Noi 413 -43,0% față de anul trecut Nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare 1.386 -24,1% față de anul trecut Aduse din alte state, înmatriculate prima dată în România.
Revânzări 3.733 -11,4% față de anul trecut Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Radieri 475 Vehicule scoase din evidență: dezmembrare sau export.
Evoluție lunară noi rulate, prima înmatriculare0 1.000 2.000 3.000 nov 24: 514 noi nov 24: 1.523 rulate, prima înmatriculare dec 24: 518 noi dec 24: 1.500 rulate, prima înmatriculare ian 25: 460 noi ian 25: 1.371 rulate, prima înmatriculare feb 25: 615 noi feb 25: 1.614 rulate, prima înmatriculare mar 25: 507 noi mar 25: 1.797 rulate, prima înmatriculare apr 25: 486 noi apr 25: 1.711 rulate, prima înmatriculare mai 25: 523 noi mai 25: 1.632 rulate, prima înmatriculare iun 25: 472 noi iun 25: 1.606 rulate, prima înmatriculare iul 25: 724 noi iul 25: 1.826 rulate, prima înmatriculare aug 25: 762 noi aug 25: 1.504 rulate, prima înmatriculare sep 25: 585 noi sep 25: 1.601 rulate, prima înmatriculare oct 25: 714 noi oct 25: 1.777 rulate, prima înmatriculare nov 25: 664 noi nov 25: 1.566 rulate, prima înmatriculare dec 25: 833 noi dec 25: 1.454 rulate, prima înmatriculare ian 26: 376 noi ian 26: 1.217 rulate, prima înmatriculare feb 26: 427 noi feb 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare mar 26: 399 noi mar 26: 1.501 rulate, prima înmatriculare apr 26: 384 noi apr 26: 1.280 rulate, prima înmatriculare mai 26: 479 noi mai 26: 1.251 rulate, prima înmatriculare iun 26: 632 noi iun 26: 1.235 rulate, prima înmatriculare iul 26: 413 noi iul 26: 1.386 rulate, prima înmatriculare aug 26: 347 noi aug 26: 1.164 rulate, prima înmatriculare sep 26: 349 noi sep 26: 1.293 rulate, prima înmatriculare oct 26: 557 noi oct 26: 1.277 rulate, prima înmatriculare nov 24 ian 25 mar 25 mai 25 iul 25 sep 25 nov 25 ian 26 mar 26 mai 26 iul 26 sep 26
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare nov 24 514 1.523 dec 24 518 1.500 ian 25 460 1.371 feb 25 615 1.614 mar 25 507 1.797 apr 25 486 1.711 mai 25 523 1.632 iun 25 472 1.606 iul 25 724 1.826 aug 25 762 1.504 sep 25 585 1.601 oct 25 714 1.777 nov 25 664 1.566 dec 25 833 1.454 ian 26 376 1.217 feb 26 427 1.501 mar 26 399 1.501 apr 26 384 1.280 mai 26 479 1.251 iun 26 632 1.235 iul 26 413 1.386 aug 26 347 1.164 sep 26 349 1.293 oct 26 557 1.277
An de fabricație Arată cât de vechi sunt mașinile aduse din alte state.
noi rulate, prima înmatriculare0 100 200 300 400 < 2002: 14 rulate, prima înmatriculare 2002: 5 rulate, prima înmatriculare 2003: 12 rulate, prima înmatriculare 2004: 21 rulate, prima înmatriculare 2005: 25 rulate, prima înmatriculare 2006: 40 rulate, prima înmatriculare 2007: 46 rulate, prima înmatriculare 2008: 72 rulate, prima înmatriculare 2009: 80 rulate, prima înmatriculare 2010: 98 rulate, prima înmatriculare 2011: 1 noi 2011: 115 rulate, prima înmatriculare 2012: 89 rulate, prima înmatriculare 2013: 106 rulate, prima înmatriculare 2014: 98 rulate, prima înmatriculare 2015: 119 rulate, prima înmatriculare 2016: 95 rulate, prima înmatriculare 2017: 74 rulate, prima înmatriculare 2018: 74 rulate, prima înmatriculare 2019: 48 rulate, prima înmatriculare 2020: 68 rulate, prima înmatriculare 2021: 29 rulate, prima înmatriculare 2022: 38 rulate, prima înmatriculare 2023: 9 noi 2023: 15 rulate, prima înmatriculare 2024: 4 noi 2024: 1 rulate, prima înmatriculare 2025: 75 noi 2025: 3 rulate, prima înmatriculare 2026: 324 noi 2026: 1 rulate, prima înmatriculare < 2002 2003 2005 2007 2009 2011 2013 2015 2017 2019 2021 2023 2025
Vezi ca tabel noi rulate, prima înmatriculare < 2002 0 14 2002 0 5 2003 0 12 2004 0 21 2005 0 25 2006 0 40 2007 0 46 2008 0 72 2009 0 80 2010 0 98 2011 1 115 2012 0 89 2013 0 106 2014 0 98 2015 0 119 2016 0 95 2017 0 74 2018 0 74 2019 0 48 2020 0 68 2021 0 29 2022 0 38 2023 9 15 2024 4 1 2025 75 3 2026 324 1
Modele Grupate pe familii de eParc: 320D intră la Seria 3, C 220 la Clasa C.
