10,6%
Teleorman10,6%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare11473,5%
Noi4126,5%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Hibrid14996,1%
Benzină53,2%
Motorină10,6%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Companie8152,3%
Persoană fizică7447,7%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)8152,3%
Berlină cu hayon4327,7%
Berlină1912,3%
Break95,8%
Cupeu31,9%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW127,7%
110-149 kW12379,4%
150-219 kW1811,6%
220 kW și peste21,3%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1400-1599 cmc95,8%
1600-1999 cmc4529,0%
2000-2999 cmc9360,0%
3000 cmc și peste85,2%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
București3729,8%
Iași1411,3%
Ilfov1310,5%
Constanța64,8%
Brașov54,0%
Suceava54,0%
Argeș43,2%
Cluj43,2%
Botoșani32,4%
Galați32,4%
Toate (31)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Arad21,6%
Bihor21,6%
Brăila21,6%
Buzău21,6%
Dolj21,6%
Neamț21,6%
Prahova21,6%
Satu Mare21,6%
Vâlcea21,6%
Bacău10,8%
Bistrița-Năsăud10,8%
Călărași10,8%
Hunedoara10,8%
Maramureș10,8%
Mureș10,8%
Olt10,8%
Sibiu10,8%
Teleorman10,8%
Timiș10,8%
Tulcea10,8%
Vaslui10,8%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Export4100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.