Înmatriculări LANCIA, august 2023

Noi0

Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.

Rulate, prima înmatriculare24-14,3% față de anul trecut

Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.

Revânzări23-4,2% față de anul trecut

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Radieri5

Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.

Filtre
Șterge filtrele

Evoluție lunară

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
0510152025nov 24: 18 rulate, prima înmatricularedec 24: 21 rulate, prima înmatriculareian 25: 14 rulate, prima înmatricularefeb 25: 16 rulate, prima înmatricularemar 25: 17 rulate, prima înmatriculareapr 25: 13 rulate, prima înmatricularemai 25: 17 rulate, prima înmatriculareiun 25: 14 rulate, prima înmatriculareiul 25: 12 rulate, prima înmatriculareaug 25: 12 rulate, prima înmatricularesep 25: 19 rulate, prima înmatriculareoct 25: 19 rulate, prima înmatricularenov 25: 15 rulate, prima înmatricularedec 25: 11 rulate, prima înmatriculareian 26: 13 rulate, prima înmatricularefeb 26: 6 rulate, prima înmatricularemar 26: 8 rulate, prima înmatriculareapr 26: 12 rulate, prima înmatricularemai 26: 14 rulate, prima înmatriculareiun 26: 13 rulate, prima înmatriculareiul 26: 13 rulate, prima înmatriculareaug 26: 7 rulate, prima înmatricularesep 26: 13 rulate, prima înmatriculareoct 26: 9 rulate, prima înmatricularenov 24ian 25mar 25mai 25iul 25sep 25nov 25ian 26mar 26mai 26iul 26sep 26
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
nov 24018
dec 24021
ian 25014
feb 25016
mar 25017
apr 25013
mai 25017
iun 25014
iul 25012
aug 25012
sep 25019
oct 25019
nov 25015
dec 25011
ian 26013
feb 2606
mar 2608
apr 26012
mai 26014
iun 26013
iul 26013
aug 2607
sep 26013
oct 2609

An de fabricație

Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.

  • noi
  • rulate, prima înmatriculare
01232001: 1 rulate, prima înmatriculare2003: 1 rulate, prima înmatriculare2004: 2 rulate, prima înmatriculare2005: 1 rulate, prima înmatriculare2006: 1 rulate, prima înmatriculare2007: 3 rulate, prima înmatriculare2008: 3 rulate, prima înmatriculare2009: 3 rulate, prima înmatriculare2010: 1 rulate, prima înmatriculare2011: 2 rulate, prima înmatriculare2012: 3 rulate, prima înmatriculare2013: 1 rulate, prima înmatriculare2014: 1 rulate, prima înmatriculare2017: 1 rulate, prima înmatriculare20012002200320042005200620072008200920102011201220132014201520162017
Vezi ca tabel
noirulate, prima înmatriculare
200101
200200
200301
200402
200501
200601
200703
200803
200903
201001
201102
201203
201301
201401
201500
201600
201701

Modele

Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.

Modele: valoare, vehicule, cotă
DELTA937,5%
YPSILON729,2%
MUSA28,3%
PHEDRA28,3%
THEMA28,3%
LYBRA14,2%
THESIS14,2%

Clase

Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.

Clase: valoare, vehicule, cotă
Compacte (C)937,5%
Mini (A)729,2%
Medii (D)416,7%
Monovolume (MPV)416,7%

Județe

Județe: valoare, vehicule, cotă
București28,3%
Tulcea28,3%
Vrancea28,3%
Alba14,2%
Arad14,2%
Argeș14,2%
Bacău14,2%
Bihor14,2%
Botoșani14,2%
Caraș-Severin14,2%
Toate (21)
Județe: valoare, vehicule, cotă
Dâmbovița14,2%
Dolj14,2%
Giurgiu14,2%
Gorj14,2%
Harghita14,2%
Ialomița14,2%
Maramureș14,2%
Mehedinți14,2%
Neamț14,2%
Timiș14,2%
Vâlcea14,2%

Noi sau rulate

Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă
Rulate, prima înmatriculare24100,0%

Combustibil

Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.

Combustibil: valoare, vehicule, cotă
Motorină1666,7%
Benzină625,0%
GPL28,3%

Cine înmatriculează

Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă
Persoană fizică24100,0%

Caroserie

Caroserie: valoare, vehicule, cotă
Utilizare multiplă (SUV, MPV)1562,5%
Berlină cu hayon520,8%
Berlină416,7%

Putere

Putere: valoare, vehicule, cotă
sub 75 kW937,5%
75-109 kW1041,7%
110-149 kW416,7%
150-219 kW14,2%

Capacitate cilindrică

Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă
1000-1399 cmc1145,8%
1400-1599 cmc520,8%
1600-1999 cmc520,8%
2000-2999 cmc312,5%

Revânzări

Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.

Revânzări pe județe

Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Iași313,0%
Timiș313,0%
Cluj28,7%
Constanța28,7%
Galați28,7%
Olt28,7%
Prahova28,7%
Argeș14,3%
Dâmbovița14,3%
Dolj14,3%
Toate (14)
Revânzări pe județe: valoare, vehicule, cotă
Maramureș14,3%
Suceava14,3%
Vâlcea14,3%
Vrancea14,3%

Radieri

Vehicule scoase din evidență.

Radieri după motiv

Radieri după motiv: valoare, vehicule, cotă
Dezmembrare5100,0%

Ce înseamnă cifrele

Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat. Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România. Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România. Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.

Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI), publicate pe site-ul instituției, prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii, iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială. Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele. Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări. eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.