Modele: valoare, vehicule, cotă FOCUS 477 26,5% KUGA 365 20,3% FIESTA 165 9,2% PUMA 157 8,7% MONDEO 123 6,8% GALAXY 73 4,1% C-MAX 64 3,6% TRANSIT CUSTOM 63 3,5% S-MAX 43 2,4% TRANSIT 36 2,0%
Toate (36) Modele: valoare, vehicule, cotă TOURNEO CUSTOM 27 1,5% EXPLORER 25 1,4% ECOSPORT 23 1,3% GRAND C-MAX 19 1,1% TOURNEO COURIER 15 0,8% FUSION 14 0,8% BRONCO 13 0,7% MUSTANG MACH-E 13 0,7% EDGE 12 0,7% TOURNEO CONNECT 12 0,7% Model necompletat 10 0,6% CAPRI 9 0,5% KA 9 0,5% MUSTANG 9 0,5% B-MAX 8 0,4% GRANADA 2 0,1% KA+ 2 0,1% TRANSIT CONNECT 2 0,1% TRANSIT/TOURNEO 2 0,1% ESCAPE 1 0,1% ESCORT 1 0,1% FORCUS 1 0,1% MAVERICK 1 0,1% SCORPIO 1 0,1% STREET KA 1 0,1% TRANSIT COURIER 1 0,1%
Clase Clasificarea e făcută de eParc, nu de DGPCI.
Clase: valoare, vehicule, cotă SUV 618 34,4% Compacte (C) 478 26,6% Monovolume (MPV) 261 14,5% Mici (B) 179 9,9% Medii (D) 124 6,9% Utilitare 104 5,8% Neclasificate 14 0,8% Mini (A) 12 0,7% Sport 9 0,5%
Județe Județe: valoare, vehicule, cotă București 321 17,8% Cluj 85 4,7% Timiș 84 4,7% Bihor 65 3,6% Suceava 64 3,6% Brașov 62 3,4% Iași 56 3,1% Maramureș 55 3,1% Bacău 54 3,0% Ilfov 49 2,7%
Toate (42) Județe: valoare, vehicule, cotă Prahova 48 2,7% Mureș 47 2,6% Alba 45 2,5% Bistrița-Năsăud 44 2,4% Sibiu 44 2,4% Dolj 43 2,4% Hunedoara 42 2,3% Caraș-Severin 41 2,3% Galați 41 2,3% Satu Mare 38 2,1% Constanța 37 2,1% Arad 35 1,9% Harghita 32 1,8% Neamț 32 1,8% Sălaj 32 1,8% Vrancea 28 1,6% Olt 25 1,4% Argeș 24 1,3% Dâmbovița 24 1,3% Covasna 22 1,2% Gorj 22 1,2% Mehedinți 22 1,2% Botoșani 21 1,2% Vaslui 21 1,2% Buzău 18 1,0% Vâlcea 17 0,9% Brăila 14 0,8% Călărași 12 0,7% Ialomița 12 0,7% Teleorman 11 0,6% Giurgiu 7 0,4% Tulcea 3 0,2%
Noi sau rulate Noi sau rulate: valoare, vehicule, cotă Rulate, prima înmatriculare 1.386 77,0% Noi 413 23,0%
Combustibil Hibrid reunește toate codurile HIBRID din fișierele DGPCI.
Combustibil: valoare, vehicule, cotă Motorină 941 52,3% Benzină 452 25,1% Hibrid 315 17,5% Electric 86 4,8% GPL 5 0,3%
Cine înmatriculează Cine înmatriculează: valoare, vehicule, cotă Persoană fizică 1.338 74,4% Companie 461 25,6%
Caroserie Caroserie: valoare, vehicule, cotă Utilizare multiplă (SUV, MPV) 915 50,9% Break 449 25,0% Berlină cu hayon 392 21,8% Berlină 22 1,2% Cabriolet 15 0,8% Cupeu 6 0,3%
Putere Putere: valoare, vehicule, cotă sub 75 kW 376 20,9% 75-109 kW 803 44,6% 110-149 kW 484 26,9% 150-219 kW 23 1,3% 220 kW și peste 27 1,5% Necompletat 86 4,8%
Capacitate cilindrică Capacitate cilindrică: valoare, vehicule, cotă sub 1000 cmc 269 15,0% 1000-1399 cmc 121 6,7% 1400-1599 cmc 540 30,0% 1600-1999 cmc 522 29,0% 2000-2999 cmc 257 14,3% 3000 cmc și peste 4 0,2% Necompletat 86 4,8%
Transcrieri: mașini deja înmatriculate în România, reînmatriculate în România.
Vehicule scoase din evidență.
Ce înseamnă cifrele
Noi: vehicule care nu au mai fost înmatriculate în niciun stat.
Rulate, prima înmatriculare: vehicule înmatriculate în alte state, care se înmatriculează prima dată în România.
Revânzări: ce DGPCI numește transcrieri, adică vehicule înmatriculate în România care se reînmatriculează în România.
Clasamentele arată doar primele două categorii, dacă nu scrie altfel, deci nu sunt totalul tranzacțiilor de pe piață.
Sursa datelor: statisticile lunare ale Direcției Generale Permise de Conducere și Înmatriculări (DGPCI),
publicate pe site-ul instituției ,
prelucrate de eParc: scrierile diferite ale mărcilor și modelelor sunt unificate, modelele sunt grupate pe familii,
iar clasele (A, B, C, SUV) sunt stabilite de eParc, deci nu sunt o clasificare oficială.
Cifrele din lunile recente pot fi corectate dacă DGPCI republică datele.
Totalurile pot diferi de cele publicate de asociații sau în presă, care pot folosi alte clasificări.
eParc nu are nicio relație oficială cu DGPCI sau cu Ministerul Afacerilor Interne.